Pod hasłem „Solidarity” do Krakowa zawita Terrence Dixon jako Population One, Leyland Kirby jako The Caretaker oraz Robert Henke. Kto jeszcze?
Tegoroczna edycja festiwalu Unsound odbędzie się między 6 a 13 października w Krakowie. W stolicy Małopolski klasycznie odbędą się koncerty, rozmowy, warsztaty oraz pokazy filmowe. Tematy, które zajmują organizatorów festiwalu w tym roku to wspólnota, empatia, szacunek wobec innego oraz pozytywne wizje przyszłości. Hasłem przewodnim Unsoundu jest „Solidarity”. Jak zawsze wydarzenia rozsiane będą niemal po całym Krakowie.
Z inicjatywy festiwalu Unsound oraz Europejskiego Centrum Solidarności powołana została THE ROUND TABLE ORCHESTRA, grupa której nazwa odnosi się do obrad okrągłego stołu z 1989 roku. W skład orkiestry wejdzie REMONT POMP, zespół perkusyjny, którego członkami są również artyści z niepełnosprawnościami. Dołączą do nich znani polscy jazzmani: saksofonista i klarnecista MIKOŁAJ TRZASKA, saksofonista TOMASZ GADECKI oraz trębacz TOMASZ ZIĘTEK.
Do pojęcia „wspólnoty” w specjalnym, premierowym koncercie odniosą się MOOR MOTHER i LONDON CONTEMPORARY ORCHESTRA. Artyści zaprezentują „The Great Bailout” – materiał, którego głównymi tematami są sprawiedliwość społeczna i ekonomiczna oraz historia niewolnictwa. O swojej ojczyźnie opowie SOTE, czyli Ata Abtekar – irański kompozytor muzyki elektronicznej. Jego nowy album „Parallel Persia” to wizja alternatywnej rzeczywistości, futurystyczna opowieść o Persji.
Wyjątkowy koncert z pogranicza muzyki klasycznej odbędzie się również w Kopalni Soli „Wieliczka”. Australijska grupa THE NECKS zagra z SINFONIETTĄ CRACOVIĄ, a poprowadzi ich dyrygent ILAN VOLKOV. HOLLY HERNDON na swoim nowym albumie „Proto” również zajmuje się ideą wspólnoty. Herndon inspirowała się między innymi tradycją Sacred Harp – wokalną muzyką wykonywaną przez społeczności protestanckie z Nowej Anglii. Na nowym materiale oprócz samej Herndon słychać także chór oraz sztuczną inteligencję o pseudonimie Spawn.
Wspólnotowy charakter mają również koncerty SUNN O))) – ale w tym wypadku oznacza to rytualność i transowość. Grupa wykona w Krakowie na żywo swój nowy album – „Life Metal”. Z kolei James Leyland Kirby zaprezentuje muzykę firmowaną pseudonimem The Caretaker z albumu „Everywhere at the End of Time”, który opowiada o procesie utraty pamięci. Duet Emptyset przedstawi w Krakowie nowe widowisko, które powstało w oparciu o uczenie maszynowe. „Blossoms” to opowieść o zawiłych relacjach pomiędzy materią ożywioną i nieożywioną.
Swój nowy materiał zaprezentuje w tym roku pod Wawelem ROBERT HENKE. Będzie to światowa premiera „CBM 8032 AV”, nad którym niemiecki muzyk pracował przez ostatnie trzy lata. Jest to widowisko w całości przygotowane na odrestaurowanych komputerach Commodore CBM 8032. Henke próbuje pogodzić współczesną estetykę z ograniczeniami narzuconymi przez technologię sprzed czterech dekad.
W Hotelu Forum wystąpi PAULA TEMPLE, która niedawno wydała entuzjastycznie przyjęty debiutancki album. JD TWITCH z OPTIMO wraca na krakowski festiwal z setem składającym się z utworów wyprodukowanych przez jego wytwórnię AGAINST FASCISM TRAX. Na żywo posłuchać będzie można też OBJEKTA, któremu towarzyszyć będzie EZRA MILLER, artysta wizualny odpowiedzialny za obraz i światło. Niezłą gratką będzie występ Terrence’a Dixona z Detroit – pod pseudonimem POPULATION ONE.
Z „live actem” wystąpi również OLIVIA rezydentka festiwalu, która do tej pory grała jedynie didżeejskie sety. Swoje show przygotowała wspólnie z innym krakowskim artystą – CHINO. Będzie ono nosiło tytuł „Radiation 30376”. Młodą scenę brytyjską będą reprezentować SHERELLE i FAUZIA. Didżejki zagrają set b2b, w którym muzyka basowa i jungle zostanie zderzona z footworkiem. Z Londynu przyleci też MANARA, artystka łącząca ze sobą tak odległe estetyki jak grime i bhangra.
Karnety na tegoroczną edycję Unsound Festivalu trafią do sprzedaży 3 czerwca.
Wszystkie informacje i bilety: