Wpisz i kliknij enter

Gathaspar we Freude Am Tanzen

Młody polski producent opublikował właśnie nakładem cenionej niemieckiej wytwórni swój nowy materiał – „Cedar”. Na płytę dostępną jedynie w wersji cyfrowej składa się sześć premierowych nagrań. Układają się one w starannie przemyślaną całość, zgrabnie stopniującą napięcie i rozwijającą kolejne wątki dźwiękowe.

Gathaspar zaczyna od głębokich brzmień o dubowym sznycie. Otwierająca zestaw „Lubica” koncentruje się na zaszumionym dronie, który wiedzie nienachalna konstrukcja rytmiczna – plumkający bit wsparty wokalnym loopem. W tytułowym nagraniu „Cedar” pojawiają się rwane akordy zdubowanych klawiszy rezonujące studyjnymi pogłosami oplatającymi szeleszczący rytm. Zdecydowanie bardziej wyraziste bity słychać w „City Roast”. To już klasyczne dub techno o rozwibrowanym pasażu syntezatorów, tworzącym rozmarzony klimat z pogranicza snu i jawy.

Drugą część zestawu otwiera zaskakujący soczystą partią ludowych dęciaków „Grandfather & Trombone”. Skąd producent wyciął ten fragment – nie wiadomo. Faktem jest, że brzmi on wyjątkowo efektownie, nadając całości nagrania melodyjny charakter. Kolejną niespodziankę przynosi „Adoracja sakramentek” – tym razem na mechanicznym podkładzie rytmicznym rozlegają się wysamplowane instrumenty smyczkowe o dalekowschodniej barwie. Na finał dostajemy kontynuujący ten wątek „Peaberry” – najbardziej taneczny utwór z zestawu, pomysłowo łączący nowoczesną rytmikę o house`owej proweniencji z egzotyczną wokalizą.

Gathaspar prowadzi nas przez te sześć utworów od minimalistycznych brzmień o monochromatycznym tonie do rozbudowanych kompozycji, sięgających daleko poza obszar tanecznej elektroniki. „Cedar” to najbardziej udana produkcja warszawskiego artysty od czasu znakomitego debiutu – „Artificial Respiration”.

Nagrania można kupić w największych sklepach internetowych: Juno, Beatport oraz iTunes.

Material do odsłuchu w całości pod linkiem:

www.soundcloud.com/freudeamtanzen/sets/gathaspar-cedarJest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] jaki przyrządził dla „Glissanda” Gathaspar. O młodym polskim producencie pisaliśmy już wcześniej; warto przypomnieć, iż swoje nagrania publikował w wytwórniach takich jak Resopall Schallware, […]

trackback

[…] to polski producent, o którym pisaliśmy w lipcu. Artysta wydał wówczas znakomity materiał „Cedar” nakładem niemieckiej […]

trufle
trufle
12 lat temu

pocieszę starą szkołę:

keep your eyes open

😉

formalina
formalina
12 lat temu

fajne rzeczy robi że się tak wyrażę …. szkoda że tylko digital …. chyba jednak jestem z tej starej szkoły ….. ale digitalizacja postępuje tak błyskawicznie …..

Polecamy