Wpisz i kliknij enter

Rusza seria płytowa Anaklasis

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zapowiada nową markę fonograficzną oraz cykl płyt dokumentujących najciekawsze zjawiska muzyki współczesnej. Koncert inaugurujący przedsięwzięcie ANAKLASIS odbędzie się 22 listopada.

Jak twierdzą twórcy cyklu: – Łatwo doceniać muzykę współczesną, kiedy już staje się klasyką, ale po co zwlekać? ANAKLASIS wywodzi się z potrzeby dokumentowania tego, co najświeższe i najbardziej aktualne w tej dziedzinie sztuki. Nazwa projektu pochodzi z języka greckiego i oznacza „załamanie światła”, ale ma również swoją muzyczną manifestację – to modyfikacja stóp rytmicznych polegająca na przestawianiu ich elementów. Tytuł Anaklasis nosi utwór Krzysztofa Pendereckiego z 1959 roku, wykorzystujący tę koncepcję w praktyce.

Co usłyszymy?

Szeroko zakrojony repertuar ANAKLASIS obejmuje polską muzykę XX i XXI wieku, utwory uznanych i świetnie rokujących twórców, znakomitych wykonawców oraz wybitne dzieła. Celem wydawnictwa jest popularyzacja muzyki współczesnej wśród odbiorców poszukujących, otwartych, gotowych na estetyczne wyzwania.

Katalog ANAKLASIS podzielony będzie na serie wydawnicze:

1. PORTRAITS – monograficzna prezentacja dorobku współczesnych kompozytorów polskich XX i XXI wieku.

2. SOUNDS – spojrzenie na muzykę współczesną przez pryzmat jej wybitnych interpretatorów i ich instrumentów.

3. REVISIONS – eksperymenty, przekroczenia, przewroty – prezentacja dorobku kompozytorów wywodzących się z innych muzycznych światów, np. elektroniki lub muzyki improwizowanej.

4. HERITAGE – nieznane szerzej skarby z archiwów najważniejszych instytucji i firm fonograficznych.

5. IMAGES – wydawnictwa audio-wideo, w tym rejestracje spektakli operowych i koncertów oraz muzyczne filmy dokumentalne.

Pod szyldem ANAKLASIS do końca tego roku ukaże się dziewięć tytułów.

Koncert specjalny

Działalność nowej wytwórni płytowej zainauguruje koncert, podczas którego usłyszymy program albumu serii REVISIONS: nowe, oryginalne ujęcie pieśni Stanisława Moniuszki w autorskich opracowaniach Cezarego Duchnowskiego.

Koncert odbędzie się 22 listopada o godz. 20 w Małej Warszawie (ul. Otwocka 14, Warszawa). Bilety na to wydarzenie będą w sprzedaży od 22 października za pośrednictwem goingapp.pl oraz w dniu wydarzenia (na godzinę przed koncertem) w Małej Warszawie. Do zobaczenia.

Przeczytaj więcej o projekcie »Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy