Siavash Amini – Serus
Jarek Szczęsny:

Pływanie w stanie półsnu.

Foghorn – Thanatos
Jarek Szczęsny:

Album wysokooktanowy.

Subjected – Pictures From The Aftermath
Paweł Gzyl:

Ambientowa afirmacja życia i miłości.

Billy Woods And Kenny Segal – Hiding Places
Jarek Szczęsny:

Ciężki i ponury.

Ellen Arkbro – Chords
Paweł Gzyl:

Filozofia czystego akordu.

BNNT is Patrick Higgins – Multiversion #1
Jarek Szczęsny:

Część pierwsza.

Opla – Obertasy
Jarek Szczęsny:

Modernizacja polskiej wsi.

Zguba – Potwarz
Jarek Szczęsny:

Zagadkowa umysłowość.

Erith – Speed of Light
Przemysław Solski:

Niebanalny styl, kosmiczna muzyka, swoboda na scenie, tak w kilku słowach można określić nowe zjawisko na polskim rynku.

Øyvind Torvund – The Exotica Album
Łukasz Komła:

W egzotycznym zwierciadle.

Sciahri – Double-Edged
Paweł Gzyl:

Plemienny minimal.

Various Artists – ePM Selected Vol. 7
Paweł Gzyl:

Dziesięć house’owych sztosów.

Dren – Time And Form
Paweł Gzyl:

Black metal przekuty na nowoczesną elektronikę.

Dots (Uwe Schmidt) – Dots
Ania Pietrzak:

Śladami czarów w kosmicznej otchłani.Shxcxchcxsh – SsSsSsSsSsSsSsSsSsSsSsSsSsSsSs

Koniec z morderczym techno. Szwedzi się uspokoili.

Choć poznali się w Sztokholmie, potem wrócili do rodzinnego Norrköping na wschodzie kraju, być może zwabieni przemysłowym charakterem miasta. Bo kiedy zadebiutowali cztery lata temu, niemal jednocześnie publikując dwa single dla Hem i Subsist, ich muzyka od razu uderzała industrialnym brzmieniem, wpisanym jednak w ramy nowoczesnego techno. Nic więc dziwnego, że szybko zainteresował się nimi Shifted, angażując do swej własnej wytwórni Avian.

„STRGHS” i „Linear S Decoded” to dwa albumy, na których Szwedzi doprowadzili swój styl do perfekcji. Połączenie zwalistych bitów rodem z bass music z energią przemysłowego techno i eksperymentalną elektroniką sprawiło, że zdobyli wierną grupę fanów, zarówno wśród bywalców klubów i festiwali, jak również krytyków. Ponieważ świetnie sprawdzali się na żywo – czego dowodem choćby ich ubiegłoroczny występ na Unsoundzie – wydawało się, że nic ich nie powstrzyma w marszu na szczyty popularności.

Tymczasem trzeci album w dorobku tajemniczego duetu przynosi mocną odmianę w ich muzyce. Praktycznie nie ma tu już w ogóle techno – dalekie echa tego gatunku, ewokowane tektonicznymi bitami, pojawiają się sporadycznie i podporządkowane są zdecydowanie spokojniejszemu brzmieniu. Płytę wypełniają bowiem w dużym stopniu nagrania odwołujące się niedwuznacznie do izolacjonistycznego ambientu i oldskulowej kosmische musik. Owszem – wszystko to zanurzone jest w chrzęstach i szumach, ale całkiem sporo tu również przebłysków… melodii.

Rewers tych onirycznych kompozycji stanowią utwory eksperymentalne. Tym razem Szwedzi czerpią pełnymi garściami z dorobku industrialu. W kilku nagraniach pojawiają się rytmiczne odwołania do motoryki utworów Suicide, tribalowe perkusjonalia przypominają o dokonaniach Test Departement, zapętlone w mechaniczne rytmy zgrzyty i stuki kojarzą się oczywiście z Esplendor Geometrico, a spogłosowana elektronika ewokuje natychmiast złowieszczy klimat Throbbing Gristle. Wszystko to podane jest jednak na nowoczesną modłę w stylu glitchowych preparacji Raster Noton.

Nie wszystkim spodoba się ten zwrot w twórczości szwedzkiego duetu. Z jednej strony to naturalne, że młodzi artyści chcieli nieco odmienić swą muzykę. Z drugiej strony szkoda jednak tej potężnej mocy, którą miało tektoniczne techno z dwóch poprzednich albumów projektu. Tym razem ta dzika energia jest radykalnie stłumiona – i podporządkowana psychodelicznemu klimatowi. Poczekamy-zobaczymy: może Shxcxchcxsh jeszcze kiedyś sobie przypomną o tym, za co ich tak nie tak dawno polubiliśmy.

Avian 2016

www.a-v-n.com

www.facebook.com/AvianUK

www.facebook.com/shxcxchcxsh?ref=profile

 

Dołącz do ponad 10 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

komentarze 2

  1. Duda

    Oby tylko nie wypadli z torów z tak ostrym hamowaniem. Czyżby ktoś nacisnął hamulec bezpieczeństwa?

  2. Electron

    Faktycznie wrzucajac do odsluchu pierwszym razem czekasz kiedy nastapi uderzenie. ostro wyhamowali