Wpisz i kliknij enter

culture of un – Moonish

Bluszcz wypełniający kadr fotografii na okładce to zapowiedź gęstej narracji „Moonish”. Mimo pewnego stopnia skomplikowania oraz niejasnych referencji (tytuły w rodzaju „Narkotyki, produkcja wideo i górnictwo”) muzyka duetu culture of un (pisane z małej litery) nie traci swej komunikatywności. Zdyscyplinowanie wykonawców pozwoliło im stworzyć dzieło bogate, warte wielokrotnego słuchania.

Na przestrzeni lat pochodzący z Australii artyści, próbując swych sił w różnych konwencjach, stworzyli indywidualny język. Aktywny od połowy lat 70. gitarzysta David Brown, znany także jako Candlesnuffer, przebył drogę od punka, przez jazz, do „preparowanej improwizacji” (trio z Anthonym Paterasem oraz Seanem Baxterem). Kojarzony przede wszystkim z trio The Necks pianista Chris Abrahams to doskonały technicznie instrumentalista o nieprzeciętnej wyobraźni. Do pianistyki włącza elementy stylistyk współczesnych nurtów eksperymentalnych, bliska jest mu wrażliwość takich artystów jak Kevin Drumm czy Burkhard Beins.

Na początku wspólny materiał Abrahamsa i Browna może wprowadzić w zakłopotanie, jednak słuchając go po raz kolejny rozpoznajemy niektóre elementy – wywodzące się z jazzu, XX-wiecznej awangardy, free improvisation. Partie fortepianu rozbłyskują jak w „Strumming Music” Charlemagne Palestine, jednak za moment muzyk myli tropy i rozpoczyna sonorystyczne ćwiczenia. Z położonej na płasko preparowanej gitary wydobywa się kilka akordów, chwilę później instrument emituje szorstkie perkusyjne brzmienia.

Dźwiękowy dialog culture of un odbywa się na granicy wyrafinowania i nieokrzesania. Nie brakuje godnej podziwu erudycji, jak też zuchwałych prób wymyślania muzyki od nowa. Czujne reakcje i interakcje – nieraz na zasadzie szoku, jak w „The Saw Had A Job To Do That Summer”, w którym agresywny odgłos wiertła dentystycznego (?) zagłusza wyciszoną partię pianina – czynią każdą minutę intensywnym przeżyciem.

Bocian Records | 2012Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy