Wpisz i kliknij enter

ŻubrOFFka MovieFestival 2014

Na początku grudnia w Białymstoku rozpocznie się już 9. edycja ŻubrOFFka MovieFestival. Podczas imprezy będzie można obejrzeć wiele filmów z całego świata, a także wybrać się na koncerty. Sprawdźcie program festiwalu!

Tegoroczna odsłona ŻubrOFFka MovieFestival odbędzie się w dniach 3-7 grudnia w Białymstoku.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻubrOFFka jest imprezą otwartą i bez granic, szanującą odmienność oraz różnorodność tak charakterystyczną dla podlaskiej ziemi, miejscem spotkań twórców otwartych na świat, ludzi, posiadających poczucie humoru oraz ceniących naturę i jej wytwory. Festiwal stara się być platformą wymiany nowoczesnych idei i myśli, która umożliwia kreatywne spotkania twórców z Wschodu i Zachodu. Dodatkowo, całkowity ogląd na krótkometrażowe kino zapewniają konkursy skierowane do twórców z Polski: amatorzy, studenci i niezależni – piszą organizatorzy.

W tym roku o nagrody w sześciu konkursach powalczy 108 filmów wybranych z ponad 1200 zgłoszeń nadesłanych z całego świata. W ramach dodatkowych, niekonkursowych sekcji organizatorzy przygotowali szereg pokazów specjalnych m.in. przegląd animowanych filmów dokumentalnych, midnight shorts, autorską selekcję krótkich form o kobietach Wschodu, a także dla miłośników kulinariów: bawarskie i hiszpańskie śniadanie filmowe.

Warsztaty dla młodych twórców już na stałe wpisały się w program festiwalu. W tym roku, kanadyjski animator Jeff Chiba Stearns zaproponuje uczestnikom podróż do świata… przyborów biurowych i możliwość animacji własnej historii za pomocą zwykłych żółtych karteczek. Do tworzenia filmów zachęcimy też emerytów – warsztaty przeznaczone dla nich poprowadzi reżyser filmowy, fotograf i podróżnik Marcin Filipowicz. Podczas Festiwalu odbędą się również warsztaty dziennikarskie Michaela Pattisona (brytyjskiego pisarza i krytyka filmowego, którego teksty były publikowane w „Sight & Sound”, „The Guardian”, „Film Comment”, „Little White Lies”, „Fandor”). W ramach festiwalu odbędą się również liczne spotkania branżowe i panele dyskusyjne.
Koncertowe oblicze festiwalu zawsze prezentuje się znakomicie.

DJ QBERT

Podczas otwarcia, do krótkich komedii Bustera Keatona, zagra na żywo DJ QBert, czyli Richard Quitevis (ur. 1969) to amerykański didżej i kompozytor filipińskiego pochodzenia, uważany powszechnie za najlepszego skreczującego didżeja na świecie! Członek jednej z pierwszych grup turntablistycznych – Invisibl Scratch Piklz. Ogłoszony ambasadorem skreczu po wsze czasy, odkrył największą ilość technik ze wszystkich współcześnie żyjących turntablistów. Otrzymał honorowy tytuł szlachecki Grandmixera, który nadał mu legendarny pionier skreczu – GrandMixer DXT. W 2010 roku został nagrodzony tytułem Najlepszego DJ’a Ameryki.

Jego imię znajduje się na liście „The Greatest DJ Of All Time” wśród 35 innych wybitnych postaci sceny DJskiej magazynu Mix Mag. Na swojej solowej płycie „Wave Twisters” (na podstawie której powstała później 46-minutowa animacja) opowiedział historię śmiałków, walczących o wskrzeszenie zapomnianej sztuki hip-hopu w ponurym świecie przyszłości. Rozwinął w ten sposób swoje marzenie, że skrecze gramofonowe mogłyby być językiem komunikowania i służyć do porozumiewania się z istotami z innych planet. Sam jest także bohaterem dwóch filmów dokumentalnych: „Scratch” i „Hang the DJ”, które były pokazywane na festiwalach w Cannes i Sundance.

 • 3 grudnia 2014, godz. 20.30 kino Forum, Białystok
 • bilet: 20 zł (przedsprzedaż), 25 zł (w dniu imprezy)
 • Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events

DVA

Dva to czeski duet: Bára Kratochvílová i Jan Kratochvíl. Wymyślili swój świat, swoją bajkę, swój kosmos i swoją muzykę, wszystko po swojemu. Na najnowszym krążku „Nipomo” (nasza recenzja) jest islandzki chłód i plemienne zaśpiewy, jest połamana rytmika i trans, szaleństwo i nostalgia, free sax i syntezatory, które miksują się z szaleńczą pasją eksperymentowania i zabawy.

Bass Da Najt

Bass da najt!

ŻubrOFFka w poszukiwaniu idealnej głębi bassu! Unikalna sobotnia noc w rytmach grime, drum’n’bass, dubstep, trap, garage, dancehall , hip hop i mrocznego techno. Na scenie: Chimpo (UK), Fox (UK), Zamilska (PL), Vshood feat. Miss God (PL) + gość specjalny Karolina Czarnecka. 

 • 6 grudnia, godz. 22.30, klub FAMA, Białystok
 • bilety: 15 zł (przedsprzedaż), 20 zł (w dniu imprezy)
 • Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events

Young Fathers

Young Fathers

Zdobywcy tegorocznej Mercury Prize i jedni z najoryginalniejszych przedstawicieli współczesnej niezależnej muzyki hip-hopowej, których koncerty porównuje się do występów… Beastie Boys! Zespół w składzie: Alloysious Massaquoi, Kayus Bankole i ‚G’ Hastings powstał w 2008 roku, zadebiutował płytą „Inconceivable Child… Conceived” i szybko znalazł się w ścisłym gronie 10 kapel, zalecanych przez angielskich krytyków do obowiązkowego zobaczenia na żywo!

Wydana w 2014 roku płyta „Dead” (nasza recenzja) to pierwszy pełnowymiarowy album tria z Edynburga. Usłyszymy tu głównie hip-hop, ale Young Fathers nie unikają też „romansu” z popem, bo – jak sami twierdzą – ich muzyka jest po prostu wolna. Być może to „psychodeliczny hip-hopowy boysband”? Kto wie. „Młodzi Tatusiowie” wymykają się wszelkim szufladkom, mieszają akustyczne, afrykańskie brzmienia z ciężką elektroniką, częstują słuchaczy minimalizmem, by za chwilę wciągnąć ich w muzyczny trans. Wszyscy są także wokalistami, robiącymi ze swoimi głosami absolutnie wszystko – od melorecytacji, przez rapowanie po klasyczny śpiew! O tym, że album „Dead” zachwycił nie tylko słuchaczy, ale i krytyków, świadczy prestiżowa nagroda Mercury, przyznawana od ponad 20 lat. Mercury Prize, odpowiednik literackiej Booker Prize i artystycznej Turner Prize, honoruje najlepszą płytę roku, nagraną przez artystę z Wielkiej Brytanii i Irlandii. Zwycięzca wybierany jest spośród 12 najlepszych, wyselekcjonowanych wcześniej albumów. Nagrodzeni w październiku Young Fathers zadeklarowali, że nagrodę (20 tysięcy funtów) przeznaczą na nagranie nowej płyty.

 • 5 grudnia,  godz. 23.00 klub FAMA, Białystok
 • bilety: 15 zł (przedsprzedaż) / 20 zł (w dniu imprezy)
 • Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events

CAIRO LIBERATION FRONT

Cairo Liberation Front

Wywodzący się z podwórek Kairu CLF to głos egipskiej rewolucji, promotor muzycznej arabskiej wiosny! Pionierzy cha3bi elektro, szeroko opisywani na łamach „New York Timesa”, „The Guardian”, „Afropop Worldwide” i „Okay Africa”, używają złamanego oprogramowania; łączą amerykański hip-hop, eurohouse i arabskie rytmy. To nieokiełznana moc punkrockowych imprez i wczesnych imprez house. To tak, jakby Omar Souleyman i Apex Twin spotkali się na jednym weselu… Kolektyw znany jest z mocno energetycznych występów, które można było zobaczyć w wielu europejskich klubach undergroundowych i na festiwalach – w pierwszym roku swojej działalności zagrali na Starym Kontynencie ponad 40 razy! Na scenie pojawiają się z DJ-em i MC, czasami towarzyszą im tancerki brzucha i przyjaciele. Dołącz do rewolucji i zakrzyknij „Yalla!”.

 • 5 grudnia, klub FAMA, Białystok
 • bilety: 15 zł (przedsprzedaż) / 20 zł (w dniu imprezy)
 • Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events

Mister D

Mister D

Muzyczne wcielenie pisarki Doroty Masłowskiej (m.in. „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, „Paw Królowej”). Na początku 2014 roku ukazała się jej płyta „Społeczeństwo jest niemiłe” – autorska mieszanka rapu, punka i muzyki tanecznej. W warstwie tekstowej to psychodeliczny zlep opowieści z popularnej prasy, wyrażony statystycznie polskim językiem. Dla samej Masłowskiej wejście w świat piosenek stało się gestem otwierającym (nowe możliwości retoryczne) i uwalniającym. – Moim gatunkiem macierzystym pozostaje słowo, ale literatura jako branża bardzo mnie zmęczyła. Uważam że polskie społeczeństwo jest bardzo niemiłe. Ale nie mogę o tym napisać książki, bo nienawidzę literatury zaangażowanej. A tu nagle mogłam wyrazić wszystkie swoje ponure refleksje o tirówkach, alfonsach, hajsie i jeżdżeniu Audi. Czułam się wolna i szczęśliwa – pisała Masłowska.  

 • 7 grudnia, godz. 19.00 kino Forum, Białystok 
 • bilety: 20 zł 
 • Uroczyste ogłoszenie wyników MFFK ŻubrOFFka 
 • Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events

 

– Strona ŻubrOFFka MovieFestival: www.zubroffka.pl

– Strona Facebook festiwalu: www.facebook.com/zubroffkaJest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Iwona
9 lat temu

Znajomi też będą!

Iwona
9 lat temu

Cały Białystok zjawi się e kinie po takiej prezentacji Panie Łukaszu pozdrawiamy!

Polecamy

3 Pytania: Szymon Weiss

Sprawdzamy co słychać u najbardziej niepokornego polskiego producenta elektroniki!