Wpisz i kliknij enter

Alva Noto & Ryuichi Sakamoto – Revep


Wydana w ubiegłym roku epka „Revep” jest nie tylko logicznym suplementem do dwóch wspólnych longplayów Alva Noto i Ryuichiego Sakamoto, ale też stanowi w pewnym sensie „powrót do źródeł” – zawiera dotychczas niepublikowany materiał, zarejestrowany podczas sesji nagraniowych do wybornych „Vrioon” i „Insen”. Taki prezent dla fanów zainteresowanych tym, jak formował się proces wymiany pomysłów na linii Berlin-Tokio.
Krążek wypełnia dwadzieścia minut muzyki skondensowanej do trzech utworów (dwóch, jeśli „Siisx” i „Mur” potraktować jako całość rozbitą na osobne ścieżki). Tradycyjnie w przypadku Nicolaia i Sakamoto, jakość zdecydowanie kompensuje ilość. Niespodzianką jest kompozycja „Ax Mr. L.”, będąca nie tyle remiksem, co zupełnie nową interpretacją „Merry Christmas, Mr. Lawrence” – tytułowej melodii popełnionej przez Sakamoto na potrzeby filmu, w którym wystąpił u boku Davida Bowiego i Takeshiego Kitano. Innych niespodzianek brak. Kto jest obeznany z dokonaniami duetu, nie będzie zaskoczony; nadal oscylują one wokół intrygującej hybrydy dźwięków akustycznych i cyfrowych. Japoński pianista potrafi wykrzesać z instrumentu duszę, którą jego niemiecki kolaborant inkrustuje subtelnymi trzaskami, szumami i klikaniem. Delikatne, pełne smutku fortepianowe frazy przefiltrowane przez oszczędną elektronikę zyskują zachwycające, choć melancholijne oblicze. Minimalizm formy nie kontrastuje z bogactwem treści, lecz idealnie je uzupełnia.
Mimo że pochodzą z dwóch kulturowo i geograficznie odległych światów, artystom ponownie udało się osiągnąć niezwykłe porozumienie na płaszczyźnie sonicznego języka. Na styku dwóch wielkich indywidualności zrodziło się czyste piękno. To muzyka abstrakcyjna i eteryczna, pozostająca w ścisłej relacji do emocji i wyobraźni, przez pryzmat których powinna być odbierana. Doskonała do wieczornej ucieczki od miejskiego hałasu i wprost stworzona do medytacyjnej podróży w głąb siebie. Albo czujesz i wchodzisz, albo nie – tertium non datur.
2006Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
paide
paide
17 lat temu

label raster noton przygotował tez inną niespodziankę. chodzi o wydawnictwo winylowe revep na którym znajduje się zupełnie inna konfiguracja utworów. polecam również płytę Insen live doskonale ilustrującą możliwości tegoż duetu.

Polecamy