Wpisz i kliknij enter

3 pytania: Olbrzym i Kurdupel

Tym razem na 3 pytania odpowiedział oryginalny duet improwizatorów.

Olbrzym i Kurdupel to tak naprawdę Tomasz Gadecki grający na saksofonie oraz Marcin Bożek wtórujący mu na gitarze basowej. Grają razem od 2007 roku. Nagrali wspólnie 3 płyty: „Frrrrr….” z 2008, „Six Philosophical Games” z 2012 oraz ostatnią „Work” z lutego bieżącego roku. Albumy są jednak tylko dodatkiem do prawdziwej natury zespołu, który spełnia się mogąc występować „na żywo”. 
Muzycy od samego początku przyjęli konwencję swoich koncertów jako spektaklu dźwięku i obrazu. Występują w białych kombinezonach, na których wyświetlane są wizualizacje. Olbrzym i Kurdupel przez wiele lat wspólnych prób i eksperymentów wytworzyli swój własny świat muzyki improwizowanej, co ciekawe nie szukając odrębności czy inności za wszelką ceną, ale raczej posługując się wieloma gatunkami, czerpiąc garściami z tego, co przyczyniało się do indywidualnego rozwoju każdego z muzyków.

nasza recenzja Olbrzym i Kurdupel – „Work”


Olbrzym i Kurdupel z towarzyszeniem orkiestry Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni

Czego ostatnio słuchasz? 
Marcin – teraz ostatnich nagrań Tomka z Mazurem i Dymnym, a ostatnio płyty z 2007 r. „Improvised Music New York 1981” z Bailey’em, Zornem, Sharrockiem, Laswellem, Noyesem i Frithem. Słucham efektów spontanicznych spotkań improwizatorów kiedyś i dziś, w Polsce i na świecie.

Tomek – ostatnio słuchałem Cecila Taylora ostatniej płyty, „Sunflower Edition” się nazywa. Donalda Byrona z różnych płyt i lat, Johna Coltrane’a. „Święto Wiosny” Strawińskiego. Beethovena, tu jego symfonie 1-9. Z muzyki współczesnej Maxwella Davisa, Don’a, a nie Donalda Byrona (klarnecisty). Poza tym Keith Jarrett, Miles Davis, Tony Malaba, Petera Brötzmann, to wykonawcy, którzy często goszczą w moim odtwarzaczu.


Bailey Frith Sharrock Zorn Laswell Noyes – No Title (1)


Cecil Taylor – Free Improvisation #3


Don Byron – „I’ll Follow The Sun”

Nad czym obecnie pracujesz?
Marcin – jako zespół tradycyjnie nad dźwiękowymi poszukiwaniami dalej i głębiej, w efekcie nad nową płytą, która wisi już nad nami. Prywatnie nad promocją mojej solowej płyty „Affair with art”

Tomek – pracuje nad nowa płytą z Marcinem, tym razem z nagraniami terenowymi, a także nad płytą z Rafałem Mazurem i Michałem Dymnym, materiał już jest zarejestrowany, teraz praca nad resztą… Poza tym nad nowym projektem taneczno-muzycznym. W sierpniu pierwszy wykon.


Bożek „Affair with art” – zapowiedź solowej płyty Marcina Bożka

Jaki koncert/set zrobił na Tobie (ostatnio lub/i w ogóle) największe wrażenie?
Marcin – koncert „Europa Galante” na festiwalu Actus Humanus 2012, a ostatnio próba z zespołem „Sambar” (duet Paulina Owczarek i Tomasz Gadecki- dod.red.)

Tomek – mało ostatnio bywam na koncertach, czasu brakuje, ale pamiętam kilka ważnych, np. Joshua Redman na festiwalu GSJD, Anthony Braxton w Gdańsku, Roscoe Mitchell na Bielskiej Zadymce Jazzowej. Ostatnio koncert organowy w Krakowie prof. Chołoniewskiego z muzyką współczesną.


Actus Humanus 2012 – Sonia Prina, Fabio Biondi &  Europa Galante


Joshua Redman Quartet, Visioninmusica 2014, Włochy

www.olbrzymikurdupel.pl
www.facebook.com/OlbrzymIKurdupel

27 czerwca duet wystąpi w Teatrze Gdynia Główna w ramach IX edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Koncert uświetni poprzedzające wręczenie laurów spotkania z Nominowanymi w czterech kategoriach – pt. „Literaturomanie”.Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy