Wpisz i kliknij enter

African Beats 2023 – zapowiedź

Polskie święto muzyki afrykańskiej.

Festiwal African Beats od pierwszej edycji nie ogranicza się w prezentowaniu bogactwa kulturowego wyjątkowego kontynentu.  Tegoroczna odsłona serwuje gigantyczną dawkę emocji muzycznych. Postanowiłem skupić się na zaprezentowaniu moim zdaniem najciekawszych z wykonawców.

Seun Kuti & Egypt 80

Najmłodszy syn bez wątpienia największej ikony afrobeatu. Fela Kuti zadbał, aby jego potomek już od dziecka był związany z muzyką. Artysta obecnie bardzo mocno pielęgnuje kulturowe dziedzictwo ojca, chętnie odświeżając na żywo jego kompozycje. Jest również liderem byłego zespołu klasyka gatunku – Egypt 80. To właśnie z tym składem artysta odwiedzi Kawęczyn.

Tikoubaouine

Tegoroczni przedstawiciele „saharyjskiego bluesa”. Tego gatunku na African Beats nie może zabraknąć. W zeszłym roku podobnego rodzaju wibracje przyniosła nam formacja Tamikrest. Tikoubaouine podobnie jak wyżej wymieniony zespół kultywuje tradycję Touaregów, wnosząc w swoje brzmienie jednak wiele nowoczesnych rozwiązań.

Orchestra Baobab

Jeden z największych zespołów reprezentujących senegalską scenę muzyczną. Ich brzmienie serwuje wybuchową mieszankę muzyki afro-latynoskiej, zachodnioafrykańskiej, a nawet popowo klubowych inspiracji. Na festiwalu formacja będzie świętowała swoje 50-lecie.

Ablaye Badji Band

Senegalski wirtuoz grający na korze. Członek słynnej rodziny Cissoko. Od dziesięciu lat muzyk żyje i tworzy w Polsce, gdzie dba o promowanie rodzimej kultury na polu muzycznym, mieszając korzenne wibracje z nowoczesnymi rozwiązaniami.

Newen Afrobeat

13-osobowa ekipa muzyczna pochodzenia chilijskiego. Muzyka latynoska przeplatana jest tu z inspiracjami brzmień nigeryjskich serwując naprawdę wyjątkową mieszankę kulturową. Na African Beats bez wątpienia porwie widownie w wir tańca i pozytywnej energii.

Tarwa N-Tiniri

Uważany za przyszłość saharyjskiego bluesa zespół czerpie inspiracje z wykonawców takich jak Tamikrest czy Tinariwen. W języku Amazigh nazwa zespołu oznacza „synowie pustyni”. Formacja prezentuje twórczość opartą zarówno o własne teksty jak i liryczne dokonania amazighskich poetów. Młody zespół aspiruje na godnego następcę klasyków gatunku.

African Beats to nie tylko muzyka, ale i ciekawe doświadczenia na szeroko rozumianej płaszczyźnie. Poza znakomitymi występami artystycznymi goście festiwalu będą mieli możliwość uczestnictwa w rozmaitych warsztatach, odwiedzenia strefy podróży czy strefy kina, gdzie nie zabraknie inspirujących spotkań.

African Beats »
Profil na Facebooku »

 Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy