Wpisz i kliknij enter

ASOK – A Mind Forever Voyaging

Tradycyjny house w introwertycznej wersji.

Pochodzący z Liverpoolu producent Stu Robinson należy do najmłodszych adeptów współczesnej sceny house. Nie przeszkadza mu to jednak być wiernym klasycznym brzmieniom gatunku wywiedzionym z Chicago, Detroit i Nowego Jorku. Tworzy wyłącznie na analogowych syntezatorach, a jego debiutancki album prezentuje specjalizująca się w tego rodzaju muzyce słynna wytwórnia Creme Organization.

Mimo oldskulowego brzmienia, nagrania z „A Mind Forever Voyaging” dalekie są od wszelkiej oczywistości. Angielski twórca stawia bowiem na gęste aranżacje, splatając swe utwory z kilku warstw elektronicznych dźwięków. „Looom” i „The Killing Game Show” osadzone są w chicagowskiej tradycji, ale w obu kompozycjach jest miejsce na połamane rytmy, perkusyjne ozdobniki i rwane partie zbasowanych klawiszy. Do zestawu tego pasuje też finałowa „Utopia” – wprowadzając na płytę acidowe efekty.

Więcej organicznej energii wywiedzionej z detroitowego deep house’u znajdujemy w „Guardian Dragon”. Nagranie ma jednak nerwowy puls, zaskakując rozmytym brzmieniem o onirycznym tonie. W „1997” uderza dubowy bit, łącząc ze sobą dudniący pochód basu z hipnotycznie pohukującymi klawiszami. „Visible Diferences” to z kolei klimatyczne techno rodem z Motor City, łączące taneczną energię z odrealnionym nastrojem. Kolekcje uzupełniają ambientowe utwory, w których jest miejsce zarówno na reminiscencje kosmische musik, jak i progresywnego rocka („Three Sisters” czy „Journey Through Fractal Mountain”).

„A Mind Forever Voyaging” to mocno introwertyczne dzieło. Mimo wpisania w klubowy kontekst, poszczególne kompozycje mają bardzo osobisty wydźwięk. Stąd takie a nie inne aranżacje, które oddają głęboką emocjonalność autora, przekazaną za pomocą współczesnych środków wyrazu. W efekcie debiutancki album brytyjskiego producenta bliski jest niekonwencjonalnie potraktowanemu house’owi i techno. Jeśli komuś bliskie jest takie podejście do tych brzmień – warto sięgnąć po krążek ASOK-a.

Crème Organization 2016

www.cremeorganization.bandcamp.com

www.facebook.com/cremeorganization

www.facebook.com/asokmusicJest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy