Polskie święto muzyki afrykańskiej.
Festiwal African Beats od pierwszej edycji nie ogranicza się w prezentowaniu bogactwa kulturowego wyjątkowego kontynentu. Tegoroczna odsłona serwuje gigantyczną dawkę emocji muzycznych. Postanowiłem skupić się na zaprezentowaniu moim zdaniem najciekawszych z wykonawców.
Seun Kuti & Egypt 80
Najmłodszy syn bez wątpienia największej ikony afrobeatu. Fela Kuti zadbał, aby jego potomek już od dziecka był związany z muzyką. Artysta obecnie bardzo mocno pielęgnuje kulturowe dziedzictwo ojca, chętnie odświeżając na żywo jego kompozycje. Jest również liderem byłego zespołu klasyka gatunku – Egypt 80. To właśnie z tym składem artysta odwiedzi Kawęczyn.
Tikoubaouine
Tegoroczni przedstawiciele „saharyjskiego bluesa”. Tego gatunku na African Beats nie może zabraknąć. W zeszłym roku podobnego rodzaju wibracje przyniosła nam formacja Tamikrest. Tikoubaouine podobnie jak wyżej wymieniony zespół kultywuje tradycję Touaregów, wnosząc w swoje brzmienie jednak wiele nowoczesnych rozwiązań.
Orchestra Baobab
Jeden z największych zespołów reprezentujących senegalską scenę muzyczną. Ich brzmienie serwuje wybuchową mieszankę muzyki afro-latynoskiej, zachodnioafrykańskiej, a nawet popowo klubowych inspiracji. Na festiwalu formacja będzie świętowała swoje 50-lecie.
Ablaye Badji Band
Senegalski wirtuoz grający na korze. Członek słynnej rodziny Cissoko. Od dziesięciu lat muzyk żyje i tworzy w Polsce, gdzie dba o promowanie rodzimej kultury na polu muzycznym, mieszając korzenne wibracje z nowoczesnymi rozwiązaniami.
Newen Afrobeat
13-osobowa ekipa muzyczna pochodzenia chilijskiego. Muzyka latynoska przeplatana jest tu z inspiracjami brzmień nigeryjskich serwując naprawdę wyjątkową mieszankę kulturową. Na African Beats bez wątpienia porwie widownie w wir tańca i pozytywnej energii.
Tarwa N-Tiniri
Uważany za przyszłość saharyjskiego bluesa zespół czerpie inspiracje z wykonawców takich jak Tamikrest czy Tinariwen. W języku Amazigh nazwa zespołu oznacza „synowie pustyni”. Formacja prezentuje twórczość opartą zarówno o własne teksty jak i liryczne dokonania amazighskich poetów. Młody zespół aspiruje na godnego następcę klasyków gatunku.
African Beats to nie tylko muzyka, ale i ciekawe doświadczenia na szeroko rozumianej płaszczyźnie. Poza znakomitymi występami artystycznymi goście festiwalu będą mieli możliwość uczestnictwa w rozmaitych warsztatach, odwiedzenia strefy podróży czy strefy kina, gdzie nie zabraknie inspirujących spotkań.
African Beats »Profil na Facebooku »