Wpisz i kliknij enter

Pamiętajcie o Avant Art Festival

Już 4 października we Wrocławiu rozpoczyna się jedno z naciekawszych wydarzeń tej jesieni – Avant Art Festival. Muzyka, teatr, film, komiks – poznajcie najciekawsze wydarzenia tegorocznej edycji.

Były już Węgry, Norwegia, Szwajcaria i Niemcy – teraz przyszedł czas na awangardową odsłonę Rosji.

Muzyka

Podczas festiwalu usłyszymy m.in. Messer Chups – jeden z najsłynniejszych rosyjskich zespołów, któremu udało się osiągnąć status kultowości na całym świecie. Ich muzyka, będąca kombinacją surf rocka, filmowych sampli z lat 50. i 60. XX wieku, horrorpunka i radosnej odmiany psychobilly, jest unikalnym zjawiskiem na całej rosyjskiej scenie.

Nowoczesne garażowe granie zaprezentuje z kolei Sonic Death – to muzyka gorzka i monochromatyczna, wypełniona dusznym brzmieniem lo-fi, wyziewami psychodelicznego bluesa i zjadliwymi tekstami o miłości i cielesnych przyjemnościach.

Zobaczymy też Moa Pillar – solowy projekt młodego artysty z Moskwy, który łączy folk z elektroniką, a także fińskiego muzyka Mika Vainio – jednego z najważniejszych twórców eksperymentalnych, członka słynnego duetu Pan Sonic.

Zobaczymy też m.in. Mimetic, czyli szwajcarską elektronikę eksperymentalną, Feldermelder i Bit Tuner. We Wrocławiu zagra również DJ Rashad – jedna z najważniejszych postaci chicagowskiej sceny juke/footwork. Nie zabraknie projektów koprodukcyjnych – usłyszymy Moscow Wroclaw Laptop Cyber Orchestra oraz wspólne granie ADMI i Małych Instrumentów w projekcie Adultgarden.

Teatr

Wyjątkowe projekty czekają również na miłośników teatru – odbędą się aż trzy premiery spektakli rosyjskich. Specjalnie na Avant Art do Wrocławia przyjedzie Iwan Wyrypajew ze swoim Teatrem Praktika. Zaprezentuje „Sakhar” – spektakl muzyczny, w którym występuje aż w trzech rolach – autora tekstów, reżysera i aktora. Na festiwalu zagości także Teatr Akhe, słynący z łączenia fotografii, wideoartu, sztuk plastycznych i happeningu oraz Teatr Derevo – sceniczna perła z St. Petersburga pod wodzą charyzmatycznego Antona Adasinky’ego.

Film

Tegoroczna edycja festiwalu to także 2. Avant Art Film – przegląd filmów o muzyce i sztuce organizowany wspólnie z Kinem Nowe Horyzonty, ale i wydarzenia związane ze sztuką. We wrocławskim Muzeum Współczesnym odbędzie się wystawa pt. „Gestykulacja”, której celem będzie przybliżenie polskiej publiczności artystyczno-politycznej sytuacji sztuki niezależnej w dzisiejszej Rosji.

W ramach Avant Art 2013 odbędzie się również cykl kilkudniowych warsztatów komiksowych pod szyldem Ukryty gaWROn z udziałem rysowników z Polski i Rosji.

Więcej informacji o festiwalu na www.avantart.plJest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy