Wpisz i kliknij enter

rRoxymore – Perpetual Now

Oldskulowe abstrakcje.

O ile pierwsze winylowe dwunastocalówki firmowane przez Hermione Frank pseudonimem rRoxymore emanowały klubową energią, tak już debiutancki album francuskiej producentki zdradzał jej awangardowe ciągoty. Wśród nagrań zamieszczonych na wydanym w 2019 roku „Face To Phase” było bowiem miejsce na ilustracyjne kompozycje, które wskazywały, iż ich autorce blisko jest zarówno do techno i house’u, jak i ambientu czy kosmische musik. Tendencje te znajdują teraz swój pełny wydźwięk na drugim albumie artystki – „Perpetual Now”.

„At The Crest” przypomina electro, ponieważ tworzące szkielet rytmiczny nagrania mechaniczne akordy układają się w coś, co można by uznać za nowocześnie pojmowane breaki. Nie jest to jednak w żadnym razie taneczna kompozycja. O jej charakterze świadczą bowiem inne elementy: zdubowane klawisze podszyte basowymi pulsacjami. Rytmiczne akordy stanowią również podstawę „Sun In C”. Tym razem oplatają je jednak  psychodelicznie brzmiące syntezatory, dzięki którym utwór rezonuje echem kraut rocka sprzed pół wieku.

„Fragmented Dreams” kontynuuje ten wątek, zaskakując plemienną rytmiką, tworzoną przez dwie warstwy klawiszowych perkusjonaliów. Egzotyczny klimat wzmacniają sążniste partie bajkowych syntezatorów, wywiedzionych wprost z estetyki new age. „Water Stains” jest najbardziej rozbudowanym nagraniem na albumie. Zaczyna się od rozwibrowanych akordów rodem z kosmische musik, które uzupełniają ćwierkające efekty. Z czasem wyłania się z nich sprężysty bit bliski techno. Jednak i on milknie, by ustąpić miejsca łagodnie kołyszącym falom zdubowanych klawiszy.

„Perpetual Now” trwa niewiele ponad czterdzieści minut – czyli tyle, ile trwały klasyczne płyty z elektroniką z lat 70. i 80. To nie jedyne nawiązanie do tamtych czasów. Są one równie wyraźne w konstrukcji dźwiękowej wszystkich czterech utworów z zestawu. Francuska producentka odpuściła sobie tutaj ukłony w stronę klubowej gawiedzi, koncentrując się na stworzeniu wielowarstwowej muzyki ilustracyjnej o oldskulowym sznycie. Nic dziwnego, że jej nowy album wylądował w katalogu Smalltown Supersound, czyli wytwórni specjalizującej się w tego rodzaju abstrakcjach.

Smalltown Supersound 2022

www.smalltownsupersound.com

www.facebook.com/smalltownsupersound

www.facebook.com/rROXYMOREJest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy