Wpisz i kliknij enter

XIXA

Członkowie amerykańskiej grupy Giant Sand postanowili dać upust swoim muzycznym fascynacjom związanym z cumbią!

W ubiegłym roku ukazała się debiutancka EP-ka „Shift and Shadow” (Glitterhouse) zespołu XIXA założonego przez Briana Lopeza i Gabriela Sullivana z Giant Sand. Oprócz nich mamy też w składzie: Geoffreya Hidalgo (bas), Jasona Urmana (klawisze), Efrena Cruza Chaveza (instrumenty perkusyjne) i Winstona Watsona (perkusja). Jak tłumaczy Lopez, że jeszcze kilka lat temu latynoski muzyk Chavez nie widział nawet o istnieniu Led Zeppelin. Z kolei Watson intensywnie koncertował z Alice’em Cooperem i Bobem Dylanem.

Lopez i Sullivan zaczynali od grania coverów nagrań tradycyjnych pochodzących z Ameryki Południowej, mam tu na myśli gatunek chicha, czyli peruwiańską odmianę cumbii, która święciła swoje triumfy w lata 60. i 70.

Na tegorocznym albumie „Bloodline” (29.01.2016 | Glitterhouse), jak przystało na prawdziwych ludzi pustyni, gdyż muzycy pochodzą z Tucson w stanie Arizona, mieszają w bardzo ciekawy sposób pustynną psychodelię/bluesa, rocka, cumbię, elektronikę oraz hardcore’a. W wielu miejscach muzyka XIXA umiejętnie oddziela się od schematycznego myślenia o brzmieniu i formie, choćby w „Bloodline”, „Killer”, „Pressures Of Mankind” czy „Living On The Line”.

 

Oficjalna strona XIXA »
Profil na Facebooku »
Strona Glitterhouse Records »
Profil na Facebooku »Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy