Wpisz i kliknij enter

Zenial – Connection Reset By Peer

„Chcę wam wszystkim powiedzieć, że sztuka jest energią” – deklaruje w jednej z prac wideo Józef Robakowski. Artysta w sposób najbardziej radykalny rozwinął tę koncepcję w performensie „Jestem elektryczny”, gdy podłączony do obwodu poddał się działaniu prądu dawkowanego przez kolejnych widzów. Czy pobudzenie elektrycznością doprowadzi do artystycznej inspiracji? – pytał nieco ironicznie podczas występu.

Otaczająca nas elektryczność, będąca już właściwie niezauważalna, to temat wciąż podejmowany na płaszczyźnie sztuki. Na najnowszym solowym albumie Zenial eksploruje środowisko pola elektromagnetycznego oraz fal radiowych. Słuchając kolejnych kompozycji można odbyć wyobrażoną podróż do wnętrza urządzeń, poprzez rozgałęziające się kable, od nadajnika do odbiornika.

Materiał nagrany w dużej mierze na żywo składa się na spójną wypowiedź. Choć łatwo ugrzęznąć w abstrakcyjnych szumach, uważne słuchanie pozwala na wychwycenie niuansów brzmieniowych. Artystę interesuje zjawisko EVP (Electronic Voice Phenomena), czyli pojawiających się na taśmie lub cyfrowym nośniku głosów nieznanego pochodzenia. Tajemniczemu fenomenowi przypisuje się pochodzenie paranormalne – oto zmarli przemawiają zza grobu, a urządzenie rejestrujące wyłapuje ich głosy. Włączając do nagrania dźwięki EVP Zenial w dosyć przekorny sposób „ożywia” odhumanizowaną paletę barw.

Brzmienia mechaniczne skontrastowane są momentami z odgłosami naturalnymi, jak w utworze otwierającym album. Nawoływania ptaków i owadów po krótkiej chwili zagłusza metaliczne sprzężenie – tkanka dźwiękowa „Connection Reset By Peer” składa się w dominującym procencie z rozmaitych szmerów, kontrolowanych usterek oraz generowanych tonów. Struktury rytmiczne raz gęste i zawiesiste, innym razem przejrzyste, swoją chimerycznością zachęcają do kolejnych odsłuchań.

Zoharum | 2012Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Charli
Charli
11 lat temu

Ani to ciekawe, ani oryginalne, a już na pewno nie zacne. To zbiór wtórnych dźwięków kaleczących uszy.

amateo
amateo
11 lat temu

No i co z tego ? Dla mnie OK.

kid
kid
12 lat temu

brzmienie zacne tylko brak pomysłu na jego wykorzystanie przez co nudne i powyższy mateo nie dziwi

mateo
mateo
12 lat temu

Miałem kiedyś stare radio, podobnie odbierało zanim je wyrzuciłem na śmietnik.

Polecamy