Wpisz i kliknij enter

Hope & Harrow -Blue Electric

Weterani post-punkowej elektroniki po raz pierwszy od 30 lat znów razem.

Po raz pierwszy drogi Pete’a Hope’a i Davida Harrowa skrzyżowały się w 1985 roku. Nie było w tym nic dziwnego – wszak obaj działali na post-punkowej scenie Sheffield w tamtym czasie. Pierwszy śpiewał w industrialno-funkowej grupie The Box, a drugi – najpierw realizował autorskie nagrania, a potem stał się współpracownikiem poetki Ann Clark, pisząc efektowne piosenki w electro-popowej stylistyce.

Po nagraniu EP-ki „Sufferhead” drogi Hope’a i Harrowa się rozeszły. Wokalista The Box rozpoczął solową karierę, nie ustając w rozmaitych eksperymentach, a jego kolega zza klawiszy rozpoczął flirt z nową elektroniką, dając się poznać z transowego techno pod szyldem Technova i jazzowego drum’n’bassu jako James Hardway. Po trzydziestu latach od pierwszego spotkania, ich drogi znowu się jednak przecięły.

Efektem tego okazał się album „Blue Electric”. Przynosi on jedenaście nagrań łączących zgrabnie echa brzmień lat 80. z nowoczesną rytmiką. Brytyjczycy sięgają przede wszystkim po chłodne electro („Revolution Train”), ale od czasu do czasu również po sprężysty dubstep („Turn Up The Fuzz”). Nie brak tu jednak rozwibrowanej elektroniki wywiedzionej wprost z klasyki Kraftwerku („Lunacy”). Wszystko to Hope ozdabia ekspresyjnymi wokalami, kojarzącymi się ze Stephenem Mallinderem („Tongue-Tied”) lub Markiem Stewartem („I Am Spartacus”).

Mimo przetworzonego śpiewu i chmurnej elektroniki, to chyba najbardziej przystępna płyta w dorobku obu artystów. Wszystkie utwory mają zwarte i rytmiczne brzmienie, a przy tym ozdobione są wyrazistymi melodiami. Podrasowanie tego wszystkiego na electro-popową modłę sprawia, że muzyka ta tchnie ciągle modną nostalgią za latami 80. Tym razem przywołują ją jednak weterani tamtejszej sceny elektronicznej – mamy więc do czynienia z oryginałem, a nie współczesną podróbką.

Klanggalerie 2016

www.klanggalerie.com

www.facebook.com/pages/Klanggalerie/400510642753Jest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy