Various Artists – X – Ten Years Of Artefacts
Paweł Gzyl:

Techno w swej najbardziej pomysłowej wersji.

Julek Płoski – śpie
Jarek Szczęsny:

Coś nowego.

Karenn – Grapefruit Regret
Paweł Gzyl:

Pariah i Blawan improwizują.

Moor Mother – Analog Fluids Of Sonic Black Holes
Jarek Szczęsny:

Hałas i chaos.

Jazz Band Młynarski-Masecki – Płyta z zadrą w sercu
Jarek Szczęsny:

Jedna dla wszystkich.

Shapednoise – Aesthesis
Paweł Gzyl:

Nieznane mutacje basowych brzmień.

A Winged Victory for the Sullen – „The Undivided Five”
Mateusz Piżyński:

Ambientowe nowości z Ninja Tune

Enchanted Hunters – Dwunasty Dom
Krzysiek Stęplowski:

Czasem naprawdę warto czekać. Warto wypatrywać, nawet latami, jeśli tylko cierpliwość nagrodzona ma być w taki sposób.

Ecnahnted Hunters Dwunasty Dom
Rrose – Hymn To Moisture
Paweł Gzyl:

Techno w stylu Marcela Duchampa.

Trzaska/Mazurkiewicz/Szpura – North Meridian
Jarek Szczęsny:

Można się spocić od samego słuchania.

Giant Swan – Giant Swan
Paweł Gzyl:

Czy znany ze świetnych koncertów duet sprawdził się również w studiu?

Floating Spectrum – A Point Between
Jarek Szczęsny:

Cyfrowy pomnik przyrody.

Bleu Roi – Dark/Light
Łukasz Komła:

Wiosną ubiegłego roku wsłuchiwaliśmy się w singiel szwajcarskiego projektu Bleu Roi, a przed kilkoma dniami ukazała się ich nowa EP-ka „Dark/Light”, którą przybliżamy i jednocześnie o niej rozmawiamy z Jennifer Jans.

Traversable Wormhole – Regions Of Time
Paweł Gzyl:

Adam X wraca do projektu sprzed dekady.Festiwal „Brave! Factory” w Kijowie

Festiwal „Brave! Factory” w Kijowie

Stało się! Z wielką przyjemnością zapowiadam Wam wydarzenie, o którym powiedzieć, że jest szczególne to tak jakby nie powiedzieć nic: pierwsza edycja Brave! Factory, elektronicznego festiwalu na Ukrainie na naprawdę światowym poziomie, co zapewnia naszpikowany gwiazdami line-up i wyjątkowa lokalizacja. Festiwal odbędzie się w Kijowie w dniach 23 i 24 sierpnia i już teraz, na blisko trzy tygodnie przed, mogę śmiało iść o zakład, że będzie to coś niesamowitego. Czegoś takiego na Ukrainie jeszcze nie było (mimo wcześniejszych edycji festiwalu „Strichka”) i warto być tego częścią wydarzenia, które w ogóle na festiwalowej mapie Europy jest czymś zjawiskowym. Jak mówią organizatorzy, jedyne czego potrzebujecie do odwaga.

Już spieszę wytłumaczyć co sprawia, że Brave! Factory to tak spektakularne wydarzenie. Festiwal zaplanowano na pięciu scenach o łącznej powierzchni 3000 m2, zlokalizowanych na terenie kijowskiej fabryki Metrobud, która na organizację festiwalu przeznaczyła łącznie aż 50000 m2 terenu. W tej wyjątkowej lokalizacji, wręcz wymarzonej dla elektronicznego eventu, na uczestników mają czekać – poza tym co najistotniejsze – także galerie i artystyczne instalacje.

Przechodząc jednak do istoty tj. bardziej szczegółowego omówienia line-upu – jak wspomniałam, jest po prostu rewelacyjny. A to między innymi za sprawą następujących wykonawców (zastrzegam, że cały line-up jest znacznie dłuższy):

Robert Hood – legenda i jeden z twórców minimal techno, a także jeden z założycieli (wraz Mad Mike’em Banksem i Jeffem Millsem) kultowego Underground Resistance z Detroit. Artysta, którego dyskografia nie ma końca (serio, jej scroll trwa w nieskończoność). Mistrz. Po prostu, i nie wypada mi dodawać nic więcej. Poniżej ostatnia płyta Roberta Hooda, której recenzję autorstwa Pawła Gzyla możecie przeczytać na naszej stronie.

Egyptian Lover czyli Greg Broussard, który za sprawą swojego oryginalnego stylu jest na scenie elektro od ponad 30 lat i wciąż serwuje dużo kosmosu. Posłuchajcie chociażby jego setu jaki zaprezentował w maju tego roku w Hanoi w Wietnamie:

The Bug Feat. Flowdan And Miss Red – na ich koncerty organizatorzy wywieszają ostrzeżenia, ze wstęp tylko na własną odpowiedzialność, jako że grozi trwałym uszkodzeniem słuchu. Słusznie. Traktujmy się odpowiedzialnie. Zakładam, że organizatorzy Brave! nie zapomną o tym ogłoszeniu, jednak na wszelki wypadek dodaję to od siebie.

Jaga Jazzist – norweski zespół eksperymentalny, założony przez braci Horntvethów, od wielu już lat wydający dla kultowej Ninja Tune, to zdecydowanie jeden z moich „must to see” w Kijowie. Posłuchajcie ich ostatniej płyty „Starfire” z 2015 r.:

Zebra Katz – Ojay Morgan, jeden z najbardziej freakowych artystów jakich znam, który publiczności stał się znany szerzej w 2010 r., kiedy głośniej stało się o nowojorskiej fali gueer hip hop, inspirowanej tzw. ball culture. Zachwycał się nim ówcześnie sam Tricky. Osobiście mam wrażenie, że swoje najlepsze momenty ma za sobą i miały miejsce zanim słuchanie go stało się „modne” (co akurat często się zdarza). Widziałam go już trzy razy i o ile za pierwszym było to zjawiskowe, za drugim i trzecim – no cóż, „ale to już było”, niemniej jednak z chęcią znów usłyszę na żywo jego pierwsze utwory – „Ima read” i mój ulubiony (i artystycznie bezapelacyjnie najlepszy) – „W8WTF”:

Romare Full Live Band – brytyjski DJ i producent Romare wystąpi jako Full Live Band i zapewniam, że będzie rewelacyjny. Zapewne zgodzą się ze mną Ci, którzy widzieli go na tegorocznej edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka. To był fantastyczny koncert. W mojej ocenie to obecnie jeden z najbardziej nowatorskich producentów dlatego bardzo polecam jego występ. Tu z kolei w nieco spokojniejszej formie, utwór „Motherless Child” z albumu „Projections” z 2015 r.:

Laurel Halo Live – amerykańska artystka, obecnie mieszkająca w Berlinie, która w ramach wytwórni Hyperdub wydała trzy albumy, w tym ostatni „Dust” w czerwcu tego roku. Recenzję tej płyty autorstwa Jarka Szczęsnego możecie przeczytać na naszej stronie. Tu z kolei promujący ją utwór „Jelly”:

Simian Mobile Disco – brytyjski duet elektroniczny tworzony przez Jamesa Forda i Jas Shaw. Od 2003 r. tworzą elektronikę, która ma dość szerokie i – biorąc pod uwagę ich staż – także stałe grono odbiorców.

Francesco Tristano – urodzony w 1981 r. w Luksemburgu pianista klasyczny i eksperymentalny to jak dla mnie artysta szczególny. A to dlatego, że komponuje nie tylko muzykę klasyczną, ale także elektroniczną (moja skromna osoba również odnajduje w tych gatunkach największe piękno). Przyglądam mu się od bardzo dawna i niezwykle się cieszę, że w końcu zobaczę go na żywo. W tym przypadku zachęcanie słowem nie ma sensu – posłuchajcie za to utworu „The Melody”, wykonanego z Carlem Craigiem. Coś niesamowitego.

Jak napisałam na wstępie, to tylko kilka nazwisk z naprawdę imponującego line-upu Brave! Factory, którego ze względu na obszerność nie jestem w stanie opisać w całości, ale zapewniam Was, że jest świetny i nie będziecie zawiedzeni. Dodatkowo to unikalna szansa za zobaczenie twórców ukraińskiej sceny eksperymentalnej i elektronicznej, która jest naprawę ciekawa i rozwija się w zawrotnym tempie. Tu chociażby: Andrey Kiritchenko, twórca poruszającego ambientu, równie emocjonalny Heinali, czy Tolkachev, tworzący oryginalną surową elektronikę.

PEŁEN LINE-UP:

Z całym line-upem możecie się zapoznać na oficjalnej stronie Brave! Factory:
Pełen LINE-UP Brave! Factory »

BILETY:

Szczegóły co do opcji i cen biletów znajdziecie tutaj:
Bilety na Brave! 2017 »

DODATKOWE INFORMACJE:

Oficjalna strona Brave! Factory: Oficjalna strona Brave! Factory »

Link do wydarzenia na Facebooku: Profil na Facebooku »

***

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszam Was do Kijowa 23 i 24 sierpnia 2017 r.

Galeria wybranych zdjęć:

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW WKRÓTCE !

 

 

 

Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.