Wpisz i kliknij enter

Fonomo Music & Film Festival 2014

9 października w Bydgoszczy rozpocznie się 3. edycja Fonomo Music & Film Festival. Sprawdźcie tegoroczny line-up.

Przekraczając granice krajów oraz gatunków sztuki, poszerzamy horyzonty i dostrzegamy wartość własnych korzeni. Z jednej strony fascynuje nas różnorodność, zjawiska interdyscyplinarne, wielostronnie ubogacający dialog, z drugiej strony interesują nas rzeczywistość dźwiękowa i obrazowa, same w sobie. To wszystko razem skłania do zwrócenia szczególnej uwagi na subtelne związki pomiędzy dźwiękiem i obrazem, muzyką i filmem, operą i kinem kreacyjnym a jednocześnie na osobowości twórców z regionu, Polski, jak i spoza kraju, na ich wrażliwości, zawodowe wybory, spotkania i wynikające z nich wzajemne inspiracje – piszą organizatorzy.

Tegoroczna edycja zaplanowana jest na 9-11.10.2014 r. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Radian, Demdike Stare, Jozef Van Wissem, Mikrokolektyw, Raphael Rogiński oraz Tomasz Dąbrowski. Będzie można także zobaczyć filmy takich reżyserów jak: Jim Jarmusch, Tom Jarmusch, Ben Russell, Ben Rivers, Jacek P. Bławut, Kuba Suchar, Iain Forsyth i Jane Pollard.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Samotność dźwięku

„Samotność dźwięku”, reż. Jacek P. Bławut

Dokument przybliża postać mało znanego kompozytora – Tomasza Sikorskiego. Na jego życiu zaważyły czasy komunizmu, w których przyszło mu tworzyć. Brak wolności i możliwości odkrywania samego siebie oraz niezrozumienie jego twórczości przez środowiska artystyczne, odrzucające skrajną prostotę tej muzyki, odcisnęły na Sikorskim silne piętno. Film śledzi losy artysty, którego niebywały talent i ogromna wrażliwość szły w parze z osamotnieniem.

Radian

Radian jest jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych zespołów, zajmujących się relacją między strukturą i abstrakcją. Światowe uznanie zdobyli dzięki wybitnym płytom, nagranym dla amerykańskiego wydawnictwa Thrill Jockey.

Martin Brandlmayr, John Norman i Martin Siewert używają tradycyjnych rockowych instrumentów do tworzenia krańcowo minimalistycznych struktur. W pustej przestrzeni pojawiają się krótkie eksplozje, w ryzach utrzymuje ich niezwykle wyczulona na detal gra perkusji, a poszczególne warstwy nachodzą na siebie i nieoczekiwanie tworzą niesamowite piękno. Specyficzna estetyka Radiana opiera się na nieustannym i subtelnym tworzeniu trudno wytłumaczalnego napięcia.

Podczas Fonomo muzycy zagrają do wybranych przez siebie filmów.

Demdike Stare

Demdike Stare – brytyjski duet: Sean Canty i Mile Whittaker. Przyjaciele z dzieciństwa, których zbliżyła pasja do zbierania płyt winylowych. Po latach spędzonych przy selekcjonowaniu winyli i zbieraniu materiału wyjściowego w roku 2008 rozpoczęli współpracę muzyczną.

Muzyka Demdike Stare zawiera elementy zarówno tureckiej, indyjskiej, irańskiej czy afrykańskiej muzyki filmowej, jak i norweskich dronów, klasycznych form house’owych, dubowego pulsu, zmodyfikowanego techno czy arktycznego noise’u spod znaku perfekcyjnego Mika Vainio. Te oryginalne źródła oraz gęste analogowe eksperymenty przeplatają się z niewielką troską o konwencję czy stylistyczne oczekiwania, co kończy się błyskotliwie rzuconym wyzwaniem wobec wszelkich kategoryzacji.

Duet Demdike Stare występował już w Polsce między innymi na OFF Festival w Katowicach oraz Unsound Festival w Krakowie.

Jozef Van Wissem

Jozef van Wissem to holenderski muzyk, aktualnie rezydujący w Nowym Jorku. Mistrz lutni. Zdobywca zeszłorocznej nagrody „Cannes Soundtrack Award“ za muzykę do filmu Jima Jarmuscha „Tylko kochankowie przeżyją”. Przypominamy nasz wywiad z Wissemem m.in. dotyczący filmu Jarmuscha.

Muzyka van Wissema, hipnotyzująca, czysta, minimalistyczna, intensywnie działająca na emocje słuchaczy, tworzy niezwykłą, transcendentną atmosferę. Van Wissem nieustannie koncertuje, grywając na dużych festiwalach (m.in. Primavera Sound, All Tomorrow’s Parties) po małe, kameralne koncerty w klubach muzycznych całego świata.

Na Harvardzie, Wesleyan University i Mills College wykłada przedmiot o nazwie „wyzwolenie lutni” (The Liberation of the Lute).

National Gallery w Londynie zleciła muzykowi skomponowanie „ścieżki dźwiękowej” do obrazu Ambasadorowie Hansa Holbeina. Kompozytor występuje też w duecie z Jimem Jarmuschem. Wspólnie z Tildą Swinton pracowali nad rewelacyjnym albumem „The Mystery of Heaven”, który wydali w Sacred Bones Records.

Specjalnie na jego zamówienie stworzono rodzaj czarnej lutni, która zadebiutuje na jego solowym albumie Nihil Obstat.

Tomasz Dąbrowski

Podczas tegorocznej edycji festiwalu, tak jak i w roku ubiegłym, odbędą się warsztaty muzyczne, których finałem będzie koncert FONOMO Orkiestry. Tym razem Orkiestrę poprowadzi Tomasz Dąbrowski ze swoim zespołem Tom Trio.

Tomasz Dąbrowski gra na trąbce, oraz instrumencie zwanym balkan horn. Jego mocne, natychmiast rozpoznawalne brzmienie i ekspresywna gra, są inspirowane free jazzem, berlińską awangardą, oraz folkiem wschodnio europejskim. Tomasz jest uważany za jednego z najbardziej oryginalnych trębaczy młodego pokolenia zarówno na Polskiej, jak i europejskiej scenie jazzowej. Mając zaledwie 30 lat, wydał trzy płyty solowe, oraz dziesiątki płyt jako współlider i sideman. Koncertuje ekstensywnie w Europie oraz Ameryce Północnej.

Dąbrowskiemu podczas warsztatów towarzyszyć będą muzycy: duński perkusista i kompozytor Kasper Tom oraz kontrabasista Mariusz Praśniewski. Wszyscy trzej na stałe mieszkają w Danii gdzie współtworzą tamtejszą scenę jazzową i improwizowaną.

Warsztaty odbędą się w dniach 9-11.10.2014, w studiu nagrań Miejskiego Centrum Kultury i zakończą się wspólnym koncertem ostatniego dnia festiwalu. Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w tych warsztatach prosimy o kontakt mailowy, pod adresem: info@wetmusic.pl

Nasza recenzja projektu: Dąbrowski Sorey Duo – „Steps”.

 

Program:

9 października 2014

18.00 „Samotność dźwięku”, reż. Jacek P. Bławut

19.00 „A Spell to Ward Off the Darkness”, reż. Ben Russell i Ben Rivers

21.00 Radian

22.30 Demdike Stare

 

10 października 2014

18.00 „Kamień organiczny”, reż. Kuba Suchar

19.30 „Tylko kochankowie przeżyją”, reż. Jim Jarmusch

22.00 Jozef van Wissem

23.20 Mikrokolektyw

 

11 października 2014

18.00 „Sometimes City”, reż. Tom Jarmusch

– „Alfredo”, reż. Tom Jarmusch

20.00 „20000 dni na Ziemi”, reż. Iain Forsyth i Jane Pollard

22.00 Raphael Rogiński

23.20 Fonomo Orkiestra

 

Miejsce:

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

ul. Marcinkowskiego 12-14

Strona Facebook wydarzenia: www.facebook.com/events

 Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy