Wpisz i kliknij enter

Doom na OFF-ie

Do obsady katowickiego festiwalu dołącza awangardowy raper – Doom.


Daniela Dumile mogliście poznać za sprawą projektów Danger Doom (z Danger Mousem) i Madvillain (z Madlibem), ale jego najważniejsze wcielenie to nieprzenikniony Doom, przez lata MF Doom – gdzie MF było skrótem od Metal Face, raper bowiem kryje swą twarz za stalową maską. Już od solowego debiutu w 1999 roku albumem „Operation: Doomsday” słuchany i poważany w hiphopowym undergroundzie i poza sceną rapową, gdzie doceniono jego oryginalny, choć hermetyczny styl. Dzisiaj Doom nagrywa z największymi, ale już nie z pozycji ubogiego krewnego – to jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci hip-hopowej awangardy, co docenili chociażby muzycy Portishead, zapraszając go w ubiegłym roku na festiwal ATP pod ich kuratelą.

Nową oprawę dźwiękową, przygotowaną i wykonaną na żywo przez brytyjską grupę Chrome Hoof, otrzyma kultowa „Hydrozagadka” Andrzeja Kondratiuka – czyli pierwszy polski superbohater As, na tropie Doktora Plamy i innych złoczyńców. Czego się spodziewać? Wszystkiego! Założona przez basistę Cathedral orkiestra łączy przecież funk, disco, metal i jazz w jedyną w swoim rodzaju wielobarwną muzykę jutra.

W założonej w 1985 roku w Leeds formacji The Wedding Present brytyjska prasa upatrywała godnych następców The Smiths. I choć poza pierwszym etapem kariery nękani ciągłymi zmianami składu Wedding Present nie mieli tyle szczęścia, udało im się zaproponować kilka albumów, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić wyspiarską scenę gitarową przełomu lat 80. i 90. Ot, choćby trzecia pozycja w dyskografii grupy – „Seamonsters” – wyprodukowana przez Steve’a Albiniego. I choć niedawno Wedding Present przypomnieli o sobie udanym, dziewiątym albumem studyjnym „Valentina”, na OFF-ie przeniosą nas w rok 1991 roku i poszczują właśnie Potworem Morskim – usłyszymy „Seamonsters” w całości.Jest nas 13 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy