MONOH – MONOH
Łukasz Komła:

W oparach myśli.

ISAN – Lamenting Machine
Paweł Gzyl:

Najbardziej wyciszona płyta angielskiego projektu.

Stephen Mallinder – Um Dada
Paweł Gzyl:

Efektowny powrót weterana.

Piernikowski – The best of moje getto
Jarek Szczęsny:

Ile w tobie jest z białasa. (Tekst zawiera przekleństwa)

Pyur – Oratorio For The Underworld
Paweł Gzyl:

Wędrówka do krainy między życiem a śmiercią.

Kim Gordon – No Home Record
Jarek Szczęsny:

Zaskoczenie? Niekoniecznie.

Boreal Massif – We All Have Impact (Even Hippies Do)
Paweł Gzyl:

Trip-hop is not dead (yet).

Electric Sewer Age – Contemplating Nothingness
Maciej Kaczmarski:

Kopia mistrza.

Emptyset – Blossoms
Paweł Gzyl:

Producenci z Bristolu wkraczają na nowe terytoria.

Nagrobki – Pod Ziemią
Jarek Szczęsny:

Poważni jak śmierć.

LDY OSC – sōt
Paweł Gzyl:

Click & cuts na nowo.

Nick Cave and the Bad Seeds – Ghosteen
Jarek Szczęsny:

Pomnik żałoby.

Pablo Mateo – Weird Reflections Beyond The Sky
Paweł Gzyl:

Techno do tańca.

Danny Brown – uknowhatimsayin¿
Jarek Szczęsny:

Gorączkowe wizje rapera.Moomin – A Minor Thought

Powrót specjalisty od tworzenia rozmarzonego nastroju.

Na elektronicznej scenie ciągle się kotłuje, zmieniają się mody, trwa przepychanka między producentami. Tymczasem wytwórnia Smallville jakby pozostaje na to wszystko obojętna, regularnie publikując kolejne płyty utrzymane w charakterystycznym dla niej stylu. Jednym z jej obecnych filarów jest berliński producent ukrywający się pod sympatycznym pseudonimem Moomin.

Wydany pięć lat temu jego debiutancki album „The Story About You” był idealnym przykładem na to, jak w subtelny sposób, wykorzystując muzykę house, można opowiedzieć o intymnych uczuciach. Jego sukces sprawił, że o nagrania Moomina upomniały się inne wytwórnie – choćby White, prowadzona przez Oskara Offermana. Choć w międzyczasie artysta powołał do życia własną tłocznię – Closer – wydanie drugiego albumu powierzył swym sprawdzonym przyjaciołom ze Smallville.

I nie ma rozczarowania. Główną część płyty wypełnia łagodny i subtelny deep house, jaki zapamiętaliśmy z debiutu Berlińczyka. Tytułowy „A Minor Thought” zgrabnie łączy plemienne conga z dubowymi akordami i rozmarzoną wokalizą. W „Loop No. 1” otrzymujemy dyskretną partię piano, nadającą nagraniu latynoski posmak. „Woman To Woman” pulsuje w chicagowskim rytmie, uwodząc zwiewnymi pociągnięciami filmowych smyczków. „Alone” tchnie z kolei przyjemnym smutkiem, ewokowanym przez lekki dotyk bajkowej elektroniki.

Nieco inaczej dzieje się w drugiej części zestawu. „Stotheh” zaskakuje psychodelicznym odrealnieniem, nadanym nagraniu przez odtworzone od tyłu jazzowe sample. Równie amorficzne brzmienie ma „Chemistry”, płynąc spokojnym strumieniem pastelowych syntezatorów. Tribalowe ozdobniki odzywają w „Time To Reflect” – wiodąc jednak w stronę balearycznego wyciszenia. Soulowe loopy wokalne znajdujemy z kolei w „You Neva Know” z synkopowanym piano w roli głównej.

Czasem niemiecki producent wyrywa nas z tego hipnotycznego rozanielenia, sięgając po nieco inne rytmy. Najpierw album otwiera w zaskakujący sposób stonowane electro – w podrasowanym egzotycznymi skrzypcami „123”. „Morning Groove” to co prawda już house – ale osadzony na energetycznie pulsujących breakach, niczym dawne nagrania Glenna Undergrounda czy Paula Johnstona dla Peacefrog. Podobnie wypada finałowy „Unshaped”, śmiało flirtując z „czarnymi” brzmieniami, i to zarówno jazzem (wariacje na Rhodesie), jak i hip-hopem (zapętlony do formy refrenu fragment raperskiej nawijki).

„A Minor Thought” potwierdza, że Moomin to mistrz eterycznego grania. Znajdujące się na krążku nagrania tworzą taki właśnie nastrój – rozmarzony, z pogranicza jawy i snu, może nawet trochę psychodeliczny. Berlińczyk uzyskuje go prostymi środkami, łącząc w finezyjny sposób ciepłe i organiczne dźwięki. Wszystko to oczywiście podszywa głęboki i łagodny rytm, wywiedziony z podziemi Detroit, Chicago i Nowego Jorku. Jeśli chcecie poczuć już w lutym pierwszy powiew zbliżającej się wiosny – posłuchajcie tej płyty.

Smallville 2016

www.smallville-records.com

www.facebook.com/pages/SMALLVILLE-RECORDS

www.facebook.com/mrmoomin

 

 

Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

1 Komentarz

  1. jedrek

    top kłality !!! choć pierwszy long moim zdaniem lepszy.