Wpisz i kliknij enter

Panghalina – Lava

Wielce swobodny.

Podoba mi się jak subtelnie zmienia się katalog Room40. Od czasu do czasu, ale konsekwentnie, pojawiają się tam płyty, których w pierwszym odruchu ambientowymi byśmy nie nazwali. Niektóre prezentują ambient grany na żywych instrumentach, a niektóre nawet nie patrzą w tę stronę. Room40 jest wydawcą nieszczędzącym płyt i – trzeba powiedzieć – jest ich tyle, że można by poświęcić im osobny portal. Natomiast nierzucający się oczy album „Lava” tria Panghalina pasuje do Nowej Muzyki.

Trio tworzą Helen Svoboda, Bonnie Stewart oraz Maria Moles (autorka wyróżniającego się albumu „For Leolanda”). Tkankę muzyczną stworzyły używając zestawów perkusyjnych, kontrabasu, syntezatora oraz wokali. Idea zespolenia tego wszystkiego w sposób wielce swobodny ukazuje się już od pierwszych taktów „Not Super”, czyli utworu rozpoczynającego album. Harmonijność, nastrojowość i kolista nakładają się na siebie tworząc złożoną, ale przystępną strukturę.

Bo i wyzwań przed słuchaczami nie ma tu za wiele. „Glass Lake” uwodzi porozmieszczanymi wokół widmowymi wokalami. „Whale Dance” z kolei proponuje rytmicznego łamańca z dźwiękami przypominającymi wielorybie nawoływania. W tej muzyce jest spory magnetyzm. Doceniam prostotę kompozycji, ich łagodność, a przede wszystkim swobodne osiadanie, które odczuwam najpełniej przy „Arrival”. Artystki bardzo starają się, aby ich obecność nie zakłócała spokoju słuchających.

Nawet jeśli sprawy się komplikują jak w „Backstroke”, to wsłuchując się w perkusyjne zawiłości człowiek bardziej wypoczywa niż wysila. Przyjemności nie odbiera również idący w stronę jazzu „Once More”. I elektronika dostaje swoje pięć minut. Konkretnie w utworze „Nightmare at A1 Bakery”, ale w nim najciekawszy jest dialog kontrabasu z głosem. Pozostaje jeszcze aksamitny wręcz i dziesięciominutowy „Stellar Tides”. Istna kulminacja przyjemności. Ambientowa powłoka rozlewa się na całą szerokość. Dobre zakończenie tego bezpretensjonalnego albumu.

Room40 | 2024


Bandcamp: https://room40.bandcamp.com/album/lava
FB Room40: https://www.facebook.com/profile.php?id=100040082717907


 Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy