Wpisz i kliknij enter

Sisters

Ta płyta tworzy niepowtarzalny klimat – niekiedy niepokojący, czasem nostalgiczny, surrealistyczny – wciąga i zostaje w pamięci na długo, inspiruje.

Sisters to duet Raphaela Rogińskiego i Marcina Lenarczyka (Dj Lenar). Raphael gra na gitarze, umiejętnie łączy tradycyjną muzykę żydowską, klasykę, improwizację i fascynacje rdzennym bluesem (Polecam dłuugie i bardzo ciekawe wywiady z Raphaelem dla dwutygodnika i ostatnio t-mobile music), jest chodzącą historią muzyki, co czuć w jego nagraniach. Marcin uprawia ekperymentalny turntablism, traktując gramofon i mikser jak pełnoprawne instrumenty, ostatnio brał na warsztat nagrania ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.

Płyta „The Mono” to fantastyczny przykład jak „żywy” instrument może korespondować z elektroniką, która nie jest spychana na dalszy plan, nie pozostaje w sferach „przeszkadzajek, dodatków, zapychaczy”, jest równie piękna, dzieje się tak samo, jest tak samo dynamiczna, żywa i organiczna co gitara Raphaela.

Cała płyta tworzy niepowtarzalny klimat – niekiedy niepokojący, czasem nostalgiczny, surrealistyczny – wciąga i zostaje w pamięci na długo, inspiruje. To wzór jak może brzmieć muzyka bez zbędnych dodatków, efekciarskich sztuczek i zabiegów na etapie produkcji i jak ważne w tym przypadku są umiejętności i wypracowany styl, charakter gry, własny warsztat i instrument wykorzystany do maksimum możliwości.

Uwielbiam jak muzyka robi mi w głowie film, jak przenosi w nieznane – tu zostało to podane fantastycznie. Słuchając The Mono plądruję zakamarki wiosek, pól i lasów, mijam figurki Jezuska Frasobliwego i ciężką pracę na polu… Oczywiście jest to moja interpretacja, a nie zamysł autorów… ale jak przyjdzie wiosna, to ruszam z tą płytą za miasto.

Przemysław Etamski

Muzyk, producent muzyczny. Od lat konsekwentnie buduje swój charakterystyczny styl łączący w sobie surowe brzmienie i prostotę hiphopu, elektroniczne improwizacje oraz głębokie inspiracje jazzem. Znany ze swojej działalności solowej (Kosmos EP 2009, Lovely Interstellar Trip 2012), ostatnio jednak co raz częściej bierze udział w kolaboracjach z innymi muzykami – m.in. Kristen, Robert Piernikowski, Paweł Szpura, Peve Lety. W 2012 roku razem z Robertem Piernikowskim powołał do życia niezależny label Latarnia.

Profil na BandCamp »
Słuchaj na Soundcloud »
Profil na Facebooku »Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy