Wpisz i kliknij enter

Stellate 2

Zgodnie z obietnicą po krótkiej przerwie otrzymujemy drugą część serii „Stellate”, przygotowaną przez berlińską wytwórnię Stroboscopic Artefacts. Selekcja artystów jest przeprowadzona podobnie, jak poprzednio: najpierw reprezentant tłoczni, potem któryś z twórców współczesnego techno, a na koniec dwóch wykonawców z zupełnie innej bajki. Jak to wygląda w tym konkretnym przypadku?

Zestaw rozpoczyna włoski duet Dadub – tym razem zwracając się w stronę zupełnie innych brzmień, niż te, do których nas przyzwyczaił swymi wcześniejszymi dokonaniami. Głównym wątkiem „Endless” jest zapętlony akord, który podszywają przemysłowe szumy i zgrzyty. Na finał wypływa z dalekiego tła potężna fala toksycznego noise`u – zatapiając wszystko w apokaliptycznym chaosie. „Refraction” przenosi nas w czasie do początku lat 70. – bo to wywiedziony z wczesnych dokonań Klausa Schulze współczesny przykład kosmische musik, opartej na wibrujących arpeggiach analogowych syntezatorów.

Dwie kompozycje duetu Silent Servant i Luis Farfan układają się w najlepszą część tej kolekcji. „La Negra Luna” rozgrywa się między mrocznymi pasażami klawiszy a industrialnym podkładem rytmicznym tworzonym przez uderzenia plemiennego bębna i metaliczne stuki. Niepokojący klimat „No Te Debia Amar” tworzy natomiast hiszpańska melorecytacja – którą uzupełnia żrący loop osadzony na pulsującym tle. Słychać w tych obu nagraniach wspomnienie najlepszych momentów dawnego industrialu – ale przefiltrowane przez obecne doświadczenia takich wykonawców, jak choćby Demdike Stare.

[embeded: src=”http://www.junostatic.com/ultraplayer/07/MicroPlayer.swf” width=”400″ height=”130″ FlashVars=”branding=records&playlist_url=http://www.juno.co.uk/playlists/builder/2037436-02.xspf&start_playing=0&change_player_url=&volume=80&insert_type=insert&play_now=false&isRe lease=false&product_key=2037436-02″ allowscriptaccess=”always”]

Szwedzi z The Roll Dice zabierają nas w świat muzyki współczesnej. O ile w „Ritenuto” znajdujemy jeszcze wpływy izolacjonistycznego ambientu, tak „Bad Tempered” to już ewidentny przykład fortepianowego eksperymentu, którego nerwowy klimat tworzą zarówno monotonnie powtarzane akordy klawiszy, jak i zbrutalizowana rytmika osiągnięta przez uderzenia w obudowę instrumentu. Jednym zdaniem – coś dla wielbicieli festiwalu Sacrum Profanum.

A na finał włoski duet Plaster – i radykalny zwrot w stronę klasycznego IDM-u. „Udis” eksploduje chrzęszczącym bitem, który niesie przeciągłe pasaże monumentalnych klawiszy, oplecione przesterowanymi efektami. Jeszcze więcej dzieje się w „Seber” – bo tym razem poszatkowana struktura rytmiczna w stylu dawnych nagrań Autechre jest podstawą do wprowadzenia ciekawych sampli bliskowschodnich instrumentów, nadających kompozycji egzotyczną melodykę.

„Stellate 2” robi wrażenie bardziej różnorodnego zestawu niż część pierwsza – i w fascynujący sposób prezentuje szeroki wachlarz awangardowych fascynacji współczesnej sceny elektronicznej, związanej zarówno z podziemnym techno, jak i z bardziej ilustracyjnymi brzmieniami.

Stroboscopic Artefacts 2012

www.stroboscopicartefacts.com

www.facebook.com/StroboscopicArtefactsJest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy