Wpisz i kliknij enter

3 pytania: L.A.S.

L.A.S, czyli Lachowicz Audio System w ogniu 3 pytań

Jacek Lachowicz jest kompozytorem, multiinstrumentalistą, wokalistą i producentem muzycznym. Byłym muzykiem zespołów Ścianka, Lenny Valentino, autorem muzyki do filmów („Oda do radości, „Bez tajemnic”), a obecnie liderem 1-osobowej formacji L.A.S, czyli Lachowicz Audio System. Pierwsza płyta tego projektu nosi tytuł „Szum” i ukazała się 1 marca.

fot.Bartek Żurawski


L.A.S. – „Za lasem”

Czego ostatnio słuchasz?
Jeśli chodzi o słuchanie to generalnie mało słucham dla przyjemności. Głównie moje słuchanie związane jest z pracą. Ostatnio w ramach oddechu słucham w samochodzie płyty Alabama Shakes „Boys and Girls”….bardzo polecam!
A tak dla czystej przyjemności to przeważnie muzykę poważną. Mam oczywiście swoją ulubioną 10tkę-20tkę i tam jest przekrój przez całą historię – Beethoven, Bach, Chopin, Debussy, Skriabin, Górecki, Szostakowicz, Crumb, Scielsi, Ligeti no i tak mógłbym jeszcze długo wymieniać, choć pewnie Chopin na równi z Góreckim zajmują szczególne miejsce. Pierwszy, ze względu na moje wykształcenie ( J.L. jest absolwentem Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku – przyp. red.) i możliwość wykonywania tych utworów, a drugi, bo jeszcze na studiach zostałem zainfekowany III Symfonią i miałem nawet okres pewnego rodzaju szaleństwa na punkcie tego utworu. Żeby dać upust moim przeżyciom postanowiłem przełożyć 1 część III Symfonii na 2 fortepiany i wykonać to na jednym z egzaminów. To było niesamowite przeżycie. Praca nad transkrypcją zajęła mi kilka miesięcy i byłem w stanie permanentnego upojenia.
To tak na marginesie, ale zaraz, zaraz – ostatnio wsłuchiwałem się w składankę elektroniki z końca lat 70 i 80….Ultravox, Suicide, Giorgio Moroder, etc…to były czasy! (chodzi o Various Dawn Of Electronica – przyp.red.)


Alabama Shakes – „Hang Loose”


Henryk Mikołaj Górecki – III Symfonia op. 36 „Symfonia pieśni żałosnych”


György Sándor Ligeti – „Lux aeterna”


Giorgio Moroder – „From Here To Eternity”

Nad czym obecnie pracujesz?
Obecnie pracuję wciąż nad L.A.S.-em, ale bardziej w kontekście koncertowym….właśnie zaczynam trasę koncertową. Kilka dni temu nagrałem wokal do piosenki Marcina Cichego (Skalpel), która mam nadzieję ujrzy niedługo światło dzienne.
Zastanawiam się też nad kolejnym albumem i to się pewnie jakoś niedługo skonkretyzuje. Pracuję komercyjnie – żeby było bez stresu – więc jak widzisz jestem człowiekiem raczej zajętym.

Jaki koncert/set zrobił ostatnio na Tobie największe wrażenie?
Z koncertami u mnie jest podobnie jak ze słuchaniem…staram się odpoczywać od koncertów, bo przypominają mi, że jestem w pracy, ale ostatnio słyszałem koncert Bang on a Can na Warszawskiej Jesieni czy innym festiwalu…to było duże przeżycie…Nie jestem zbyt wylewnym rozmówcą jeśli chodzi o opisywanie koncertów, raczej staram się namawiać do zainteresowania się jakimś artystą lub zespołem i samodzielnej „oceny czy to do mnie dociera”. Pamiętam też koncert Portishead na Malcie….uuuch! To był czysty kościół muzyczny…ja po tym koncercie byłem zdruzgotany, ale w dobrym tego słowa znaczeniu.


Bang on a Can – „2×5” by Steve Reich


Portishead – „We Carry On” (maltafestival Poznań 2011)

Trasa koncertowa L.A.S.:
20.03 – Kraków – Magazyn Kultury
21.03 – Opole – W Kontakcie
22.03 – Katowice – Klawiatura Klub Kulturalny
27.03 – Łódź – Owoce i Warzywa
28.03 – Gdańsk – B90
04.04 – Elbląg – Mjazzga
05.04 – Olsztyn – Klub Amnezja
17.04 – Poznań – Klubokawiarnia Meskalina
26.04 – Mysłowice – AlterFest

www.facebook.com/lasek05
www.youtube.com/user/05LasekJest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy