Wpisz i kliknij enter

Piętnastka – Dalia

Przed opalizującą na różowo jaskinią, porośniętą dziką roślinnością, z prężącymi się stalaktytami i nabrzmiałymi stalagnatami, stoi odwrócona tyłem dziewczyna. Scena przypominająca kompozycje Magritte, której symbolikę zapewne łatwo by odczytał dziadek Freud, ilustruje najnowsze wydawnictwo Piotra Kurka.

Piętnastka to nazwa instrumentalnego projektu autora „Lectures”, w którym gra on na akordeonie, syntezatorach, gitarach i organach oraz obsługuje obwody przekształcające dźwięk (spring reverberation). Za realizację całości odpowiada Kurek, jedynie partie perkusji pochodzą od innego muzyka, Przemysława Osiewicza.

„Dalia” – tytuł wydany na kasecie przez Sangoplasmo – to zestaw nagrań wymykających się jednoznacznej gatunkowej klasyfikacji. Ufundowane na analogowych brzmieniach kawałki momentami kojarzą się z dokonaniami Silver Apples, kultowego amerykańskiego duetu grającego u schyłku lat 60. elektroniczną psychodelię – zestawienie syntezatora i perkusji przywołuje ducha ich kwaśnych eksperymentów. Innym razem daje o sobie znać tradycja minimalistyczna spod znaku ekscentrycznego Terry’ego Riley’a, wykonującego nad organami ćwiczenia godne wielorękiego hinduskiego bóstwa.

Mimo tych asocjacji muzyka Piętnastki jest na wskroś polska. Odbieram ją tak nie tylko ze względu na tytuły, odwołujące się, zapewne ironicznie, do narodowej tradycji („Czterdzieści cztery”, „Salto”). Kurek czerpał z folkloru już na „Innych Pieśniach”; mając za materiał wyjściowy pieśni serbskie, albańskie i wołowskie potrafił stworzyć nową jakość, równocześnie unikając cepeliady. Znajdujące się na „Dalii” partie zagrane żwawo na akordeonie, odczarowują ten kojarzony często z przaśną ludowością instrument.

Rustykalny minimalizm, swojska psychodelia – te nieco żartobliwe terminy oddają w pewnym stopniu charakter muzyki. Radosny nastrój utrzymujący się przez cały album kojarzy się z jeszcze jednym twórcą – Jerzym Milianem. Zasłużony dla polskiego jazzu wibrafonista słynie z poczucia humoru i genialnych melodii, oba składniki występują również w muzyce Piętnastki.

Wydana na taśmie „Dalia” jest kolejnym miłym prezentem od nieszablonowego twórcy jakim jest Piotr Kurek oraz następną udaną pozycją w katalogu Sangoplasmo. Sprawdźcie koniecznie!

Sangoplasmo Records | 2011Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] zebrał Michał Fundowicz. Kurek jest autorem kilku świetnych albumów, w tym tegorocznej „Piętnastki” oraz niedawno wydanej kasety „Heat„. Poniżej jego tegoroczne […]

Polecamy