Wpisz i kliknij enter

Atom™ – Liedgut


Swoje najnowsze przedsięwzięcie firmowane tym szyldem, niemiecki producent zadedykował romantyzmowi w muzyce. Czując się spadkobiercą tej ogromnej spuścizny, przedstawił jej własną interpretację – powołując się na wybranych przez siebie twórców: od Schuberta przez Oskara Salę po Kraftwerk.
Punktem wyjścia dla Schmidta jest biały szum – to właśnie w tym jednostajnym strumieniu dźwięku artysta upatruje odbicie tkwiącego w romantyzmie dualizmu, rozdarcia między tym, co racjonalne, a tym, co irracjonalne. I ciekawie rozwija tę muzyczną myśl dalej, przechodząc swobodnie od onirycznego ambientu przez płynny glitch z wokoderowymi głosami do klikającego dubstepu, pokazując w wyrazisty sposób dwa odmienne oblicza nowoczesnej elektroniki: marzycielskie (umysł, duch) i fizyczne (taniec, ciało). Korzystając z odgłosów dnia codziennego (brzęczący efekt komórki w głośnikach komputera), Schmidt buduje dźwiękowy kontrapunkt dla tej dychotomii – wchłaniający wszystko żrący noise.


Niemiecki producent przetwarza typowy dla tego okresu motyw walca na elektroniczną modłęDruga część albumu jest niestety mniej zaskakująca. Przynosi bowiem rozważania nad konkretną formą romantyzmu w muzyce. Niemiecki producent przetwarza typowy dla tego okresu motyw walca na elektroniczną modłę (trochę to przypomina dawne transkrypcje klasyki w wykonaniu Kitaro), gubiąc z czasem wątek wśród tych syntetycznych pląsów. W sukurs artyście przychodzi znowu biały szum – zabierając wszystko swym rwącym strumieniem w bezgłośną ciszę. Całość puentuje sam Florian Schneider, serwując w epilogu swój monolog zatytułowany „Weissem Rauschen” czyli… „White Noise”.
Mimo charakteru intelektualnej medytacji, „Liedgut” sprawdza się równie dobrze w oderwaniu od swego filozoficznego kontekstu: to krótka (bo zaledwie 35-minutowa), ale solidna porcja eksperymentalnej elektroniki w wykonaniu mistrza gatunku.
Sprawdź

2008Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
3X
3X
15 lat temu

ej, im więcej się słucha, tym się bardziej podoba!

Arab
Arab
15 lat temu

To jedno z najprzyjemniejszych 35 minut 😀

O
O
15 lat temu

znakomity album!

jazzy
jazzy
15 lat temu

white car i fly me to the moon, poezja 🙂

ataxiaa
ataxiaa
15 lat temu

pływam w fotelu, a dopiero zacząłem odsłuch.

3X
3X
15 lat temu

rzeczywiście bardzo udana płyta. zaskakująco spokojna, ale to akurat dobrze.

Marcin Sieradzki
Marcin Sieradzki
15 lat temu

Jeszcze jest boomkat.com: w mp3 i miłym dla ucha, choć nieco droższym FLACu.

99vadim
99vadim
15 lat temu

Jest, jest download. Pod zdjęciem albumu są dwie opcje – buy product i download tracks. Tylko śmieszne jest to, że download wychodzi drożej niż zakup na nośniku :> Sprawdźcie sami.

K0$+3k
K0$+3k
15 lat temu

Wygląda na to ze od niedawna tak:
http://www.raster-noton.net/main.php

„we are happy that we can offer immediate credit card payment processing on raster-noton shop now. so you can purchase our music as wav/mp3 and download immediately.”

Chociaż w rastershopie nie ma takiej możliwości(albo ja jej nie widze) jeżeli chodzi o „Liedgut”.

Arab
Arab
15 lat temu

A można kupić tą płytę jako download?

K0$+3k
K0$+3k
15 lat temu

Do mnie jeszcze nie dotarła,puki co osąd postawiłem na podstawie z premedytacją ukradzionych plików empe trzy..wiem bede się smażył w piekle:)

Marcin Sieradzki
Marcin Sieradzki
15 lat temu

Tak, prze-ciekawa. Do mnie też przesyłka pocztowa dotarła bardzo szybko.

K0$+3k
K0$+3k
15 lat temu

Niesamowita płyta…

Polecamy