Jazz Band Młynarski-Masecki – Płyta z zadrą w sercu
Jarek Szczęsny:

Jedna dla wszystkich.

Shapednoise – Aesthesis
Paweł Gzyl:

Nieznane mutacje basowych brzmień.

A Winged Victory for the Sullen – „The Undivided Five”
Mateusz Piżyński:

Ambientowe nowości z Ninja Tune

Enchanted Hunters – Dwunasty Dom
Krzysiek Stęplowski:

Czasem naprawdę warto czekać. Warto wypatrywać, nawet latami, jeśli tylko cierpliwość nagrodzona ma być w taki sposób.

Ecnahnted Hunters Dwunasty Dom
Rrose – Hymn To Moisture
Paweł Gzyl:

Techno w stylu Marcela Duchampa.

Trzaska/Mazurkiewicz/Szpura – North Meridian
Jarek Szczęsny:

Można się spocić od samego słuchania.

Giant Swan – Giant Swan
Paweł Gzyl:

Czy znany ze świetnych koncertów duet sprawdził się również w studiu?

Floating Spectrum – A Point Between
Jarek Szczęsny:

Cyfrowy pomnik przyrody.

Bleu Roi – Dark/Light
Łukasz Komła:

Wiosną ubiegłego roku wsłuchiwaliśmy się w singiel szwajcarskiego projektu Bleu Roi, a przed kilkoma dniami ukazała się ich nowa EP-ka „Dark/Light”, którą przybliżamy i jednocześnie o niej rozmawiamy z Jennifer Jans.

Traversable Wormhole – Regions Of Time
Paweł Gzyl:

Adam X wraca do projektu sprzed dekady.

Sudan Archives – Athena
Jarek Szczęsny:

Do diabła z dobrymi radami.

Planetary Assault Systems – Plantae
Paweł Gzyl:

W stronę psychodelii.

Sleep D – Rebel Force
Paweł Gzyl:

Muzyczny zapach minionego lata.

Levitation Orchestra – Inexpressible Infinity
Jarek Szczęsny:

Podpalacze wzniecają eutymię.Pictorial Candi

Na początku listopada ukazał się drugi krążek projektu Pictorial Candi.

Pictorial Candi to pseudonim argentyńskiej wokalistki i pisarki Candelarii Saenz Valiente, która jest doskonale znana z działań w grupie Paristetris. Na przestrzeni ostatnich lat pracowała także jako rysownik, komik oraz detektyw. W 2002 roku ukończyła Berklee College of Music w Bostonie na kierunku Aranżacja i Kompozycja.

Saenz Valiente ma na swoim koncie dwie książki: „El Infierno de Orfeo Blaumont” („Piekło Orfeusza Blaumont”) i „Huesped Huesped” („Gość Gość”). Od 2005 r. mieszka w Warszawie wraz z mężem, pianistą Marcinem Maseckim.

W ubiegłym roku ukazał się debiutancki album Pictorial Candi – „Eat Your Coney Island” nakładem Lado ABC. Płyta okazała się być materiałem nieuznającym żadnych kompromisów, pełnym ciekawych eksperymentów oraz mającym sporo nieprzewidywalnych zwrotów akcji, jak choćby zamykający utwór, który został rozpisany na puzony.

Pictorial Candi

Saenz Valiente powoli wyrasta na królową estetyki lo-fi. Pewnie dobrze by się czuła na jednej scenie obok Ariela Pinka, bo już miała okazję supportować samego R. Stevie Moore’a. Na drugim longplayu „Drink” (Lado ABC) znalazł się cover utworu Moore’a – „Benefit Of The Doubt” z 1976 r. Uważam, że nie jest to może najlepsze nagranie amerykańskiego „pradziadka lo-fi”. Osobiście bym postawił na „Structure Of Love”. Mistrzem jest Wayne Coyne – lider The Flaming Lips, jeśli chodzi o nietypowy sposób wydawania muzyki. Pictorial Candi ewidentnie musiała się inspirować jego pomysłami. Zaskakująca jest forma w jakiej ukazał się album „Drink”, a mianowicie w butelce, w której jest napój stworzony przez artystkę. Na etykiecie z tyłu butelki znajdziecie kod umożliwiający pobranie utworów. Poniżej filmik, gdzie Saenz Valiente opowiada o swojej miksturze.

„Drink” to siedem nagrań, gdzie i jest nawiązanie do Jacka Kerouaca oraz wspomnianego R. Stevie Moore’a. Znalazł się długi i niezwykle transowy utwór „Snow Valley Night”, odnoszący się do sceny electro lat 80. Album zamyka ten sam numer, ale jest już w postaci remiksu Eddie’ego Stevensa. Pictorial Candi cały czas wykorzystuje gitary oraz chropowate brzmienia syntezatorów, napędzane psychodelią rodem z lat 60. Odnoszę wrażenie, że Saenz Valiente z płyty na płytę coraz lepiej śpiewa i staje się artystą, którą daje się rozpoznać po kilku sekundach. Oprócz Valiente na „Drink” pojawili się stali współpracownicy, czyli Marcin Masecki, Tomek Pop i Adam Byczkowski. „Drink” to kawał światowego grania. Płyta mogłaby się ukazać w każdej renomowanej zachodniej wytwórni, ale tymczasem to Lado ABC z wielką miłością przytula do siebie tych znakomitych artystów.

 

Pictorial Candi »Profil na Facebooku »Profil na BandCamp »Lado ABC »Profil na Facebooku »

 

 

 

Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.