Wpisz i kliknij enter

The Persuader – Himmel Röd

Mroźny powiew przestrzennych syntezatorów prosto ze Szwecji.

„Perswazja”, czyli kolejne artystyczne alter ego Jespera Dahlbäcka zabiera nas w bezkresne rejony północy. Trzecie wydawnictwo od labelu Parabel jest kolejnym przykładem witalności oraz świeżości szwedzkiej elektroniki. Ad rem.

Tytułowy „Himmel Röd” oparty jest na funkowym sub basie oraz wsparty konsekwentną stopą. Na całość nałożono lekko szumiący filtr, który sprawia wrażenie muzyki dochodzącej do nas spod wielkiej tafli lodu. Iście arktyczne perkusjonalia wchodzą w dyskurs z wygrywaną na klawiszach narastającą melodią. Efekt crescendo został osiągnięty a morze lodu jakby zadrgało.

„Över Stigen” od razu skupia moją uwagę na zdeformowanym basie oraz utrzymaniu efektu szumów. Smothowy charakter utworu podtrzymany jest dzięki przeciągniętym na niebie smugom chłodnych syntezatorów. Precyzyjnie cięte hi-haty wprowadzają transową manierę a uderzane o siebie sopelki lodu przypominają obraz zorzy polarnej, w trakcie której na skutą zimnem ziemię wychodzą naprawdę fascynujące stworzenia.

„Myren” to zapis niebezpiecznego zjawiska, jakim jest oberwanie olbrzymich fragmentów lodowca. Dynamizm stopy oraz precyzyjne, troszkę acidowe fale są efektem potężnego tąpnięcia, jakie wywołały ruchy sejsmiczne. Z kolei kończąca całość dwuminutowa etiuda „Över Stigen Revisted” jest uwiecznieniem tej białej pustyni z perspektywy lotu ptaka. To wizja tej część planety, gdzie natura sama reguluje swoje procesy w bardzo widowiskowy sposób. Błogie i powabne pady unoszą nas coraz wyżej i żegnają z tą wspaniałą krainą.

Parabel | Luty 2016

http://parabelmusic.se/

FP artysty na Facebooku

 Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Krystian Zakrzewski
Krystian Zakrzewski
8 lat temu

Jednym słowem więcej Szwecji w Polsce – nie tylko tej meblarskiej 🙂

jędrek
jędrek
8 lat temu

na tzw północy zawsze działo się coś ciekawego , sam jesper dał znaka że wraca w dobrej formie – już na albumie. fajnie gdyby zagrał i nad wisłą takie klimatyczne rzeczy.

Polecamy