Wpisz i kliknij enter

Wkrótce premiera „Liebestod” Stefana Wesołowskiego

Już za kilka dni do sklepów trafi nowy album polskiego kompozytora i skrzypka.

Liebestod to najnowszy album Stefana Wesołowskiego, nagrany dla amerykańskiej wytwórni Important Records (wydawcy m.in. Coil, Merzbow, Josefa van Wissema, Jima Jarmuscha, Julii Kent, Pauline Oliveros). Płyta zawiera zbiór post-klasycznych utworów rozpisanych na fortepian, instrumenty dęte, smyczkowe, i sporadycznie pojawiającą się elektronikę. Oficjalna prezentacja albumu miała miejsce podczas tegorocznej edycji festiwalu Unsound. Polska premiera albumu zaplanowana jest na 8 listopada, a międzynarodowa na 26 listopada.

Jak twierdzi wydawca: „Sam tytuł zaczerpnięty z Tristana i Izoldy Wagnera wiele mówi o inspiracjach Wesołowskiego, i rzeczywiście album przesycony jest wielkim respektem do muzyki klasycznej, choć daleki jest od nawiązywania do niej w bezpośredni sposób. Wesołowski pokazuje w swoich kompozycjach własny, unikalny język muzyczny – surowy i radykalny, ale pełen nostalgii i piękna.”

Important Records to jedna z najbardziej wpływowych amerykańskich wytwórni płytowych zajmujących się muzyką niezależną, z siedzibą w Groveland, Massachusetts. W swoim katalogu ma zarówno takich artystów jak Coil, Merzbow, Julia Kent, Master Musicians of Bukkake, Eleh, Duane Pitre czy Jim Jarmusch wraz z Josefem Van Wissemem, jak i najważniejszych przedstawicieli współczesnej amerykańskiej awangardy, jak Pauline Oliveros.

Stefan Wesołowski (rocznik 1985) – kompozytor, skrzypek, absolwent Academie Musicale de Villecroze. W 2008 roku ukazał się jego debiutancki album Kompleta, zawierający zapis utworu napisanego na zamówienie oo. Dominikanów. Bezpośrednio po tym podjął współpracę z Jacaszkiem, której efektem była płyta Treny i wiele innych przedsięwzięć, m.in. muzyka do filmu Sala Samobójców. Jest autorem ilustracji muzycznej do filmów, spektakli i instalacji artystycznych. W 2012 roku wyszła płyta Wesołowski/Kaliski 281011 będąca zapisem improwizacji przygotowanej z Szymonem Kaliskim na koncert w Narodowym Instytucie Wizualnym. Nagrywał dla Gustaff Records, Miasmah, Ghostly International, Few Quiet People.

Stefan Wesołowski - Liebestod

Miksem Liebestod zajął się Piotr Emade Waglewski, mastering przeprowadzony został przez Jacka Gawłowskiego, zaś całość zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego, Miasta Gdańska, Instytutu Kultury Miejskiej.

importantrecords.com

facebook.com/stefanwesolowskiJest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
fs@wert.pl
fs@wert.pl
8 lat temu

jak i najważniejszych przedstawicieli współczesnej amerykańskiej awangardy, jak Pauline Oliveros.
opinie takie przewrotne. wow.

Polecamy