Wpisz i kliknij enter

3 pytania – Rob Mazurek

W kolejnej odsłonie mam przyjemność przedstawić krótką rozmowę z Robem Mazurkiem.

Rob Mazurek to bez wątpienia jeden z najważniejszych muzyków świata. Skala projektów, w które jest zaangażowany Rob, robi wrażenie i można je wyliczać bez końca. Artysta pochodzący z Chicago, który to buduje od lat tamtejszą scenę eksperymentalną, choć obecnie mieszkający w São Paulo, czego wynikiem jest jego projekt z tamtejszymi muzykami – São Paulo Underground. Każdy z Was zapewne doskonale pamięta współpracę Roba z takimi artystami jak Tortois, Sam Prekop, Gastr del Sol, Stereolab, Pan American, Brokeback, Tigersmilk czy Isotope 217.

W 1996 roku powołał do życia Chicago Underground, który to zbiegiem lat zmieniał swoje nazwy na Chicago Underground Duo, Chicago Underground Trio czy Chicago Underground Quartet.

W 2005 roku Mazurek założył Exploding Star Orchestra i wydał ze swoją orkiestrą album „We Are All From Somewhere Else” (Thrill Jockey Records, 2007).

W 2008 roku ukazała się płyta projektu Bill Dixon with Exploding Star Orchestra (Thrill Jockey Records).

Bill Dixon to już nieżyjący legendarny trębacz freejazzowy, a jego album z 1967 roku „Intents and Purposes” należy do klasyki freejazzu XX wieku. Bardzo często cytowana postać przez Muzurka, a także jego wieloletni muzyczny mistrz i nauczyciel. Na „Intents and Purposes” Bill odwołał się do klasyków – Debussy’ego i Varese’a, gdzie połączył zwariowany freejazz w najlepszym wydaniu. Nagranie „Metamorphosis” z tej płyty to absolutna perełka.

W marcu 2011 roku album „Intents and Purposes” doczekał się reedycji i został wydany nakładem oficyny International Phonograph. Warto też wspomnieć, że w 2008 roku Bill Dixon wydał jedną ze swoich ostatnich płyt „17 Musicians In Search Of A Sound: Darfur” (Arts For Art, 2008).

Jedną z najświeższych pozycji w katalogu Roba Mazurka jest płyta nagrana w kwartecie pod nazwą Rob Mazurek Pulsar Quartet –„Stellar Pulsations” (Delmark, 2012). Muzycy tworzący ten zespół to: Rob Mazurek (kornet), Angelica Sanchez (fortepian), Matthew Lux (kontrabas) i John Herndon (perkusja). Poniżej nagranie „Magic Saturn”.

 

Czego ostatnio słuchasz?

  • François Bayle – „50 Ans D’Acousmatique”

Nad czym obecnie pracujesz?

Właśnie kończę prace nad nowym materiałem projektu Rob Mazurek Exploding Star Electro Acoustic Ensemble. Nagrywam również DVD pt. „The Space Between”, które ukaże się nakładem oficyny Delmark Records w kwietniu 2013 roku. Kończę sesje nagraniowe z São Paulo Underground, nasza płyta będzie zatytułowana „Beija Flors Velho E Sujo” i wyda ją w maju wytwórnia Cuneifrom Records. Nieustannie pracuję nad „The Book of Sound”, jest to multimedialna, science fiction opera opowiadająca o życiu Helder Velasquez Smith…

Gdzie zagrasz w najbliższym czasie?

Dzisiaj wieczorem (18.02) gram w Green Mill w Chicago z moim nowym zespołem Alternate Moon Cycles, z tą grupą wystąpię również w Elastic Arts Foundation w Chicago. 21 lutego i 2 marca zagram w Old Town School of Folk Music w Chicago z projektem The Space Between. W najbliższym czasie będę też koncertował we Włoszech, gdzie wystąpię solo opierając się na elektronice i wizualizacjach oraz mam wspólny koncert z Enzo Carpentiari. Do końca marca będę też pracował w Riot Studio w Napolu. W sierpniu gram z Pharaoh Sandersem na austriackim festiwalu Jazzfestival Saalfelden w ramach „Pharoah and The Underground” (Chicago Underground i São Paulo Underground). 11 sierpnia zagram koncert na Jazz em Agosto w Lizbonie, a w 26 października pojawię się na festiwalu Jazz Frankfurt. Z projektem Exploding Star Orchestra zagram 18 października w Chicago Cultural Center i 29 sierpnia na Sardynii.

 

Oficjalna strona artysty »
Delmark Records »
Cuneifrom Records »Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Jedną z najświeższych pozycji w katalogu Roba Mazurka jest płyta nagrana w kwartecie pod nazwą Rob Mazurek Pulsar Quartet –„Stellar Pulsations” (Delmark, 2012). Muzycy tworzący ten zespół to: Rob Mazurek (kornet), Angelica Sanchez (fortepian), Matthew Lux (kontrabas) i John Herndon (perkusja). Przeczytaj wywiad na portalu nowamuzyka.pl. […]

Iwona
Iwona
9 lat temu

Panie Redaktorze ja też czekam na poniedziałkowe audycje -pozdrawiam!

dan
dan
9 lat temu
Reply to  Iwona

A o której ta audycja? Na NM nie ma info, a powinno być. Co jest?:)

macbecz
macbecz
9 lat temu

currently working on an electro-acoustic science fiction opera based on the 10 volume “Book of Sound” written by poet/writer/alchemist/film maker Helder Velasquez Smith

jaro
jaro
9 lat temu

Ciekawa postać ten Mazurek. Czy puści pan redaktor jego utwory w audycji, bo słucham z uwagą poniedziałkowej, wieczornej audycji w Toksyna fm.

Polecamy