Justyna Steczkowska – Maria Magdalena. All Is One
Przemysław Solski:

Wędrówka duszy.

Function – Existenz
Paweł Gzyl:

Opus magnum Dave’a Sumnera.

Bella Boo – Once Upon a Passion
Jarek Szczęsny:

Z półprzymkniętymi oczami.

Shed – Oderbruch
Paweł Gzyl:

Szperając w zbiorowej pamięci.

KTLH – Azathoth
Jarek Szczęsny:

Egzorcyści będą mieć pełne ręce roboty.

Koenraad Ecker & Frederik Meulyzer – Carbon
Paweł Gzyl:

Wizyta na Spitsbergenie.

Planetary Assault Systems – Live At Cocoon Ibiza
Paweł Gzyl:

Techno z saksofonem? Czemu nie!

Olo Walicki & Jacek Prościński – Llovage
Jarek Szczęsny:

Uciekająca sekcja rytmiczna.

Abul Mogard – Kimberlin
Maciej Kaczmarski:

Elegia na odejście.

Tobias Preisig – Diver
Łukasz Komła:

Skoncentrowana powódź.

Lee Gamble – Exhaust (Flush Real Pharynx Part 2)
Paweł Gzyl:

Powrót do korzeni.

Various Artists – Pop Ambient 2020
Paweł Gzyl:

Ambient jak skała.

FKA Twigs – Magdalene
Jarek Szczęsny:

Jedno płuco.

Sarin – Moral Cleansing
Paweł Gzyl:

EBM wyszlifowany na najwyższy połysk.John Tilbury – nowość z Bôłt i Bocian Records

Dzisiaj ukazała się płyta Johna Tilbury’ego – „For Tomasz Sikorski”. Jest to wspólne wydawnictwo dwóch wytwórni: Bôłt Records i Bocian Records. Album nagrano na żywo w warszawskiej Królikarni, 15.12.2011 roku. Materiał jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

John Tilbury – brytyjski pianista, improwizator. Jeden z najwybitniejszych żyjących muzyków. Jego zainteresowania muzyczne koncentrują się wokół muzyki współczesnej, eksperymentalnej i awangardowej. Jest związany z muzykami ze sceny improwizowanej. W 1980 roku został członkiem legendarnej formacji AMM. Zresztą grupa AMM (w składzie Eddie Prévost i John Tilbury) wystąpiła w maju tego roku w Lublinie podczas Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej „Kody”. Poniżej fragment ich występu.Tilbury współpracował z wieloma współczesnymi kompozytorami takimi jak: Dave Smith, John White, Morton Feldman, John Cage, Christian Wolff, Terry Riley oraz Cornelius Cardew. Co ważne dzięki stypendium polskiego rządu studiował w Warszawie u Zbigniewa Drzewieckiego razem z Tomaszem Sikorskim.[box bg=”#faf4d6″ color=”black”]John Tilbury wspomina spotkanie z Sikorskim:[/box]„Tomka Sikorskiego spotkałem po raz pierwszy w 1961 roku. Obaj uczęszczaliśmy do klasy Zbigniewa Drzewieckiego w Konserwatorium Warszawskim. Tomek musiał mieć wtedy nieco ponad dwadzieścia lat. Pamiętam go jako osobę porywczą, swawolną i nieznoszącą głupoty. Jego wypowiedzi były bystre i precyzyjne, tak jak jego ruchy. „Szybko, szybko”, zwykł poganiać przyjaciół.”[box bg=”#faf4d6″ color=”black”]O przyjaźni dwóch artystów opowiada Tilbury:[/box]„Zostaliśmy przyjaciółmi. Nie było dnia, żebyśmy nie spotykali się gdzieś na mieście, często z innymi przyjaciółmi, aby rozmawiać, nie tylko o muzyce, oraz jeść i pić w Hotelu Bristol bądź w jednej z ulubionych kawiarni na Krakowskim Przedmieściu – Telimenie czy Ali Babie. Tomek był człowiekiem szczodrym, czasem trudnym, ale o złotym sercu.”

Tomasz Sikorski – kompozytor i pianista. Na początku swojej twórczości komponował utwory przede wszystkim na fortepian. Wkrótce w jego muzyce pojawiły się również cechy charakterystyczne dla minimalizmu: powtarzanie współbrzmień lub motywów i eksponowanie struktur rytmicznych. Uważany za pierwszego polskiego minimalistę. Sikorski stał się w latach dziewięćdziesiątych postacią nieomal kultową. Poniżej jego słynna kompozycja „Homofonia” (z lat 1968-1970).

http://www.youtube.com/watch?v=zmU50owbV7Q&feature=related[box bg=”#faf4d6″ color=”black”]Wracając do płyty For Tomasz Sikorski” – John Tilbury tak opisuje materiał:[/box]„Muzyka na tym albumie ukazuje doskonały słuch Sikorskiego w kwestii harmonii i rejestrów. „Minimalizm” jego utworów wynikał naturalnie, powtórzenia nigdy nie wydają się arbitralne. Ale przede wszystkim jest to par excellence muzyka fortepianowa. Końcowa  improwizacja na fortepian to mój skromny hołd, elegijny w swym charakterze, wypełniony echami oraz prywatnymi wspomnieniami o człowieku i jego muzyce.”

[box bg=”#faf4d6″ color=”black”]Ich znajomość, dodaje Tilbury, nie trwała zbyt długo:[/box]„Po moim powrocie do Anglii w 1965 roku straciliśmy kontakt. Prowadziliśmy zabiegane życie, a nasze ścieżki już nigdy się nie skrzyżowały. Ale pamięć pozostaje. Silna i przejrzysta. To były dobre czasy…”

Ważne strony:

www.boltrecords.pl

www.bocianrecords.com

 

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

1 Komentarz

  1. Bocian mocno eksperymentem stoi.