Wpisz i kliknij enter

Unsound ogłasza pierwszych wykonawców

Pod hasłem „Solidarity” do Krakowa zawita Terrence Dixon jako Population One, Leyland Kirby jako The Caretaker oraz Robert Henke. Kto jeszcze?

Tegoroczna edycja festiwalu Unsound odbędzie się między 6 a 13 października w Krakowie. W stolicy Małopolski klasycznie odbędą się koncerty, rozmowy,  warsztaty oraz pokazy filmowe. Tematy, które zajmują organizatorów festiwalu w tym roku to wspólnota, empatia, szacunek wobec innego oraz pozytywne wizje przyszłości. Hasłem przewodnim Unsoundu jest „Solidarity”. Jak zawsze wydarzenia rozsiane będą niemal po całym Krakowie.

Z inicjatywy festiwalu Unsound oraz Europejskiego Centrum Solidarności powołana została THE ROUND TABLE ORCHESTRA, grupa której nazwa odnosi się do obrad okrągłego stołu z 1989 roku. W skład orkiestry wejdzie REMONT POMP, zespół perkusyjny, którego członkami są również artyści z niepełnosprawnościami. Dołączą do nich znani polscy jazzmani: saksofonista i klarnecista MIKOŁAJ TRZASKA, saksofonista TOMASZ GADECKI oraz trębacz TOMASZ ZIĘTEK.

Do pojęcia „wspólnoty” w specjalnym, premierowym koncercie odniosą się MOOR MOTHER i LONDON CONTEMPORARY ORCHESTRA. Artyści zaprezentują „The Great Bailout” – materiał, którego głównymi tematami są sprawiedliwość społeczna i ekonomiczna oraz historia niewolnictwa. O swojej ojczyźnie opowie SOTE, czyli Ata Abtekar – irański kompozytor muzyki elektronicznej. Jego nowy album „Parallel Persia” to wizja alternatywnej rzeczywistości, futurystyczna opowieść o Persji.

Wyjątkowy koncert z pogranicza muzyki klasycznej odbędzie się również w Kopalni Soli „Wieliczka”. Australijska grupa THE NECKS zagra z SINFONIETTĄ CRACOVIĄ, a poprowadzi ich dyrygent ILAN VOLKOV. HOLLY HERNDON na swoim nowym albumie „Proto” również zajmuje się ideą wspólnoty. Herndon inspirowała się między innymi tradycją Sacred Harp – wokalną muzyką wykonywaną przez społeczności protestanckie z Nowej Anglii. Na nowym materiale oprócz samej Herndon słychać także chór oraz sztuczną inteligencję o pseudonimie Spawn.

Wspólnotowy charakter mają również koncerty SUNN O))) – ale w tym wypadku oznacza to rytualność i transowość. Grupa wykona w Krakowie na żywo swój nowy album – „Life Metal”. Z kolei James Leyland Kirby zaprezentuje muzykę firmowaną pseudonimem The Caretaker z albumu „Everywhere at the End of Time”, który opowiada o procesie utraty pamięci. Duet Emptyset przedstawi w Krakowie nowe widowisko, które powstało w oparciu o uczenie maszynowe. „Blossoms” to opowieść o zawiłych relacjach pomiędzy materią ożywioną i nieożywioną.

Swój nowy materiał zaprezentuje w tym roku pod Wawelem ROBERT HENKE. Będzie to światowa premiera „CBM 8032 AV”, nad którym niemiecki muzyk pracował przez ostatnie trzy lata. Jest to widowisko w całości przygotowane na odrestaurowanych komputerach Commodore CBM 8032. Henke próbuje pogodzić współczesną estetykę z ograniczeniami narzuconymi przez technologię sprzed czterech dekad.

W Hotelu Forum wystąpi PAULA TEMPLE, która niedawno wydała entuzjastycznie przyjęty debiutancki album. JD TWITCH z OPTIMO wraca na krakowski festiwal z setem składającym się z utworów wyprodukowanych przez jego wytwórnię AGAINST FASCISM TRAX. Na żywo posłuchać będzie można też OBJEKTA, któremu towarzyszyć będzie EZRA MILLER, artysta wizualny odpowiedzialny za obraz i światło. Niezłą gratką będzie występ Terrence’a Dixona z Detroit – pod pseudonimem POPULATION ONE.

Z „live actem” wystąpi również OLIVIA rezydentka festiwalu, która do tej pory grała jedynie didżeejskie sety. Swoje show przygotowała wspólnie z innym krakowskim artystą – CHINO. Będzie ono nosiło tytuł „Radiation 30376”. Młodą scenę brytyjską będą reprezentować SHERELLE i FAUZIA. Didżejki zagrają set b2b, w którym muzyka basowa i jungle zostanie zderzona z footworkiem. Z Londynu przyleci też MANARA, artystka łącząca ze sobą tak odległe estetyki jak grime i bhangra.

Karnety na tegoroczną edycję Unsound Festivalu trafią do sprzedaży 3 czerwca.

Wszystkie informacje i bilety:

www.unsound.plJest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy