Wpisz i kliknij enter

SOUNDLAB – elektronika w nowoczesnych wnętrzach

Już w tym tygodniu w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie wystartuje SOUNDLAB – filharmoniczne laboratorium muzyki elektronicznej. Wśród headlinerów m.in.: Richard Devine, Klaus Schulze i Marek Biliński.

„Dziewięć miesięcy, dziewięć niepowtarzalnych koncertów, jedna nadzwyczajna projekcja filmowa i jedna wyjątkowa sesja nagraniowa” – czytamy w materiałach prasowych – „Od października do czerwca unikatowe wnętrza Filharmonii staną się areną wyjątkowych wydarzeń pod wspólną nazwą SOUNDLAB. Idea cyklu polega na sugestywnej synergii formy i funkcji, tradycji i nowoczesności, muzyki i architektury: bryła budynku Filharmonii posłuży jako miejsce wzajemnego przenikania się dźwięku i kształtu”. Warto dodać, że charakterystyczna siedziba Filharmonii została uhonorowana „architektonicznym Oscarem” – Nagrodą UE w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe.

Szczecin Philharmonic - fot. Filip Kacalski

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie (fot.: Filip Kacalski/mat. od org.)

SOUNDLAB rozpocznie się w czwartek 15 października o godz. 19 od projekcji filmu 15 Corners of the World, poświęconego osobie Eugeniusza Rudnika – genialnego prekursora samplingu i muzyki elektroakustycznej rodem z Polski. Dzień później, w piątek 16 października, na sali symfonicznej wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie w towarzystwie Szymona Bywalca (dyrygent), Adama Kośmiei (fortepian), Kamila Kęski (elektronika) i Jakuba Jakowicza (skrzypce). Razem wykonają trzy utwory: Martwa natura z ptakiem, zegarem, strzelcem i panną Rudnika, Pianophonie Kazimierza Serockiego i Koncert skrzypcowy nr 2 Amerykańskie cztery pory roku Philipa Glassa.

SOUNDLAB potrwa do czerwca. W kolejnych miesiącach w niezwykłych wnętrzach szczecińskiej Filharmonii wystąpią m.in.: Richard Devine – jeden z najwybitniejszych sound designerów, protegowany samego Aphex Twina i duetu Autechre, Klaus Schulze – prekursor krautrocka i el-muzyki, SBB – legendarne trio progrockowe, Brandt Brauer Frick Ensemble – niezwykły dektet łączący elektronikę z brzmieniem klasycznych instrumentów, Marek Bilińśki – polski pionier elektroniki oraz Tomasz Makowiecki, który przed dwoma laty zaskoczył wszystkich dojrzałą elektroniczną płytą Moizm.

W ramach SOUNDLABu będzie można też wziąć udział w Foley Room – niezwykłej sesji nagraniowej z użyciem przedmiotów użytku codziennego, zepsutych instrumentów oraz elektrycznych i elektronicznych urządzeń emitujących rozmaite dźwięki.

DevineModgrey

Richard Devine (fot.: mat. od org.)

Kalendarz wydarzeń:

 • 15.10.2015, g. 19: Lab 0: El-prologue – 15 Corners of the World (projekcja filmowa)
 • 16.10.2015, g. 19: Lab 1: El-symphony – Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie + goście
 • 11.11.2015, g. 19: Lab 2: El-pioneer – Marek Biliński
 • 13.12.2015, g. 17: Lab 3: El-rock – SBB + Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
 • 14.01.2016, g. 19: Lab 4: El-acoustic – Brandt Brauer Frick Ensemble
 • 04.02.2016, g. 19: Lab 5: El-silence – Smolik + Atom String Quartet
 • 10.03.2016, g. 19: Lab 6: El-design – Richard Devine
 • 07.04.2016, g. 19: Lab 7: El-modern – Sound Factory Orchestra
 • 12.05.2016, g. 19: Lab 8: El-pop – Tomasz Makowiecki + Józef Skrzek, Władysław Komendarek & Daniel Bloom
 • 09.06.2016, g. 19: Lab 9: El-klassik – Klaus Schulze
 • 04.11.2015, g. 19: Foley Room

„Mamy świadomość, że pierwsza odsłona cyklu SOUNDLAB to dopiero początek drogi. Chcemy, aby nasze laboratorium dynamicznie się rozwijało, a warunkiem tego rozwoju jest aktywny i twórczy udział słuchaczy, którzy są w tym wspólnym eksperymencie tak samo ważni jak artyści. Przed nami długa i fascynująca podróż, która może nas zaprowadzić w zupełnie nieznane, ale intrygujące zakątki muzyki. Zapraszam do wspólnych eksperymentów w dźwiękowym laboratorium najpiękniejszego budynku w Europie” – zachęca Dorota Serwa, Dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Szczegóły projektu SOUNDLAB, dokładne informacje dotyczące poszczególnych wydarzeń, dane teleadresowe oraz ceny biletów znajdują się na stronie filharmonia.szczecin.pl.Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy