Fumiya Tanaka – Right Moment
Paweł Gzyl:

Spójna całość zbudowana z kontrastowych elementów.

Król – Nieumiarkowania
Jarek Szczęsny:

Nie chce nam mówić niczego wprost.

Burial – Tunes 2011-2019
Jarek Szczęsny:

Brama do innej rzeczywistości.

Zaumne – Contact
Jarek Szczęsny:

Niezwykła bliskość.

Various Artists – Consortium Vol. 1
Paweł Gzyl:

Z Albanii do Detroit.

ARRM – II
Jarek Szczęsny:

Dzieło spokoju.

Floating Points – Crush
Jarek Szczęsny:

Stare w służbie nowoczesności.

Stefan Goldmann – Veiki
Paweł Gzyl:

Najbardziej taneczny materiał niemieckiego producenta.

True – Made Of Glass
Łukasz Komła:

Pod rękę ze smutkiem i tańczmy!

Akwizgram – Nü romantik
Jarek Szczęsny:

Próg do przeskoczenia jest niewielki.

Claro Intelecto – In Vitro – Volume 1 & 2
Paweł Gzyl:

Piękna, ale niemodna muzyka.

Paweł Doskocz / Vasco Trilla – Hajstra
Jarek Szczęsny:

Nieprawidłowości w działaniu zmysłów.

Stenny – Upsurge
Paweł Gzyl:

Połamane rytmy zanurzone w ambiencie.

Justyna Steczkowska – Maria Magdalena. All Is One
Przemysław Solski:

Wędrówka duszy.1988 – Gruda

Muzyka niepokojąca.

Jeszcze kurz nie opadł po solowym albumie Roberta Piernikowskiego, a wytwórnia Latarnia Records wypuściła solową płytę Przemysława Jankowiaka kryjącego się pod pseudonimem 1988. Album nosi tytuł „Gruda” i wchodzi w krwioobieg podobnie jak woda dostaje się z korzeni drzewa do jego korony i liści. Ta muzyka krąży między blokiem a morzem. Szum i rozmyte echa zderzają się z brudem ulicznym.

Jankowiak porusza się po wielu polach muzycznych. Mamy tu hip-hop, ambient, field recordings, sample i mnóstwo syntezatorów. Powolne tempo pozwala autorowi na powstawianie wielu ozdób. Jak na przykład w „Nocnym”. To przykład rzadko spotykanej pomysłowości, a my czujemy się jak podczas podróży trolejbusem, gdy za oknami mrok się rozpościera. Co i rusz coś nas rozprasza. Gęsty i mroczny klimat jest tu przytłaczający. Tak wpadamy w hipnotyczną „Mantrę”. Dobrze skomponowany jest to utwór, przeszywany wysokimi tonami syntezatora, a obudowę stanowi obłędny, ambientowy rytm. Wszystko przybrudzone i podane wraz z charakterystycznym trzaskiem winyla.

Świetne połączone są „Tajemnica i Melancholia Ulicy” ze „Szczecinem”. Ten pierwszy to w miarę pogodny rytm z dodatkiem zgrabnej melodii, która chyba ma naśladować saksofon. Płynie lekko i poczuć można swobodę. Do tego momentu album powoduje lekkie odrętwienie, a tu otrzymujemy możliwość wytchnienia. To trwa do momentu, gdy pojawia się „Szczecin”. Tu gości przetworzony field recording. Utwór skąpany w deszczu. Brzmi tajemniczo i srogo. Posępna muzyka wybrzmiewa, a w tle jak echo powraca nazwa miasta. Da się usłyszeć też strzępki rozmów, urwane słowa. Trochę tak jakbyśmy szli przez miasto ulicą. Piernikowskiego tu usłyszycie, jak się wsłuchacie. W dziedzinie oddania miejskiego klimatu będzie trudno przebić Jankowiaka.

Utwór „Gruda” oparty głównie na zapętleniach i rwanych melodiach. Autor bezkompromisowo maluje nam rzeczywistość na czarno. W dodatku celowo psuje ostrość. Rozmazane tło muzyczne daje fascynujący efekt. Cały album przytłacza i spokoju nie daje. W ogóle powinniśmy ogłosić światu nowy gatunek muzyki, muzykę niepokojącą. Czarne barwy i podskórny lęk są tu cechami nadrzędnymi. Wątłą nadzieję usłyszałem dopiero w „Synu”. To końcowy utwór, który trwa ponad sześć minut. Oparty na prostych dźwiękach, ale otoczonych szumem wiatru w tle. Gdzieniegdzie słońce przebije się z dźwięków, ale jest i tak mocno zasnute pyłem. W gruncie rzeczy „Gruda” idealnie komponuje się z „No Fun” Piernikowskiego. Zamiast jednej mamy dwie płyty, więc radość podwójna. Z drugiej strony słowo „radość” jest tu nie na miejscu. Dawkować z rozwagą.

Latarnia Records | 2017

Strona 1988

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.