Wpisz i kliknij enter

Distorted Festival 2019

11 października startuje w Warszawie tegoroczna odsłona Distorted Festival. W line-upie m.in. Sean Nicholas Savage, Lubomyr Melnyk, Sóley, Trupa Trupa, Piernikowski czy Boy Harsher.

Distorted Festival już na stałe wpisał się w koncertową tkankę warszawskich festiwali. Koncerty odbywają się w różnych przestrzeniach miasta, gdzie można z pewnością usłyszeć muzykę autorską, odważną, poszukującą i nie poddającą się modom.

Grafika Simo

Program:

11.10.2019 / Pogłos / godz. 20.00

Sean Nicholas Savage – pop-prorok, miejska legenda, kultowy szaman. Na jego balladach wychowało się pokolenie pieśniarzy, dla których jest bezpośrednią lub, częściej, skrzętnie ukrywaną inspiracją. Savage sączy dramat, nostalgię i nadzieję do często surowych aranży i słodko-gorzkich tekstów, z których na koniec dnia wypływa niepoprawny poptymizm.

 

17.10.2019 / Chmury / godz. 20.00

The Love Coffin zagrają po raz pierwszy w Warszawie. Od kilku miesięcy wśród relacji z zagranicznych festiwali i DIY koncertów pojawia się nazwa The Love Coffin. Kwintet z Kopenhagi słynie z niesamowitej energii krzesanej na żywo o czym będzie można przekonać się w Chmurach. Dyskografię The Love Coffin otwierają dwie EPki: Veranda (2015) i Buffalo Thunder (2016), a uzupełnia ją album Cloudlands z 2018 roku. Muzyka zespołu składa się z przeciwności – świetnie skrojone melodyjne fragmenty przeplatają się z wybuchami hałasu, a teksty frontmana Jonatana K. Magnussena zawieszone są między bezdenną rozpaczą i bezczelnym optymizmem. W brzmieniu The Love Coffin słychać wpływy nowojorskiego noise’u z lat 80-tych, czy australijskich kapel post-punkowych aż po dokonania tuzów shoegaze’u.

 

24.10.2019 / Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego / godz. 20.00

Lubomyr Melnyk uznawany jest za jednego najwybitniejszych współczesnych pianistów i kompozytorów. Nazywany „prorokiem fortepianu” ze względu za poświęcenie życia opracowywaniu i doskonaleniu nowych technik gry na tym instrumencie. Twórca Continuous Music – techniki gry na fortepianie, która wymaga niesamowitych zdolności technicznych i wykorzystuje pełny naturalny głos fortepianu.

Melnyk dzierży tytuł najszybszego pianisty świata – Księga Rekordów Guinnesa zarejestrowała 19,5 nuty na sekundę w każdej ręce. W muzyce maestro nie chodzi jednak o popisy techniczne. Kompozycje Lubomyra Melnyka odznaczają się wyjątkową lekkością, opisy jego muzyki przywołują często porównania do kaskad dźwięku, wprowadzających podczas koncertów w trans zarówno słuchaczy jak i wykonawcę.

W muzyce Melnyka można znaleźć wpływy muzyki klasycznej z Brahmsem i Lisztem na czele, przez minimalistów takich jak Reich, Glass czy Riley, wymieszane z muzyką i filozofią Bliskiego i Dalekiego Wschodu od Raviego Shankara po zen i Kung-fu.

Aktywny od lat 70-tych, Lubomyr Melnyk jest autorem ponad 120 kompozycji, w ostatnich latach kojarzony jest przede wszystkim z wytwórnią Erased Tapes, artystycznym domem m.in. Ólafura Arnaldsa i Nilsa Frahma. Ostania płyta maestroLu, wydana w grudniu 2018 roku „Fallen Trees” była jednocześnie celebracją 70. urodzin artysty.

26.10.2019 / Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego / godz. 20.00

Sóley Stefánsdóttir, znana również jako Sóley to pochodząca z Islandii piosenkarka, pianistka, autorka tekstów oraz członkini zespołu indie-folkowego Seabear. W 2010 roku wydała zawierający sześć utworów album EP Theater Island, który poprzedzał wydanie jej debiutanckiego albumu We Sink. Okazał się on bestsellerem w całej Europie, zaś singiel Pretty Face szybko zebrał w serwisie YouTube ponad 10 milionów odsłon. Piosenki stworzone przez Sóley pozwalają zanurzyć się w sielskich, choć momentami nieco niepokojących, somnambulicznych wizjach, które mogą budzić skojarzenia z filmową twórczością Tima Burtona. W 2018 roku ukazał się jej najnowszy album Team Dreams.

Po kilku miesiącach wytężonej pracy w studio przyszła pora na koniec koncertowego fajrantu. Sóley, obok Björk, GusGus czy Högniego nazywana jedną z najjaśniej świecących gwiazd islandzkiej muzyki, ponownie zagra dla polskiej publiczności. Nadchodzące występy multiinstrumentalistki to okazja do posłuchania jej dobrze znanych numerów, ale też premierowych kompozycji.

 

27.10.2019 / Pogłos / godz. 20.00

Josin pojawi się na pierwszym samodzielnym koncercie w Warszawie, by promować swój debiutancki album In The Blank Space, który ukaże się 25 stycznia 2019 r. Ta młoda wokalistka i producentka koreańsko-niemieckiego pochodzenia przebojem wdarła się na scenę w 2018 roku. Sama produkuje swoje utwory, napisała i zaaranżowała także partie smyczków na swoim albumie. Jej charakterystyczny głos jest często porównywany do Thoma Yorke’a, a singiel Company został zremiksowany przez doskonale w Polsce znany duet Ólafura Arnaldsa i Janusa Rasmussena, czyli Kiasmos.

06.11.2019 / Pogłos / godz. 20.00

Trupa Trupa to Grzegorz Kwiatkowski, Tomek Pawluczuk, Wojtek Juchniewicz i Rafał Wojczal. W 2015 roku w brytyjskiej wytwórni Blue Tapes and X-Ray Records ukazał się ich album Headache. Rok później zremasterowana wersja Headache została wydana przez francuski label Ici d’ailleurs. W 2017 roku w wyniku współpracy francuskich i angielskich wydawców ukazał się kolejny album Jolly New Songs. Płyta doczekała się japońskiej edycji wydanej przez Moorworks. W międzyczasie Trupa Trupa wystąpiła na wielu festiwalach muzycznych m.in. SXSW, Primavera Sound, Iceland Airwaves, Colours of Ostrava, Waves Vienna, Eurosonic i Liverpool Sound City. W lutym 2019 roku nakładem wytwórni Sub Pop ukazał się singiel Dream About. Nowy album Of The Sun jest międzynarodową kooperacja Glitterbeat Records (Europa), Lovitt Records (USA), Moorworks (Japonia) i Anteny Krzyku (Polska).

27.11.2019 / Klub Hydrozagadka / godz. 20.00

Piernikowski – Robert, białas, współzałożyciel Primeshitu. Producent, wokalista, mistrz ceremonii. Kombinator. Współtwórca takich załóg jak Napszykłat i Syny, autor solowych krążków „Się żegnaj” i „No Fun”, soniczny kolaborant tak różnych postaci jak Adam Gołębiewski, BNNT, Łukasz Rychlicki, Jan Klata czy duet Coals. Raper z wyboru, eksperymentator z powołania, prymitywista z przekonania. Raper, który się nie boi, eksperymentator, którego twórcze ścieżki zawiodły z ciasnych przestrzeni wprost na sceny wielkich festiwali muzycznych, prymityw(ista), który swoją naiwność przekuł w siłę. Głos miasta, kamienic, bloków i ludzi je zamieszkujących, ludzi starych, z problemami i dzieciaków na froncie. Jeden z tysięcy, a jednak pośród tych tysięcy zupełnie unikalny.

30.11.2019 / Niebo / godz. 20.00Boy Harsher pojawi się po raz pierwszy w Warszawie, na jedynym koncercie w Polsce, by promować swój drugi długogrający album Careful. Duet w skład którego wchodzą Jae Matthews i Augustus Miller jest obecnie jednym z najpopularniejszych przedstawicieli nurtu minimal synth, choć sami swoją muzykę opisują po prostu jako „mroczną elektronikę”. Careful ukazało się w lutym 2019 a zespół wyruszył w prawie całości wyprzedaną trasę po Europie i Ameryce Północnej, zapełniając m.in. takie sale jak berliński Berghain. 30 listopada zespół odwiedzi po raz pierwszy Warszawę w ramach cyklu Distorted Club.

Boy Harsher powstało jako Teen Dreamz w 2013 roku, w Northampton, Massachusetts w USA. W 2014 roku ukazała się pierwsza EPka duetu Lesser Man, a w 2016 roku pierwszy album zatytułowany Yr Body is Nothing, uzupełniona o EP-kę Country Girl w 2017.

06.12.2019 / Pogłos / godz. 20.00

Kap Bambino to elektroniczny duet muzyczny z Bordeaux we Francji. Zespół znany jest z dzikiego wokalu Caroline Martial i synth punkowej produkcji Oriona Bouviera. Zespół znany jest również z intensywnych, fizycznych występów. W 2001 roku Martial założył własną niezależną wytwórnię wwilko, gdzie wydali Love (2002) i Zero Life Night Vision (2006). Gościli w NME, Another Magazine, Dummy Mag oraz Dazed & Confused. Dodatkowo zespół pojawił się w filmie Matta Irwina z 2007 roku dla Armani Exchange. Zespół samodzielnie koncertował w całej Europie, Japonii i Ameryce Łacińskiej. W 2009 roku byli częścią SXSW i ich singlem Dead Lazers. W 2012 roku wydali swój cieszący się uznaniem krytyków album Devotion. W 2019 roku duet powrócił z Dust, Fierce, Forever i trasą koncertową.

 Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy