Wpisz i kliknij enter

Obejrzyj: X-Navi:Et – Alchemia dźwięków / Alchemy of sounds DVD

Właśnie ukazało się DVD Rafała Iwańskiego (X-Navi:Et) będące zapisem jego tegorocznego występu w warszawskim CSW Zamek Ujazdowski.

Iwański oprócz swego solowego projektu X-Navi:Et, od ponad 15 lat współtworzy duet HATI, a także Kapital i wchodzi w skład zespołów Innercity Ensemble i Alameda 5.

Materiał z płyty „Alchemia dźwięków / Alchemy of sounds” (nakład limitowany, 44 sztuki, Eter Records) X-Navi:Et zarejestrował 21 maja 2016 roku w ramach Festiwalu Okultury, odbywającego się w Laboratorium – CSW Zamek Ujazdowski. Podczas tego 30-minutowego setu Iwański korzystał z gongów, instrumentów dętych (rogi zwierzęce i drewniane, berberyjski klarnet) oraz perkusyjnych i rozmaitych efektów elektronicznych. Artysta opatrzył to wydawnictwo dodatkowym esejem, w którym opowiada o procesie tworzenia i inspiracjach. W przypadku inspiracji, X-Navi:Et wymienia film dokumentalny „Samotność dźwięku” Jacka Piotra Bławuta – opowiadający o kompozytorze Tomaszu Sikorskim (1939-1988), uznawanym za pierwszego przedstawiciela minimalizmu w muzyce polskiej lat 70. i 80. W drugiej kolejności Iwański pisze o amerykańskiej wersji minimalizmu, szczególnie o dokonaniach La Monte Younga z lat 60. i 70.

„Alchemia dźwięków” to wciągający oraz niemal mantryczny spektakl dźwiękowy, w którym tzw. drone music z udziałem delay’ów/loopów i transową warstwą brzmień żywych instrumentów, pobudzają naszą wyobraźnie. To wszystko ewokuje w nas nader przyjemne uczucie niepokoju oraz na te kilkadziesiąt minut pozwala zerwać łącza z rzeczywistością. Ten materiał, ale w nieco innej formie – m.in. wzbogacony o kilka ścieżek zapętlonych instrumentów dętych i perkusyjnych – trafi jeszcze w tym roku na album pt. „Technosis”.

 

Strona Facebook X-Navi:Et »
Profil na BandCamp »Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy