Wpisz i kliknij enter

Nie tylko Albarn, czyli muzyczna odsłona Malta Festival

Poznańskiej Malcie będzie towarzyszyć bardzo bogaty program muzyczny, a w nim m.in. Murcof.

Poza nagłośnionym, biletowanym (supportowanym przez Rebekę) koncertem Damona Albarna (29.06.14, godz 18.) podczas trwania festiwalu, którego tegoroczny tytuł brzmi IDIOM: AMERYKA ŁACIŃSKA. MESTIZOS / MIESZAŃCY, na Placu Wolności będą odbywać się wieczorne, darmowe koncerty. Poniżej szczegóły:

REBOLLEDO 
09.06 (poniedziałek), godz.22.30
Pochodzi z Xalapy w Meksyku, gdzie w 2002 r. rozpoczął swoją przygodę z didżejowaniem. Szybko stał się jednym ze stałych rezydentów legendarnego klubu Santanera na Playa Del Carmen, położonego na karaibskim wybrzeżu Meksyku. Rozwinął tam oryginalny styl grania, polegający na mieszaniu nowych i starych, często dziwnych ścieżek tanecznych, nieustannie poszukując najlepszego brzmienia disco. Był jednym z pierwszych artystów współpracujących z wytwórnią Cómeme, zainaugurował jej działalność piracko-dyskotekowym hymnem Pitaya Frenesi, wydał pod jej szyldem także album Super Vato (2009).

MIGHTY OAKS
12.06 (czwartek), godz. 21.30
Amerykańsko-włosko-brytyjskie trio w składzie: Ian Hopper, Claudio Donzelli i Craig Saunders, działa od 2010 r. w Berlinie. Muzycy tworzą współczesny folk – melancholijne piosenki, zarazem kontemplacyjne i euforyczne, w których celebrują przygodę, miłość i wolność. Ich muzyka opiera się na wyjątkowym połączeniu potrójnego wokalu, brzmienia gitar akustycznych oraz mandolin. W 2011 r. Mighty Oaks udostępnili swoją pierwszą epkę (nagraną w mieszkaniu jednego z muzyków), którą na portalu SoundCloud odsłuchano ponad 380 tys. razy. Od chwili debiutu zespół dzielił już scenę m.in. z Kings of Leon, The Lumineers czy Shout Out Louds.

BALLET SCHOOL
13.06 (piątek), godz. 21.30
To berlińska grupa indie działająca od 2012 r. w składzie: Rosie Blair (wokal), Michel Collet (gitara) i Louis McGuire (perkusja). Muzycy inspirują się postacią baleriny, która całe swoje ciało unosi na czubkach palców i w oczach widzów jest pozbawiona ciężaru. W procesie głębokiej medytacji udaje jej się przezwyciężyć ból i osiągnąć prawdziwą chwilę olśnienia. Ballet School chodzi właśnie o ten moment – zachwytu i oderwania od rzeczywistości. W ich muzyce odnaleźć można dźwięki popu z lat 80. i R&B, a wokal Rosie Blair jest porównywany do głosu Liz Fraser z Cocteau Twins i Dolores O’Riordan z The Cranberries.

GHOST CAPSULES
14.06 (sobota), godz.22.30

W skład electro-popowego Ghost Capsules, aspirującego do porównań z Fever Ray, zakotwiczonego w Wiedniu  wchodzą: Tim Simenon, Roman Lugmayr, Georg Lichtenauer i wokalistka Laura Gomez. Tim Simenon znany jest między innymi jako producent płyt takich wykonawców jak: Depeche Mode („Ultra”), Curve, Gavin Friday, Primal Scream, David Bowie i Neneh Cherry.

RANGLEKLODS
19.06 (czwartek), godz. 21.30
To duńska grupa działająca w Berlinie. Członkami zespołu są Esben Andersen i Pernille Smith-Sivertsen. Artyści łamią granice gatunkowe i metody produkcyjne, tworząc inteligentną muzykę klubową, która generuje ruch – zarówno ciała, jak i umysłu. Jak mówią artyści, chodzi o znalezienie równowagi między prostotą a tym, co skomplikowane. Eksperymentują z elektroniką i tekstami, tworząc muzykę, do której można tańczyć i która jednocześnie prowokuje do myślenia, niesie znaczenie. W strukturę swoich koncertów włączają wokal, niesamowitą liczbę kontrolerów, żywą perkusję oraz sprzęty wykonane w domu.

XXANAXX
20.06 (piatek), godz.21.30
Duet tworzą Klaudia Szafrańska i Michał Wasilewski. Spotkali się w Warszawie, gdzie w 2012 r. powstał ich pierwszy wspólny projekt. Artyści eksperymentują z muzyką elektroniczną, ich kompozycje są pełne analogowych brzmień, głębokich basów, przestrzennych pogłosów i uwielbianych przez oboje dźwięków maszyny perkusyjnej Roland TR 808. Ta mieszanka w połączeniu z delikatnym głosem Klaudii wprowadza słuchacza w stan odprężenia. Gatunki, które są im bliskie, to chillwave, witch house i electronica. Duet dotychczas wydawał bardzo dobrze przyjęte epki, w maju ukaże się ich długogrający album

A.G. TRIO
21.06 (sobota), godz.21.30
To austriacka grupa tworząca muzykę electrohouse, założona przez Rolanda von der Aista, Andy’ego Korga i Aka Tella. Zadebiutowali w 2012 r. albumem Action, którym podbili scenę taneczną, występując w klubach i na festiwalach na całym świecie. Ich znakiem rozpoznawczym jest szczególne podejście do remiksu – oscylujące między radosnymi rytmami dance i mrocznym, eksperymentalnym brzmieniem. Z powodzeniem przetwarzają utwory innych artystów, także z kręgów indie, takich jak Francis International Airport czy Bilderbuch.

Pictorial Candi
23.06 (poniedziałek), godz.21.30
To pseudonim pomylonej argentyńskiej wokalistki i pisarki Candelarii Saenz Valiente. Jako Pictorial Candi wydała dwa albumy: Eat Your Coney Island (2012) oraz Drink (2013), to w rzeczywistości butelkowany napój własnej produkcji z kodem do ściągnięcia płyty umieszczonym na rewersie etykietki. Jej muzyka jest określana mianem „psychodelicznego punkowego mixtape’u”, Candi daje w niej wyraz romantycznym powrotom do kultury lat 80., miksując muzykę różnych gatunków zapisaną na starych kasetach. Podczas koncertu obok kalifornijskiego popu, postpunkowej ballady w duchu Davida Bowiego czy wolnego utworu w stylu americana i brudne, industrialne techno. Z Pictorial Candi wystąpią też Marcin Masecki, Tomek Pop, Małgorzata Penkałła i Magdalena Gajdzica.

Acitud Maria Marta
24.06 (wtorek), godz.21.30

Actitud María Marta to argentyńska grupa z hip hopowymi korzeniami, które sięgają bogatych kultur muzycznych Ameryki Łacińskiej i Jamajki. Pod względem brzmienia, ich muzyka to hip hop reggae, łaciński koktajl wzbogacony o tango argentyńskie, tradycyjną muzykę, dancehall i rap. Actitud María Marta uczestniczyły w wielu festiwalach w Brazylii, Urugwaju, Meksyku, Wenezueli, Kuby, Hiszpanii, Włoszech, Portugalii, Niemczech, USA i Argentynie, swojej ojczyźnie.

CHICO MELLO
25.06 (środa), godz.21.30
Jest instrumentalistą, kompozytorem, wokalistą i performerem, jedną z najważniejszych postaci muzyki współczesnej w Brazylii. FERNANDA FARAH jest brazylijską aktorką i reżyserką. Jej praca skupia się na przedstawianiu „teatralności tego, co drugorzędne”. Z Chico Mello pracuje od 2000 r.
Do lado da voz oznacza dosłownie „obok głosu”. To wyjątkowy projekt wyrastający na terytorium między muzyką eksperymentalną i popularną, improwizacją i kompozycją, koncertem i spektaklem. Artyści badają w nim peryferie pieśni i ich możliwe transformacje poprzez hałas, ciszę, powtórzenie.

MURCOF
25.06 (środa), godz.22.30
To pseudonim sceniczny meksykańskiego artysty tworzącego muzykę elektroniczną. Źródłem inspiracji są dla niego minimalizm, postmodernizm i muzyka barokowa. Murcof określa siebie jako kompozytora używającego technologii po to, by tworzyć poruszające widza epickie suity, podszyte duchowym niepokojem, poruszające takie tematy, jak życie, śmierć, wieczność. Murcof od 2006 r. mieszka w Hiszpanii. Współpracował z wieloma artystami, m.in. Talvinem Singhem i Erikiem Truffazem. Występował też na najważniejszych festiwalach muzycznych, m.in. legendarnym Sónar Festival w Barcelonie.

KRÓL
26.06 (czwartek), godz.22.30

Błażej Król to lider nieistniejącego już Kawałka Kulki oraz wokalista i gitarzysta duetu UL/KR. O zespole, który tworzy z Maurycym Kiebzakiem-Gorkim napisano w ostatnich dwóch latach właściwie wszystko. Najbardziej spektakularny debiut ostatnich lat. Debiut z 2012 roku uznany został za płytę roku przez większość branżowych rankingów i blogosferę.
W 2013 zespół wydał „Ament”, przejechał Polskę wzdłuż i wszerz, zaliczając przy tym najważniejsze festiwale, znów narobił zamieszania w podsumowaniach i… postanowił zamrozić działalność.
W styczniu 2014 światło dzienne ujrzał pierwszy singiel KRÓLA – „Szczenię”,zapowiadający marcową premierę płyty „Nielot”. Płyta ukazała się na CD, białym winylu, jako download i kaseta magnetofonowa.

CABALLITO
28.06 (sobota), godz.22.30
Caballito DJs to set didżejski łączący tradycyjne rytmy kolumbijskie i afrokolumbijskie z progresywną elektroniką, cumbią i muzyką ośmiobitową. Tworzą go: Bigote (Daniel Martín Martín), Grita (David Galindo Paredes) i Viva La Virgen (Jara Aithany), muzycy hiszpańskiej sceny niezależnej. Didżeje korzystają z możliwości laptopów i winyli, samplują w towarzystwie obrazów, postfolkowych dekoracji i nasyconych kolorów.
Caballito y la orquesta de frutas to zwariowane muzyczne party, którego bohaterami są owoce – artyści przekształcają je w kontrolery midi. W rezultacie stają się one medium wydobywającym z siebie dźwięki, które brzmią jak czysta cumbia wytworzona przez Caballito Soundsystem. Słuchacze i widzowie chętni, by dotknąć owoców, stają się kolejnymi członkami tej wyjątkowej orkiestry.

Low Roar+Oly
29.06 (niedziela), godz.21.30
Low Roar
Powstał jako jednoosobowy project Ryana Karazija, z pochodzenia Amerykanina, który kilka lat temu wybrał Islandię, jako kraj zamieszkania i dalszej twórczości. Pierwszy album, który ukazał się w 2011 roku nakładem Tonequake Records zyskał bardzo wiele pozytywnych recenzji również w Polsce, gdzie zagrał w 2012 roku podczas Halfway Fesival w Białymstoku. W marcu tego roku odbyła się pierwsza trasa Low Roar po Polsce, podczas której większość z koncertów była wyprzedana, a sam zespół spotkał się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem ze strony polskiej publiczności. W pracę nad nowym albumem, który wydany zostanie 9 lipca 2014, Low Roar zaangażował sporo artystów aktywnie działających na islandzkiej scenie muzycznej m.in. Mr.Silla z Múm, dziewczyny z Amiina, czy także Mike Lindsay (Tunng, Cheek Mountain Thief). Miksowaniem obu albumów artysty zajął się legendarny Andrew Scheps zdobywca Grammy za ostatni album Adele oraz współtwórca sukcesu Beyonce, Manu Chao, LadyGagi, Red Hot Chili Peppers, U2, The Gossip i wielu innych.

Oly
20-letnia artystka o charakterystycznym ciepłym głosie i niezwykłej dojrzałości. Pochodzi z Lublina, studiuje i mieszka w Warszawie. Jej teksty to intymne historie przywodzące na myśl styl najlepszych światowych singer-songwriterów. Występuje w kameralnym składzie z gitarzystą, akompaniując sobie na ukulele i kalimbie, na NEXTPOP FESTIVAL 2014 zobaczymy ją po raz pierwszy z całym zespołem. Jej zapowiadany na jesień debiut płytowy w barwach znanej z cenionych produkcji wytwórni Nextpop jest jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń muzycznych tego roku. Gościnnie na płycie wystąpią m. in. Fismoll i Low Roar z Islandii.

Poza wieczornymi koncertami na festiwalu będzie prezentowanych więcej wydarzeń muzycznych m.in. w ramach cyklu KLASYKA NA WOLNOŚCI, koncert Marcina Maseckiego wraz z Orkiestrą Dętą Ochotniczą Straży Pożarnej w Słupcy.
Więcej informacji na stronie festiwalu http://malta-festival.pl/pl

 Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy