NOON – Nobody, Nothing, Nowhere
Bartek Woynicz:

„Above me, below, me all around me”

Desire Marea – Desire
Jarek Szczęsny:

To nie pierwszy taki przypadek.

His Master’s Voice – Log: Canis Majoris
Paweł Gzyl:

Podróż w stronę Syriusza.

Cel (Felix Kubin & Hubert Zemler) – Cel
Jarek Szczęsny:

Radosne odbicie.

Fabrizio Rat – Shades Of Blue
Paweł Gzyl:

Modularna polifonia.

Long Arm – Silent Opera
Jarek Szczęsny:

Trip-hop nigdzie nie odszedł.

Jeff Parker & The New Breed – Suite For Max Brown
Łukasz Komła:

Projekcja magicznych obrazów.

Various Artists – Air Texture Vol. VII
Paweł Gzyl:

Rrose i Silent Servant serwują ambient? Niemożliwe!

Siavash Amini & Saåad – All Lanes Of Lilac Evening
Jarek Szczęsny:

Bez szwów.

Villaelvin – Headroof
Jarek Szczęsny:

Tylko bardziej.

Juno – Young Star
Jarek Szczęsny:

Infiltracja jazzu.

Lonker See – Hamza
Jarek Szczęsny:

Zawsze krok przed nami.

Men With Secrets – Psycho Romance And Other Spooky Ballads
Paweł Gzyl:

Erudycyjne ćwiczenie z ejtisowego electro.

Riverrun – The Same Silent Hill
Przemysław Solski:

Muzyka z krajobrazu.Unsound zamyka program

A jednak! Po hotelu Forum festiwal ożywi… hotel Cracovia.

Po raz kolejny Unsound podjął współpracę z kontrowersyjnym reżyserem Janem Klatą. Tym razem zobaczymy reinterpretację „Ubu Króla” Alfreda Jarry’ego, która zostanie wystawiona na deskach Teatru Starego. Zaprezentowana po raz pierwszy w Paryżu w 1896 roku sztuka, prekursorska wobec dadaizmu, to parodia „Makbeta” i „Hamleta” osadzona w odrealnionej Polsce. Muzykę do przedstawienia stworzył, zgodnie ze wskazówkami Klaty, Leyland Kirby. W czasie festiwalu odbędzie się wieczorna premiera i dwa przedstawienia popołudniowe.

Mark Fell upamiętnił setną rocznicę urodzin Williama S. Burroughsa poprzez „Get Out Of The Defensive Position”, instalację zainspirowaną Maszyną Snów. Urządzenie zaprojektowane przez Burroughsa i Briona Gysina w celu wprowadzania w odmienny stan świadomości bez halucynogenów i medytacji. Fell stworzył większą wersję Maszyny, która składa się z karuzeli, światła stroboskopowego i dźwięku wielokanałowego autorstwa Andre Vidy z przestrzennym miksem Tony’ego Myatta. Instalacja „Get Out Of The Defensive Position” bedzie zlokalizowana w Cricotece, dodatkowo, w innych miejscach w Krakowie pojawią się „tradycyjne” Maszyny Snów.

Postać Williama Burroughsa powróci w programie dziennym Unsoundu za sprawą spotkania z autorem najnowszej biografii pisarza, Barrym Milesem, a także panelu dotyczącego pierwszego polskiego tłumaczenia „Wybuchowego biletu”. W programie znalazło się wiele innych spotkań: z Davidem Keenanem, który opowie o brytyjskim industrialnym undergroundzie, AGATĄ PYZIK, której książka „Poor But Sexy” podejmuje temat kultury w przestrzeni pomiędzy Europą Wschodnią i Zachodnią w epoce Żelaznej Kurtyny i po jej zakończeniu; z Jayne Gackenbach, która opowie o grach wideo i świadomych snach (w ramach projektu Instynkt Gry, organizowanego przez Goethe-Institut), a także wiele innych.

Unsound słynie z adaptacji nowych przestrzeni – jak w przypadku nieczynnego hotelu Forum w 2012, który obecnie jest centrum krakowskiego życia kulturalnego. Nie opuszcza Forum, jednocześnie jednak będzie „budzić” kolejny zabytek epoki PRL, Hotel Cracovia. Odbędą się w nim imprezy rozpoczynające i kończące festiwal (wstęp bezpłatny). Podczas otwarcia, 12 października, wystąpią Xeno & Oaklander i Ninos Du Brasil, a także związani z Unsoundem Philip Sherburne, Eltron John i Warna.

Z powodów niezależnych występ Total Freedom został przesunięty na imprezę finałową, 19 października. Wystąpią wtedy również Olivia, Transilvanian Galaxi, Bjorn Torske, Willie Burns i EiT (Call Super b2b Objekt). W Hotelu Forum artystę zastąpi mieszający stylistyki DJ Hvad z Danii.

Bezpłatne będą również koncerty Wanda Group i wydającego w PAN Valerio Tricoliego w Klubie Feniks, a także prezentacje polskiej muzyki eksperymentalnej w Klubie Re, gdzie wystąpią Jacek Mazurkiewicz, Rafał Gorzycki z Sebastianem Gruchotem, duet Jachna/Buhl oraz Nagrobki.

Program w Hotelu Forum również wzbogacił się o dwójkę polskich artystów. Zagrają RRRKRTA i Souvenir De Tanger.

Audiowizualny duet Jigoku już po raz piąty odpowiada za program filmowy – tym razem zainspirowani hasłem The Dream stworzyli „wstrząsającą przeprawę przez podświadomość, gdzie nieustannie zderzają się ze sobą obrazy piękne, szalone, urojone i szokujące”. Filmy znalazły się również w programie dziennym – polskie „Opętanie”, czeskie „Stokrotki” i „A Spell To Ward Off The Darkness” z Robertem AA Lowe (Lichens) w roli głównej.

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.