Enchanted Hunters – Dwunasty Dom
Krzysiek Stęplowski:

Czasem naprawdę warto czekać. Warto wypatrywać, nawet latami, jeśli tylko cierpliwość nagrodzona ma być w taki sposób.

Ecnahnted Hunters Dwunasty Dom
Rrose – Hymn To Moisture
Paweł Gzyl:

Techno w stylu Marcela Duchampa.

Trzaska/Mazurkiewicz/Szpura – North Meridian
Jarek Szczęsny:

Można się spocić od samego słuchania.

Giant Swan – Giant Swan
Paweł Gzyl:

Czy znany ze świetnych koncertów duet sprawdził się również w studiu?

Floating Spectrum – A Point Between
Jarek Szczęsny:

Cyfrowy pomnik przyrody.

Bleu Roi – Dark/Light
Łukasz Komła:

Wiosną ubiegłego roku wsłuchiwaliśmy się w singiel szwajcarskiego projektu Bleu Roi, a przed kilkoma dniami ukazała się ich nowa EP-ka „Dark/Light”, którą przybliżamy i jednocześnie o niej rozmawiamy z Jennifer Jans.

Traversable Wormhole – Regions Of Time
Paweł Gzyl:

Adam X wraca do projektu sprzed dekady.

Sudan Archives – Athena
Jarek Szczęsny:

Do diabła z dobrymi radami.

Planetary Assault Systems – Plantae
Paweł Gzyl:

W stronę psychodelii.

Sleep D – Rebel Force
Paweł Gzyl:

Muzyczny zapach minionego lata.

Levitation Orchestra – Inexpressible Infinity
Jarek Szczęsny:

Podpalacze wzniecają eutymię.

Innercity Ensemble – IV
Jarek Szczęsny:

Luz i bogactwo.

Grischa Lichtenberger – RE:PHGRP
Paweł Gzyl:

Free jazz w „rasterowej” wersji.

Jónsi & Alex Somers – Lost and Found
Jarek Szczęsny:

Dla przyjemnego słuchania.Aranos

Jednym z najciekawszych artystów sceny niezależnej w Czechach jest Aranos. Ledwo ukończył ósmy rok życia, a już rzucił się w wir dźwięków, grywając w zespołach ludowych, jazzowych bandach i rockowych grupach, zahaczając nawet o muzykę cygańską. Od pierwszego skomponowanego utworu dał się poznać jako eklektyk totalny – podróżował z jednego bieguna na drugi, tworząc muzykę, począwszy od ortodoksyjnych form muzyki klasycznej, aż do pełnego wolności eksperymentalnego rocka. Instrumentarium, jakim się posługuje, może przyprawić o zawrót głowy – skrzypce, wiolonczela, bas, gitara, mandolina, fortepian, banjo, santoor, bębny, perkusja, flety chińskie i japońskie oraz perkusjonalia różnego rodzaju.

Swoją karierę rozpoczął od komponowania dla teatrów w byłej Czechosłowacji, nagrywając również tradycyjną muzykę irlandzką, równocześnie fascynując się brzmieniami wschodniej Europy, wydając przy tym wiele albumów z rejonów folk i gypsy. W międzyczasie napisał kilka ścieżek dźwiękowych do filmów czy spektakli teatralnych, jak choćby „Spell Of The Megamall”, mini-opery, która rozegrana według skrajnie eksperymentalnych kompozycji Aranosa, dopełniona jest liryką sławnego pisarza i poety Maxa Haflera. Muzyk na stałe współpracuje ze Stevenem Stapletonem z awangardowego Nurse With Wound czy Davidem Tibetem ze znanego, neofolkowego bandu Current 93.

Od paru lat, najwięcej swojej uwagi poświęcił eksperymentom z dziedziny muzyki elektroakustycznej, co w przypadku Aranosa wypada nad wyraz intrygująco. Stojąc w opozycji do sterylnych dźwięków z Raster-Noton, Aranos zamyka się w swoim domowym studio i amatorskimi sposobami tworzy rzeczy, które potrafią zachwycić, nie gorzej niż dzieła najlepszych, europejskich artystów eksperymentalnych młodego pokolenia, wydających na legalnym rynku. Czeski muzyk stawia raczej na sentymentalny urok magnetofonowych taśm, które minimalnym sumptem wydaje we Francji i Wielkiej Brytanii.

Jego najnowsza kaseta „In Snow On Ice Cabbage Dances” to oniryczna mieszanka wielu uniesień, jakie Aranos przeżywał na swej muzycznej drodze, przyjmująca różnorakie formy ambientu, dark folku, noiseu, new age i wielowarstwowego field recordingu, zamknięte w dwa, półgodzinne utwory. Cytra, shakuhachi, wstęgi drone’u i ten sugestywny, wielobarwny film wyświetlający się pod zamkniętymi powiekami. Wyjdź na łono natury, połóż się na trawie, daleko od miejskiego zgiełku. Pomódl się do Słońca i wsłuchaj się w siebie, a „In Snow On Ice Cabbage Dances” niech będzie Ci przewodnikiem. Highly fucking recommended.

sangoplasmo.com
sangoplasmo.tumblr.com

 

 

 

Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.