Wpisz i kliknij enter

Nowości z For Tune

Przegląd najciekawszych wydawnictw z warszawskiej wytwórni For Tune, jakie ukazały się w ostatnim czasie.

Purusha

Purusha – „Cosmic Friction” (wrzesień 2015 | For Tune)

Nazwa projektu ewidentnie odnosi się do indyjskiej filozofii, choć wolałbym się skupić na samych dźwiękach, jakie tworzy polskie trio Purusha: Paweł Postaremczak (saksofon tenorowy, m.in. Hera), Wojciech Traczyk (kontrabas) i Paweł Szpura – (perkusja , m.in. Hera, Cukunft, Wovoka).

Na krążku „Cosmic Friction” artyści prezentują swoją autorską wizję muzyki improwizowanej o silnych konotacjach free jazzowych. Postaremczak po raz kolejny udowodnił, że jest niesamowitym instrumentalistą, a jego partie saksofonu, utrzymane w duchu Alberta Aylera, swobodnie płyną w obecności gęstych rytmów Szpury i transowego brzmienia kontrabasu Traczyka (często używa także smyczka).

The Intuition Orchestra

The Intuition Orchestra – „Case of Surprise” (wrzesień 2015 | For Tune)

Historia zespołu The Intuition Orchestry sięga połowy lat 80., kiedy to Ryszard Wojciul, Bolesław Błaszczyk i Jacek Alka zaczynali wspólnie eksperymentować. Praktycznie za każdym razem muzycy zapraszają do współpracy też innych artystów. Na ich albumie „Fromm” gościnnie pojawiły się takie osobowości jak Grażyna Auguścik czy Zdzisław Piernik.

Na tegorocznej płycie „Case of Surprise” podstawowy skład grupy uzupełniają: Marta Grzywacz (śpiew, fortepian), Basia Błaszczyk (śpiew) i Dominik Strycharski (flety proste). Tym razem członkowie The Intuition Orchestry przygotowali coś na kształt wielowątkowej suity, której bardzo ciężko jest przypisać konkretną stylistykę. Artyści w odważny sposób łączą jazz, współczesną muzykę poważną, elektronikę i awangardę z elementami muzyki etnicznej.

 

Strona For Tune »
Profil na Facebooku »Jest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy