Wpisz i kliknij enter

cv313 – Live @ Primary

Jeżeli ktoś sądził, że produkcje amerykańskiego duetu mają monotonny charakter, powinien posłuchać „Live @ Primary”.

O ile płyta „Live Excursions” objawiała projekt Roda Modella i Stephena Hitchella u zarania jego działalności, tak „Live @ Primary” pokazuje, jak cv313 brzmi dzisiaj. Występ, jaki utrwalono na tym krążku, odbył się bowiem 24 sierpnia ubiegłego roku w jednym z najpopularniejszych klubów na elektronicznej scenie współczesnego Chicago – Primary.

Modell i Hitchell zaczęli wręcz awangardowo – otwierający koncert „Excursion I” pędzi w szybkim rytmie, ale gęsto uderzające bity są schowane w dalekim tle, a na pierwszym planie splatają się szeleszczące loopy, tworząc niemal plemienny puls utworu. Wszystko zanurzone jest w strumieniu wręcz agresywnego szumu, nadającemu całości radykalnie noise’owe brzmienie. „Excursion II” kontynuuje te wątki – dodając od siebie elektryczne wyładowania szorstkich akordów i wyłaniający się z dna kompozycji dronowy wyziew.

Potem miks powoli nabiera zdecydowanie bardziej tanecznego charakteru. Na pierwszy plan wyłania się miarowy galop w stylu klasycznego techno – a towarzyszą mu metaliczne efekty, oplatające wolno płynące pasaże onirycznych syntezatorów. („Excursion 3”). Podobnie dzieje się w następnym fragmencie, gdzie rytmika staje się jeszcze bardziej jednoznaczna, a kanalizacyjne brzmienia zalewają kolejne fale ziarnistego szumu („Excursion 4”).

W połowie występu Rodell i Hitchell zaczynają zabawiać się deformacjami dźwięku. W pewnym momencie pulsacja techno ustaje – a kiedy rytm pojawia się znowu, tym razem utrzymany jest w bardziej połamanym metrum („Excursion 5”). Z czasem dochodzą do tego dubowe efekty – muzyka zanika, potem znów wybrzmiewa, a wszystko to rezonuje studyjnymi pogłosami rodem z klasycznych płyt Lee Scratch Perry’ego („Excursion 6”). Jamajskie odwołania stają się jeszcze bardziej wyraziste, kiedy w pewnym momencie rozlega się w oddali tęskny wokal jakiegoś czarnoskórego pieśniarza, nadając całości łagodny i nostalgiczny ton („Excursion 7”).

Najbardziej niespodziewany moment występu następuje wtedy, kiedy amerykańscy producenci radykalnie odcinają wszystkie zaszumione dźwięki – i gwałtownie skręcają w stronę nowoczesnego… disco, rozpisanego na melodyjny pochód basu i świdrujące loopy („Excursion 8”). Doprawdy – takiej wersji muzyki Rodella i Hitchella jeszcze nigdy nie słyszeliśmy! Na koniec występu, taneczna energia wznosi się na jeszcze wyższy poziom – bo didżeje zwracają się w stronę gorącego deep house’u, zatopionego jednak tym razem w dubowych zakłóceniach o tribalowym sznycie („Excusrion 9” i „Excursion 10”).

Jeżeli ktoś sądził, że produkcje Roda Modella i Stephena Hitchella mają monotonny charakter, powinien posłuchać „Live @ Primary”. W ciągu niewiele ponad godziny występu w chicagowskim klubie, obaj producenci z powodzeniem żonglują różnymi brzmieniami i rytmami oraz nastrojami i melodiami, pokazując, że w przyjętej przez nich formule grania jest miejsce i na eksperymenty, i na korzenne odwołania, i na taneczną bezpretensjonalność. Czekamy więc na ich wizytę w Polsce!

Echospace 2014

www.echospacedetroit.com

www.facebook.com/echospaceJest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
driv3er_
driv3er_
10 lat temu

Naprawde niezly koncert. W 3/4 jego trwania zaczyna sie robic naprawde ciekawie. Szkoda, ze nie wydali tego jego ciagly mix. Jestem fanem ich live’ów ze wzgledu na wiele ekskluzywnych kawalkow jakie wplataja, czego dowodem jest ten album.

Wizyta w Polsce jak najbardziej tylko jako konkretne wydarzenie, a nie wepchnieci „gdzies tam”, jak swego czasu Rod Modell czy Yagya w Bialymstoku na festiwalu hiphopowym :/ przez co ich obecnosc przeszla zupelnie bez echa i jakichkolwiek relacji.

Polecamy