Wpisz i kliknij enter

Gas na Unsoundzie

Krakowski festiwal ogłosił pierwsze nazwiska wykonawców swej tegorocznej edycji.

Unsound świętuje w tym roku swoje piętnastolecie. Z tej okazji powrócą artyści, których przeszłość zazębia się z historią festiwalu oraz pojawią się twórcy wyznaczające nowe ścieżki w muzyce, a także progresywni wykonawcy poszukujący ścieżki w najnowszych odmianach muzyk elektronicznej.

EINSTÜRZENDE NEUBAUTEN w dość przewrotny sposób ucieleśniają nasz motyw przewodni „Flower Power”, zgłębiając kontrkulturę we wszystkich jej formach: mroku i jasności, kruchości i rozwoju, porządku i chaosie. Wyjątkowe brzmienie zespołu zostało skonstruowane ze śmietnika, blach, metalowych odpadków, zardzewiałych rur, których brzmienie łączą ze zgrzytem gitar. Nad wszystkimi dźwiękami unosi się magnetyczny głos Bliksy Bargelda. W 37. rocznice swojego powstania, formacja wyrusza na trasę z „największymi przebojami”, podczas której przywołane zostaną najciekawsze okresy jej twórczości.

Światową premierę będzie miał projekt MOONDOG FOR GAMELAN, w którym ceniony indonezyjski kompozytor IWAN GUNAWAN wraz z ze swoim ansamblem KYAI FATAHILLAH połączą siły ze szwedzkim twórcą STEFANEM LAKATOSEM. Artysta gra na wyjątkowym instrumencie trimbra, stworzonym przez samego wizjonera Moondoga. Uważany przez wielu nowojorczyków za ulicznego grajka, ten „wiking z 6. Alei” był klasycznie wykształconym  instrumentalistą, którego rewolucyjne kompozycje, mieszając muzykę klasyczną, jazz, muzykę rodzimych Amerykanów z nagraniami terenowymi, stanowią inspirację dla pokoleń twórców.

VISIBLE CLOAK to, duet Spencera Dorana i Ryana Carlile, których twórczość przekracza granice gatunkowe muzyki ambient. Wykorzystując wirtualne wersje instrumentów z całego świata, artyści tworzą dynamiczną i ekspresyjną sieć krystalicznych dźwięków, zmieniając akustyczne faktury w cyfrowe.

NIVHEK (Liz Harris/Grouper) wspólnie z MFO zaprezentuje „After its own death”, projekt powstający podczas rezydencji w arktycznym Murmańsku. Jego zarazem minimalistyczna, szorstka jak i zwiewna muzyka, stanowi dźwiękową i wizualną podróż w głąb krajobrazu, nostalgii oraz wyobcowania.

ZONAL, projekt KEVINA MARTINA aka THE BUG oraz JUSTINA BROADRICKA, to rozwinięcie ich słynnego duetu TECHNO ANIMAL. W ramach kolejnej premiery na Unsoundzie, do zespołu dołączy MOOR MOTHER, amerykańska artystka i poetka, której twórczość stanowi ucieleśnienie buntu czerpiącego z noise, hip hopu i Afrofuturyzmu. Moor Mother wystąpi na festiwalu również w solo.

ROBIN FOX zadebiutuje z „Single Origin”, czyli projektem wnikającym w geometrię dźwięku, będącym trzecią częścią jego laserowej trylogii, nad którą prace rozpoczął w 2004. Fox opisuje dzieło łączące spektrum RGB (czerwony, zielony, niebieski) w jednym projektorze jako „koncert na pojedynczą wiązkę lasera”.

Legendarny już GAS Wolfganga Voigta swoją twórczością wyznacza jeden z kluczowych momentów w historii muzyki ambientowej. Artysta po siedemnastoletniej przerwie powrócił w 2017 roku z albumem „Narkopop”, który ujawnia powinowactwo artystycznej ścieżki z znanym w romantyzmie skupieniem na miejscach tęsknoty jak Schwarzwald. Na Unsoundzie wystąpi w oprawie wizualnej nawiązującej do festiwalowego motywu „Flower Power”.

Specjalizująca się w podniesionym do rangi abstrakcji footworku produenctka o pseudonimie JLIN powróci na Unsound po premierze swojego drugiego albumu „Black Origami”, który zebrał znakomite recenzje. Wychodzi ona na nim daleko poza granice footworku, tworząc dzieła na przecięciu muzyki klubowej oraz rytualnej w oszałamiającym miksie pełnych gracji, choć potężnych perkusyjnych motywów.

NINA KRAVIZ osiągnęła status wielkiej gwiazdy didżejskiego światka techno, ale mimo to jej brzmienie nieustannie zmierza w coraz odważniejszym kierunku. Założycielka oficyny трип, która skupia się przede wszystkim na artystach z Rosji, wystąpi w Hotelu Forum w tę samą noc, co jej podopieczni z wytwórni – duet PTU, który łączy elementy techno i rave’u z nieskazitelnym sound designem.

Hotel Forum będzie gościć również wielu z najlepszych DJ-ów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych. Legendy Detroit DJ BONE oraz DJ STINGRAY wystąpią b2b, a tuż po nich zagra NONCOMPLIANT, świetna DJ-ka o dwudziestoletnim stażu, która zyskuje w końcu rozgłos poza granicami swojego kraju. DJ SPRINKLES aktualnie mieszka w Japonii, ale również pochodzi ze Środkowego Zachodu Stanów. Ze Wschodniego Wybrzeża pochodzi związana z Discwoman techno DJ-ka i producentka UMFANG.

Granice muzyki techno przesuwa VARG z Northern Electronics, którego seria „Nordic Flora” ukazuje nowe możliwości rozwinięcia muzycznego słownictwa w tym gatunku. Ten niezwykle płodny twórca przybędzie wraz z wydaną wcześniej w tym roku trzecia częścią serii. Sięgając po sprzeczności i niecodzienne inspiracje, odnajduje on humor w głębokim oceanie melancholii.

Na obrzeżach muzyki techno tworzy również belgijsko-kongijska artystka NKISI, której fascynujące połączenie podgatunków hardcore’u, takich jak doomcore czy gabber, z afrykańską muzyką klubową jest czymś, co trzeba koniecznie usłyszeć na żywo. Obok współzałożycielki kolektywu NON pojawi się również związana z nim JULIANA HUXTABLE, nowojorska artystka performatywna, poetka oraz DJ-ka znana ze swoich wybuchowych setów łączących wiele gatunków.

Nie mniej ważne są dwie noise’owe artystki, które zostawiliśmy sobie na koniec. PHARMAKON, której muzyka oparta na studium transu, znalazła się na tegorocznym wydawnictwie „Contact” oraz EWA JUSTKA, samouk w zakresie konstrukcji syntezatorów, zajmujący się multisensorycznym odzwierciedlaniem sygnału analogowego. Obie znane są dobrze z angażujących występów i badań nad fizycznością dźwięku.

Festiwal odbędzie się między 8 a 15. października. Karnety trafiają do sprzedaży dzisiaj —29 maja— za pośrednictwem Ticketpro. Karnet tygodniowy kosztuje 470 PLN, a karnet weekendowy obowiązujący od 12 do 15 października kosztuje 400 PLN.

Wszystkie informacje:

www.unsound.plJest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Jędrek
Jędrek
7 lat temu

W końcu przyda się 500 + 🙂 , czy pan sprinkles z dj setem ? Nie do czytał ja.

Polecamy