W Trójmieście rozpoczyna się festiwal Transvizualia, podczas którego wystąpią m.in. Jimy Edgar oraz Luke Vibert. Więcej informacji o programie na www.transvizualia.com
Transvizualia 2010 odbędzie się w Gdyni i Gdańsku w dniach 23 września – 3 października 2010. Idea wydarzenia oparta jest na łączeniu wielu sztuk – m.in. muzyki, filmu, video artu, działań performerskich, wystawienniczych, interwencji w tkankę miejskią. Festiwal anektuje przede wszystkim liczne przestrzenie na terenie Gdyni. Wydarzenia towarzyszące odbywają się w pozostałych miastach Trójmiasta.
Główne moduły programowe
TV-Liveacts: scena muzyczna
To bogaty program wydarzeń, łączących obraz, muzykę i performance. Transvizualia prezentują artystów poszukujących nowych brzmień, eksperymentujących, odważnych. W tym roku na Festiwalu wystąpią starannie wyselekcjonowane gwiazdy elektroniki m.in.:
Jimmy Edgar, Luke Vibert, Grasscut, Pinch, Rudi Zygadlo.
Transspaces: audio-wizualny projekt wystawienniczy
W odróżnieniu od lat poprzednich podczas edycji 2010 projekt wystawienniczy będzie miał charakter performatywny, realizujący ideę „art in progress”. Zamiast standardowych obiektów multimedialnych zostanie zrealizowana specjalna przestrzeń audio-wizualna z udziałem uznanych artystów, łączących w innowacyjny sposób obraz i dźwięk.
PRINCIPLES OF GEOMETRY + kolektyw ANTIVJ [Francja] – polska premiera „Stereoscopic Show” zrealizowana w technice 3D – otwarcie festiwalu
Prezentacja wytwórni Raster-Noton: występy w formule Live KANGDING RAY, PIXEL, FRANK BRETSCHNEIDER [Niemcy] | duet TAPEBOX [UK] z projektem „Sculpture”.
Kinorotacje: program filmowy + sztuka video
To jeden z podstawowych modułów programowych TV. Program konstruowany jest w oparciu o charakter oraz ideę Festiwalu, prezentując zróżnicowany przekrój przez formy filmowe, w tym obrazy awangardowe, eksperymentalne, krótkometrażowe, dokumentalne, sięgając po odważne kino autorskie, sztukę video, które śmiało wpisują się w „transvizualną”, przekraczającą granice estetykę.
Na tegoroczne KINOROTACJE złoży się m.in. szeroka panorama współczesnego kina japońskiego oraz autorski wybór form video-artowych [OneDotZero, Talents Video, Pleix], form awangardowych i filmów wybitnego reżysera Michela Gondriego.
TV-Lab: sekcja warsztatowa + debata
Jednym z naczelnych celów, stawianych Transvizualiom, jest edukacja. Organizatorzy proponują serię warsztatów dostępnych nieodpłatnie dla szerokiego grona odbiorców. Istotne jest również użycie niestandardowych rozwiązań. Dlatego powstanie debata, o charakterze warsztatowym, ucząca otwartej rozmowy o problematyce sztuki współczesnej – tzw. BarCamp [po raz pierwszy w Gdyni!], warsztaty z zakresu kreatywnego remiksowania dzieł artystycznych czy warsztaty z programowania DIY [Pure Data | Processing | Arduino].
Więcej informacji o programie na www.transvizualia.com