Siavash Amini – Serus
Jarek Szczęsny:

Pływanie w stanie półsnu.

Foghorn – Thanatos
Jarek Szczęsny:

Album wysokooktanowy.

Subjected – Pictures From The Aftermath
Paweł Gzyl:

Ambientowa afirmacja życia i miłości.

Billy Woods And Kenny Segal – Hiding Places
Jarek Szczęsny:

Ciężki i ponury.

Ellen Arkbro – Chords
Paweł Gzyl:

Filozofia czystego akordu.

BNNT is Patrick Higgins – Multiversion #1
Jarek Szczęsny:

Część pierwsza.

Opla – Obertasy
Jarek Szczęsny:

Modernizacja polskiej wsi.

Zguba – Potwarz
Jarek Szczęsny:

Zagadkowa umysłowość.

Erith – Speed of Light
Przemysław Solski:

Niebanalny styl, kosmiczna muzyka, swoboda na scenie, tak w kilku słowach można określić nowe zjawisko na polskim rynku.

Øyvind Torvund – The Exotica Album
Łukasz Komła:

W egzotycznym zwierciadle.

Sciahri – Double-Edged
Paweł Gzyl:

Plemienny minimal.

Various Artists – ePM Selected Vol. 7
Paweł Gzyl:

Dziesięć house’owych sztosów.

Dren – Time And Form
Paweł Gzyl:

Black metal przekuty na nowoczesną elektronikę.

Dots (Uwe Schmidt) – Dots
Ania Pietrzak:

Śladami czarów w kosmicznej otchłani.SHXCXCHCXSH – STRGTHS

Siarczyste dźwięki prosto z chłodnej Szwecji.

Avian to wytwórnia założona dwa lata temu przez dwóch brytyjskich producentów ukrywających się pod pseudonimami Shifted i Ventress. Odwołując się zarówno pod względem muzycznym, jak i wizualnym do estetyki wypracowanej przez Sandwell District, Downwards czy Blueprint, szybko zdobyła ona popularność na z miesiąca na miesiąc rosnącej scenie nowoczesnego techno. W jej katalogu znalazło się bowiem miejsce nie tylko dla prowadzących ją producentów, ale również dla tworzących podobną muzykę projektów MPIA3 czy Pacific Blue.

Autorem jednej z najciekawszych płyt opublikowanych przez Avian okazał się jednak szwedzki duet występujący pod wyjątkowo niekomercyjną nazwą SHXCXCHCXSH. Nagrania dwóch młodych twórców z mroźnej Skandynawii wpasowały się idealnie w modę na industrialne brzmienia. Nic więc dziwnego, że sięgnęły po nie również inne tłocznie specjalizujące się w tym gatunku – od Subsist po Semantikę. Ciepłe przyjęcie kolejnych wydawnictw SHXCXCHCXSH sprawiło, że szefowie Avian postanowili Szwedom wydać debiutancki album. I oto jest z nami – oczywiście pod dowcipnym tytułem „STRGTHS”.


Muzyka projektu nie skłania jednak do śmiechu. Już otwierający całość „SLVRBBL” to dynamiczne techno oparte na szybkim rytmie i świdrujących loopach. Bardziej rozbudowaną aranżację ma „LTTLWLF” – jest w niej bowiem miejsce na zredukowany puls i acidowe dźwięki, a wszystko to w finale zamienia się w ziarnisty pasaż rozjeżdżonych syntezatorów rodem z kosmische musik. „RSRRCTN” eksploduje z kolei dubstepowymi bitami o modulowanym tonie, z którymi kontrastują oniryczne pasaże klawiszy w stylu oldskulowego IDM.

„LVNGWTR” to znów miarowe techno – ale tym razem przycięte do formuły stłumionego minimalu, wypełnionego falującymi blachami o przemysłowym brzmieniu. „PCTSTSS” odwołuje się do dawnych eksperymentów rytmicznych ze Studio 1 lub Profan. To właściwie tylko rytmicznie drgający loop o podłamanym metrum zanurzony w gąszczu noise’owych defektów. Niezwykle ciekawie wypada „WHTLGHT” – bo choć zaczyna się od eterycznej wokalizy niosącej egzotyczną melodię (!), potem zamienia się w marszowy prepar o spowolnionym rytmie, rezonując podobnymi brzmieniami, co twórczość artystów związanych z Raster Noton. Na finał otrzymujemy „LLDTMPS” – hipnotyczne techno atakujące industrialnymi perkusjonaliami.

Szwedzki duet z powodzeniem żongluje pomysłami znanymi z twórczości bardziej doświadczonych artystów. Potrafi jednak spleść z nich własne kompozycje, które ujmują z jednej strony młodzieńczą energią, z a drugiej – jednolitym, chropowatym brzmieniem. W sumie daje to intrygującą całość, na którą powinni zwrócić uwagę wszyscy fani mrocznych i ciężkich odmian nowej elektroniki.

Avian 2013

www.facebook.com/AvianUK

 

Dołącz do ponad 10 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

1 Komentarz

 1. [microtonal man]

  szkoda tylko że maniera na udziwnianie nazw się nie skończyła; niby nowa fala ale zalatuje hispetrskim podejściem na kilometr.
  artysta: \z\psoc] -QA9WEN:klSN
  album: nsf-;LP[DNS’ZDKLVNS;LD3
  21’ojS;DLJKVB
  label: ansi-fc9qew n

  takie to młodzieżowe.