Wpisz i kliknij enter

Konrad Kucz – Symphony A.D.966

W tym roku przypada 1050. rocznica chrztu Polski. Z tej okazji Konrad Kucz przygotował rozbudowaną suitę upamiętniającą to wydarzenie.

Polski artysta stworzył „Symphony A.D.966” na zamówienie Narodowego Centrum Kultury. – „(…) kompozycja zrealizowana została w warunkach domowego wirtualnego studia. Możliwości komputera pozwoliły mi zbudować akustyczne struktury muzyczne, których tradycyjna realizacja wymagałaby szczególnych warunków technicznych i ogromnych nakładów finansowych” – wyjaśnia Kucz. – „W swojej twórczości zawsze odwoływałem się do polskich korzeni, stąd okoliczność 1050. rocznicy chrztu Polski jest dla mnie wyjątkowa. Obecne czasy duchowego chaosu i kryzysu tożsamości kulturowej w szczególny sposób zasygnalizowały potrzebę stworzenia muzyki w oparciu o wybitne symbole naszej kultury. Słychać tu inspiracje muzyką Szymanowskiego, Pendereckiego, Kilara i Góreckiego. Moim zamierzeniem było, aby ta kontemplacyjna muzyka stała się skromnym impulsem ku duchowemu odrodzeniu” – pisze kompozytor.

Kucz komponując „Symphony A.D.966” wykorzystał softwarowe instrumenty. Oprócz niego w nagraniu wzięli też udział tacy muzycy jak wiolonczelista Mateusz Kwiatkowski i perkusista Robert Rasz. W moim odczuciu na „Symphony A.D.966” największe wrażenie robi nawiązanie do sonoryzmu w wydaniu Krzysztofa Pendereckiego („Tren. Ofiarom Hiroszimy”?) w połączeniu z wyeksponowanym brzmieniem perkusji Rasza.

Pod koniec grudnia 2015 roku wydawnictwo „Symphony A.D.966” ukazało się na płycie kompaktowej. Teraz NCK wypuściło wersję winylową (nakład limitowany – 300 sztuk!). Dodam, że w ramach tegorocznych obchodów chrztu Polski pojawił się także na winylu album „Pieśni” (nasza recenzja) autorstwa Michała Jacaszka (oryginalnie materiał został opublikowany na CD przez NCK w 2014 roku).

https://soundcloud.com/konrad-kucz/konrad-kucz-symfonia-ad966-promomix

 

Strona Narodowego Centrum Kultury »
Profil na Facebooku »
Strona chrzest966.pl »Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Polecamy

3 pytania – Low Key

Przed chwilą wydali debiutancki album, a dziś mówią nam m.in. czego słuchają na co dzień.