Wpisz i kliknij enter

Wareika – Wternal!

Niby to nic nowego, ale „Wternal!” słucha się świetnie.

Trio z Hamburga – Hernrik Raabe, Jakob Seidensticker i Florian Schirmacher – swoim trzecim albumem nawiązuje do najlepszych lat minimalu i tech-house. Traktując temat z szelmowskim luzem, tworzą techno w wersji light, ze świadomymi popowymi nawiązaniami, bogatymi instrumentalnymi wstawkami pochodzącymi od smyczków, dęciaków, i euro-folku.

Jak sami mówią, inspirowali się głównie światem i ludźmi których spotkali – ostatnie trzy lata koncertowania urzekło ich wieloma obrazkami: zielonymi wzgórzami kolumbijskiego Medellinu, niezwykłością Morza Czarnego, beztroskim piciem wódki na po koncercie Ukrainie. Banały? Może, ale atrakcyjne dźwiękowo. Każdy utwór traktują jako fotografię danej chwili, i taki to jest „album”, na dwanaście kroków płynnie połączonych, przez które można przejść, ignorując czas.

Owo potraktowanie formy z dystansem jest urzekające – bo przeróżne instrumentalne klisze w formie wynurzających się dźwięków, zgranych z wokalami Floriana, łączą się momentami z ortodoksyjnością techno i house’u. To luźne podejście osiąga punkt kulminacyjny w coverze „La Paloma”, przetłumaczonej na wiele języków piosence biesiadnej. Za to druga strona odkrywa się w „The Black Sea” albo „Oceans Drive” – mimo wszystko leżących daleko od uniwersalnych parkietowych patentów, bo to co dobre na „Wternal!”, sprytnie ukryto za pierwszym wrażeniem.

Luz i balans, to dwa słowa klucze tego albumu. Nie ma przesady, harmonijnie oraz dynamicznie połączono wszystkie składniki. Kiedyś skrytykowałem Schirmachera za zbyt cukierkowe wokale na albumie Kollektiv Turmstrasse. Tym razem trio nie wyjeżdża poza żaden kontur, a jego głos wnosi głębsze, soulowe tło. Z wielości nawiązań i dźwięków powstała solidna całość, dobrze skomponowana i świetna w odbiorze, pełna przeróżnych elektronicznych wzorów. Niby to nic nowego, ale „Wternal!” naprawdę słucha się świetnie.

Visionquest, 2013

4,5/5

Najlepsze momenty: „Madame Scorpio”, „All Little Things”, „La Paloma”Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy