![](https://www.nowamuzyka.pl/wp-content/uploads/2015/04/Ayuune-Sule_-live-1.jpg)
Ghana to wciąż nieodkryty kraj pod względem muzycznym, dzięki holenderskiej oficynie Makkum poznajemy kolejnych artystów z tego państwa.
Ayuune Sule – „What A Man Can Do A Woman Can Do More Better” (18.03.2015 | Makkum)
W przypadku tego i kolejnego wydawnictwa punktem wyjścia jest wielka postać ghanijskiej sceny, czyli King Ayisoba – w ubiegłym roku na łamach Nowej Muzyki recenzowałem jego album „Wicked Leaders” (tutaj). To on jest wirtuozem gry na kologo. Ten instrument to dwustrunowa lutnia, którą można spotkać w całej Afryce Zachodniej, tyle że pod różnymi nazwami. W Ghanie kologo nazywane jest też fafrą. Jednym z takich artystów grających na kologo jest właśnie Ayuune Sule pochodzący z Kumasi (to drugie po Akrze miasto pod względem wielkości). W 2008 roku dołączył do koncertowego składu zespołu Kinga Ayisoby, co było kluczowym momentem, jeśli chodzi o solowe dokonania Sule. Niedawno ukazała się jego pierwsza siedmiocalowa EP-ka, gdzie mamy dwa nagrania na głos i kologo. Ghanijczyk ma niezwykle uduchowiony śpiew, który znakomicie łączy się z surowym i bardzo rytmicznym brzmieniem fafry.
Prince Buju – „We Are In The War” (06.04.2015 | Makkum)
Szef wytwórni Makkum Arnold de Boer (członek grupy The Ex, nagrywający też jako Zea) pisze tak: Prince Buju spotkałem w styczniu 2014 roku w jednej z dzielnic Akry, okazało się, że to wokalista grający na kologo oraz wielki przyjaciel Kinga Ayisoby. Następnie w ręce de Boera wpadła kaseta Buju, pt. „Roots and Culture Music”. Holender zauroczony muzyką Buju postanowił zwrócić się do niego z prośbą, czy nie nagrałyby czegoś nowego. Oczywiście Afrykańczyk zgodził się od razu. Na tegoroczną płytę „We Are In The War” złożyło się dziewięć kompozycji. Twórczość Buju (głos i kologo) jest bardziej szorstka, bezpośrednia i niebywale transowa. – Jeżeli uruchomisz swoją wyobraźnię, to niektóre utwory wręcz przybierają formę muzyki techno – pisze de Boer. W swoich pieśniach Buju opowiada o stratach i katastrofach, o wojnie i nienawiści. Stara się uświadomić swoim rodakom, że najwyższy czas, aby zmienić myślenie i sposób działania.
*Na zdjęciu: Ayuune Sule, fot: Susana Martins
![](https://nowamuzyka.pl/images/lukaszkomla.jpg)