Stenny – Upsurge
Paweł Gzyl:

Połamane rytmy zanurzone w ambiencie.

Justyna Steczkowska – Maria Magdalena. All Is One
Przemysław Solski:

Wędrówka duszy.

Function – Existenz
Paweł Gzyl:

Opus magnum Dave’a Sumnera.

Bella Boo – Once Upon a Passion
Jarek Szczęsny:

Z półprzymkniętymi oczami.

Shed – Oderbruch
Paweł Gzyl:

Szperając w zbiorowej pamięci.

KTLH – Azathoth
Jarek Szczęsny:

Egzorcyści będą mieć pełne ręce roboty.

Koenraad Ecker & Frederik Meulyzer – Carbon
Paweł Gzyl:

Wizyta na Spitsbergenie.

Planetary Assault Systems – Live At Cocoon Ibiza
Paweł Gzyl:

Techno z saksofonem? Czemu nie!

Olo Walicki & Jacek Prościński – Llovage
Jarek Szczęsny:

Uciekająca sekcja rytmiczna.

Abul Mogard – Kimberlin
Maciej Kaczmarski:

Elegia na odejście.

Tobias Preisig – Diver
Łukasz Komła:

Skoncentrowana powódź.

Lee Gamble – Exhaust (Flush Real Pharynx Part 2)
Paweł Gzyl:

Powrót do korzeni.

Various Artists – Pop Ambient 2020
Paweł Gzyl:

Ambient jak skała.

FKA Twigs – Magdalene
Jarek Szczęsny:

Jedno płuco.SHXCXCHCXSH – STRGTHS

Siarczyste dźwięki prosto z chłodnej Szwecji.

Avian to wytwórnia założona dwa lata temu przez dwóch brytyjskich producentów ukrywających się pod pseudonimami Shifted i Ventress. Odwołując się zarówno pod względem muzycznym, jak i wizualnym do estetyki wypracowanej przez Sandwell District, Downwards czy Blueprint, szybko zdobyła ona popularność na z miesiąca na miesiąc rosnącej scenie nowoczesnego techno. W jej katalogu znalazło się bowiem miejsce nie tylko dla prowadzących ją producentów, ale również dla tworzących podobną muzykę projektów MPIA3 czy Pacific Blue.

Autorem jednej z najciekawszych płyt opublikowanych przez Avian okazał się jednak szwedzki duet występujący pod wyjątkowo niekomercyjną nazwą SHXCXCHCXSH. Nagrania dwóch młodych twórców z mroźnej Skandynawii wpasowały się idealnie w modę na industrialne brzmienia. Nic więc dziwnego, że sięgnęły po nie również inne tłocznie specjalizujące się w tym gatunku – od Subsist po Semantikę. Ciepłe przyjęcie kolejnych wydawnictw SHXCXCHCXSH sprawiło, że szefowie Avian postanowili Szwedom wydać debiutancki album. I oto jest z nami – oczywiście pod dowcipnym tytułem „STRGTHS”.


Muzyka projektu nie skłania jednak do śmiechu. Już otwierający całość „SLVRBBL” to dynamiczne techno oparte na szybkim rytmie i świdrujących loopach. Bardziej rozbudowaną aranżację ma „LTTLWLF” – jest w niej bowiem miejsce na zredukowany puls i acidowe dźwięki, a wszystko to w finale zamienia się w ziarnisty pasaż rozjeżdżonych syntezatorów rodem z kosmische musik. „RSRRCTN” eksploduje z kolei dubstepowymi bitami o modulowanym tonie, z którymi kontrastują oniryczne pasaże klawiszy w stylu oldskulowego IDM.

„LVNGWTR” to znów miarowe techno – ale tym razem przycięte do formuły stłumionego minimalu, wypełnionego falującymi blachami o przemysłowym brzmieniu. „PCTSTSS” odwołuje się do dawnych eksperymentów rytmicznych ze Studio 1 lub Profan. To właściwie tylko rytmicznie drgający loop o podłamanym metrum zanurzony w gąszczu noise’owych defektów. Niezwykle ciekawie wypada „WHTLGHT” – bo choć zaczyna się od eterycznej wokalizy niosącej egzotyczną melodię (!), potem zamienia się w marszowy prepar o spowolnionym rytmie, rezonując podobnymi brzmieniami, co twórczość artystów związanych z Raster Noton. Na finał otrzymujemy „LLDTMPS” – hipnotyczne techno atakujące industrialnymi perkusjonaliami.

Szwedzki duet z powodzeniem żongluje pomysłami znanymi z twórczości bardziej doświadczonych artystów. Potrafi jednak spleść z nich własne kompozycje, które ujmują z jednej strony młodzieńczą energią, z a drugiej – jednolitym, chropowatym brzmieniem. W sumie daje to intrygującą całość, na którą powinni zwrócić uwagę wszyscy fani mrocznych i ciężkich odmian nowej elektroniki.

Avian 2013

www.facebook.com/AvianUK

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

1 Komentarz

 1. [microtonal man]

  szkoda tylko że maniera na udziwnianie nazw się nie skończyła; niby nowa fala ale zalatuje hispetrskim podejściem na kilometr.
  artysta: \z\psoc] -QA9WEN:klSN
  album: nsf-;LP[DNS’ZDKLVNS;LD3
  21’ojS;DLJKVB
  label: ansi-fc9qew n

  takie to młodzieżowe.