Wpisz i kliknij enter

Warp25 na Sacrum Profanum

Niewiele jest wytwórni płytowych, które wywarły tak istotny wpływ na rozwój kultury popularnej, jak brytyjski Warp. Jubileusz swych 25. urodzin firma obchodziła wczoraj w Krakowie na zakończenie tegorocznej edycji festiwalu Sacrum Profanum.

Mira Calix

Na rozgrzewkę zagrała Mira Calix – objawiając się w klubie Forum Przestrzenie od zupełnie innej strony niż dzień wcześniej w Teatrze Łaźnia Nowa. Tym razem nie usłyszeliśmy preparowanego ambientu, tylko nowoczesne techno i house, uzupełniane niespodziewanie… popowymi klasykami sprzed lat. W innym pomieszczeniu można było z kolei posłuchać wydanej właśnie nowej płyty Aphex Twina – Syro. Większość opinii była pozytywna – fanów brytyjskiego artysty ucieszył jego powrót do melodyjnych brzmień.

sp-wandzel-03

Battles

Pierwszym z wykonawców występujących na żywo był zespół Battles. Największą gwiazdą tej formacji jest jej perkusista – John Stanier. Motoryczne rytmy serwowane przezeń z matematyczną precyzją uzupełniały funkowe harmonie wygrywane na klawiszach i zgrzytliwe partie gitary. Hipnotyczna muzyka Battles łącząca rock z elektroniką i „czarnym” pulsem pokazała, że mimo, iż formację opuścił jej niegdysiejszy lider – Tyondai Braxton – radzi sobie ona całkiem dobrze i bez niego.

sp-ramus-02

sp-ramus-03

patten

W tym samym czasie w drugiej sali występował patten. To były nieco inne brzmienia – połamane rytmy i melodyjne klawisze zgrabnie łączyły się z soulowym śpiewem gościnnie występującej z londyńskim producentem wokalistki. W ten sposób objawiła się nam najbardziej łagodna i przystępna wersja muzyki z Warp Records – choć również nie pozbawiona eksperymentalnego zacięcia.

Darkstar

Wraz z wejściem na scenę grupy Darkstar, dawną salę konferencyjną Hotelu Forum wypełniły masywne basy, smoliste bity i zawodzące syntezatory. To właściwie był dubstep – ale podrasowany na plemienną modłę, zanurzony w gęstym mroku i uzupełniony reggae’owymi wibracjami. Widzowie dobrze przyjęli propozycję zespołu – z przyjemnością bujając się przy jego gęstej i głębokiej muzyce.

sp-wandzel-02

LFO

Kiedy władanie nad publicznością przejął projekt LFO – zaczęło się prawdziwe szaleństwo. Przypominało to dawne imprezy w stylu rave sprzed ponad dwóch dekad: siarczyste breaki niosły zabawnie popiskujące efekty, a przesterowane basy – zawadiackie melodie. Nie zabrakło klasycznego utworu LFO, który rozpoczął nie tylko działalność firmującego go duetu, ale też publikującej jego nagrania wytwórni Warp.

Autechre

Zupełnie inny klimat zapanował podczas koncertu Autechre. Zgasły wszystkie światła i w kompletną ciemność uderzyły z niezwykłą mocą industrialne dźwięki o tektonicznym brzmieniu. Pierwsza część występu duetu miała mocno abstrakcyjny charakter – przypominając, że jego członkowie są wielbicielami musique concrete. Druga – zaskoczyła zwrotem w stronę zdeformowanego hip-hopu, wnosząc nieco więcej melodii i rytmu do cyfrowych preperacji Roba Browna i Seana Bootha.

Hudson Mohawke

Na finał nastąpił kolejny zwrot akcji. Na scenę wkroczył bowiem Hudson Mohawke – jeden z najmłodszych wykonawców wytwórni Warp. I zaserwował odpowiednią muzykę do swego wieku – porywający swą dziką energią miks londyńskiego grime’u, dubstepu i UK garage’u, który wycisnął z szalejącej widowni ostatnie poty.

sp-ramus-03

Bibio, Plaid

W tym samym czasie w mniejszej sali hotelu grali didżeje związani z Warp Records – Bibio i Plaid. Spod ich palców płynęły różnorodne dźwięki – od oldskulowego breakbeatu po nowoczesne electro.

Dwa i pół tysiąca osób świętowało wczorajszej (a właściwie dzisiejszej) nocy w klubie Forum Przestrzenie ćwierćwiecze wytwórni Warp. Współpracujący z nią wykonawcy pokazali, że nie tylko tworzyli niegdyś historię nowej elektroniki, ale że nadal starają się ją rozwijać. Takiej imprezy podczas Sacrum Profanum jeszcze nigdy wcześniej nie mieliśmy.

sp-wandzel-01

W idealny sposób zwieńczyła ona tegoroczną edycję festiwalu, udowadniając, że w jego ramach jest miejsce i na muzykę współczesną, i na eksperymentalną elektronikę, i na klubowe rytmy. Do zobaczenia za rok!

Zdjęcia: Wojciech Wandzel, www.wandzelphoto.com, Michał Ramus, www.facebook.com/RamusphotographyJest nas 13 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
tekkno
tekkno
5 lat temu

swoją drogą, te barierki mogli sobie podarować. wkurza mnie ta wszechobecna moda na odgradzanie publiki od artystów.

tekkno
tekkno
5 lat temu

za ciche? 😛 stałem pod głośnikami na LFO i musiałem się trzymać barierek bo tak mną trzepało 😛 żeby nie było, alko nie piłem 😛

volksi
volksi
5 lat temu

Wszystko fajnie tylko za ciche nagłośnienie szczególnie podczas koncertów LFO i Autechre

Polecamy