Wpisz i kliknij enter

Ork Records – New York, New York

Na tropie nieznanych nagrań z nowojorskiej oficyny Ork Records. Przenosimy się do lat 70.!

Pod koniec października 2015 roku nakładem Numero Group pojawił się spory zestaw nagrań, pt. „New York, New York” (4 LP lub 2 CD), do których wydawcy dołączyli 190-stronicową książkę w twardej oprawie, gdzie znajdziemy wywiady, eseje i zdjęcia związane z artystami nagrywającymi dla Ork Records.

Wszystko zaczęło się w sierpniu 1975 roku, kiedy to w Nowym Jorku powstał punkowy label Ork Records – założony przez Terry’ego Orka (ówczesny menedżer grupy Television, która reaktywowała się w 2001 r.) i Charlesa Balla. Obaj już nie żyją. Niestety, ale wytwórnia przeżyła tylko pięć lat, lecz był to niezwykle intensywny czas zarówno dla wydawców, jak i twórców. Po rozpadzie oficyny Charles Ball powołał do życia no wave’owy label Lust/Unlust Music.

Oczywiście szefowie Ork Records nigdy nie odcinali się od innych stylistyk i nie poprzestawali w swoich poszukiwaniach na punku, co też doskonale potwierdza „New York, New York”. To wspaniałe wydawnictwo pomieścił 49 kompozycji przeróżnych artystów – znanych, mało znanych i kompletnie (mi) nieznanych. Całość otwiera pierwszy singiel Television – „Little Johnny Jewel”. Dalej mamy kilka solowych utworów byłych członków Television, czyli Richard Hella i Richarda Lloyda. Nie mogło też zabraknąć muzyki Alexa Chiltona niegdyś związanego z formacją Big Star, Lestera Bangsa (wpływowy dziennikarz muzyczny, pisał do „Creem” i „Rolling Stone”, zmarł w wieku 34 lat), Marbles czy Lenny’ego Kaye’a ukrywającego się pod nazwą Link Cromwell (wieloletni współpracownik Patti Smith oraz producent pierwszych płyt Suzanne Vegi). Ale to tylko część tego, co kryje w sobie „New York, New York”.

 

Strona Numero Group »
Profil na Facebooku »Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy