Wpisz i kliknij enter

14. edycja MFFK ŻUBROFFKA – Białystok 2019

Już niebawem, od 4 do 8 grudnia będzie można uczestniczyć w święcie krótkiego filmu i muzyki w stolicy Podlasia! W tym roku to Janus Rasmussen (jedna druga duetu Kiasmos) zaprezentuje na żywo muzykę do filmu niemego. Jakiego? Sprawdźcie sami.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA jest marką samą w sobie – to największe tego typu wydarzenie w tej części Europy! ŻUBROFFKA od kilkunastu lat buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem, dzięki czemu w Białymstoku i na Podlasiu spotyka się twórcza energia z całego świata.

Tematem przewodnim 14. edycji jest kosmos i jego tajemnice. Przestrzeń kosmiczna wydaje się bowiem z jednej strony możliwą drogą ucieczki przed coraz liczniejszymi zagrożeniami na Ziemi, a z drugiej – może stać się szansą na uwolnienie nowego potencjału. Wyprawa w kosmos pozwala też zobaczyć świat z zupełnie innej, odświeżającej perspektywy.

Festiwalowy Żubr (autorstwa duetu Kijek/Adamski), zdekonstruowany podczas 13. ŻUBROFFKI, powraca – dzięki wyobraźni Michała Sochy – w nowej, kosmiczno-gwiezdnej odsłonie. Graficzka Izabela Sroka, w oparciu o wykreowane przez Michała Sochę projekty, stworzyła nową identyfikację wizualną festiwalu. Na początku grudnia warto więc przy dobrej pogodzie zerkać na nocne niebo, bo wszystko wskazuje na to, że rozbłyśnie tam nowa konstelacja – Wielka Żubrzyca!

Znakiem firmowym ŻUBROFFKI jest jej spektakularna, filmowo-muzyczna inauguracja. Tym razem Janus Rasmussen, farerski wokalista, kompozytor, producent i współtwórca legendarnego duetu Kiasmos zagra na żywo do duńskiego filmu SF z 1918 roku Misja na Marsa (Himmelskibet / A Trip to Mars). Będzie to niezwykła kosmiczna wyprawa na planetę, na której panuje miłość, piękno, dobro i pokój. Film już przed stu laty był manifestem sprzeciwu wobec okrucieństwa i bezsensu wojny i – jak się okazuje – nie stracił nic na swojej aktualności.

W tym roku o nagrody w ośmiu konkursach powalczy 107 filmów! Podczas specjalnych pokazów filmowych, które odbędą się w 20 lokalizacjach w Białymstoku i na Podlasiu widzowie ŻUBROFFKI zobaczą m.in.: krótkie filmy o nienawiści, dokumentalne filmy z Kaukazu, AfroSzorty, szorty „tęczowe”, midnight shorts, wschodnie kino Sci-Fi, bałkańskie animacje wyreżyserowane przez kobiety, zaczarowane historie będące receptą na traumę, czy krótkie filmy z Białorusi. Głodnych sztuki nie tylko filmowej ucieszą też filmowe śniadania: słowackie, chilijskie i podlaskie.

W programie m.in. konkurs Music video. Jesteście ciekawi jaki klip będzie tym, który wgniecie nas w fotel kinowy? My tak! Czekamy na pokaz konkursowy!

ŻUBROFFKA to także energetyczne koncerty! Zatem zobaczmy, kto wystąpi na 14. edycji Festiwalu.

Janus Rasmussen live do filmu „Misja na Marsa”
4.12.2019, godz. 20:30, Kino Forum, ul. Legionowa 5

Pochodzący z Wysp Owczych wokalista, kompozytor i producent, na stałe mieszkający w Reykjaviku. Karierę rozpoczynał w electro-popowym zespole Bloodgrup, ale uznanie szerszej publiczności zdobył łącząc szyki z kompozytorem Ólafurem Arnaldsem. Od dekady współtworzy popularną formację Kiasmos, a niedawno zdecydował się na wydanie solowego, w pełni autorskiego materiału. Płyta Vin, która ukazała się w marcu tego roku nakładem należącego do Christiana Löfflera labelu Ki Records, to wypadkowa jego niczym nieskrępowanych, artystycznych poszukiwań. Prezentowane wcześniej na licznych DJ setach utwory trudno zaszufladkować.

„Nie chciałem, żeby wszystko na tej płycie było piękne. Chodziło mi o to, żeby niektóre kawałki brzmiały surowo” – tłumaczył farerski muzyk. Dość powiedzieć, że jego cel został osiągnięty: krążek to emanacja nieoczywistej, mieniącej się różnymi barwami i uciekającej od wszelkich schematów elektroniki. Dzięki dźwiękom Twoja głowa może pójść w takim kierunku, jakim tylko chce – stwierdził Rasmussen po tym, jak jego wydawnictwo ujrzało światło dzienne.

Misja na Marsa / A Trip to Mars / Himmelskibet (reż. Holger-Madsen, Dania 1918)
Film, będący swoistym nawiązaniem do meliesowskiej Podróży na Księżyc, opowiada historię wyprawy kilku śmiałków pojazdem Excelsior na Marsa. W obrazie Holgera-Madsena planeta nie jest zamieszkana przez wrogich kosmitów, ale przyjaźnie nastawione ludzkie istoty. Mars przypomina wyidealizowaną rajską krainę, stylizowaną na antyczną Grecję. Panuje tu miłość, piękno, dobro i pokój. Marsjanie są symbolem tego wszystkiego, czego brakuje na Ziemi. Dzielni aeronauci wracają więc w towarzystwie pięknej Marsjanki, która ma zainicjować nowe, pełne harmonii i spokoju życie na naszej planecie. Nakręcony podczas pierwszej wojny światowej film stał się swego rodzaju manifestem sprzeciwu wobec okrucieństwa i bezsensu działań wojennych, tak bardzo wyniszczających ówczesną Europę… Okazuje się, że jego przesłanie jest niezwykle aktualne także dziś!

Tsvey (PL) po konkursie Music Video
5.12.2019, godz. 22:00, Klub FAMA, ul. Legionowa 5

Tsvey tworzą Piotr Połoz i Bartek Kujawski. Zagorzali producenci, odważni faceci, profesjonaliści. Bartek twierdzi, że związało ich to, że muzyka Piotra była zbyt swobodna, a muzyka Bartka zbyt dziwna. Piotr z kolei mówi, że połączyło ich to, że lubią pić razem piwo. Rave, Hałas, Odpowiedzialność! „Na świecie nie ma już gumy do żucia. Życie jest podporządkowane rytmowi rdzy i gruzu. Pierwszym bogiem jest Prodigy, drugim Matrix, trzecim Tsvey”.

ŻUBROFFKA goes TECHNO: Nazira (KZ), Nastya Muravyova (UA), Dtekk (PL), MKO (PL)
6.12.2019, godz. 22:30, Klub FAMA, ul. Legionowa 5

Nazira – didżejka z Ałma-Aty, prezenterka w Radiu Cómeme, rezydentka berlińskiego Room 4 Resistance, promotorka podziemnej sceny klubowej w Kazachstanie. Współtwórczyni ruchu Nowy Wschód i jaskrawy przykład postradzieckich eksperymentów elektronicznego undergroundu w Ałma Acie. Na muzycznym radarze pojawiła się w 2016 roku za sprawą setów Unsound: Dislocation w Biszkeku i Duszanbe, niedługo potem zadebiutowała w Krakowie. Jej twórcze podejście do didżejowania oraz pełne emocji i ekspansywnych narracji sety zyskały sobie uwagę świata, dzięki czemu wkrótce pojawiła się w „Mixmag”, „Pitchfork” i „Resident Advisor”. Muzyczna przyszłość Naziry zapowiada się świetnie dzięki jej pełnemu wyczucia podejściu do didżejowania oraz poruszaniu się bez wysiłku i z uśmiechem pomiędzy takimi gatunkami jak left-field techno, electro, acid i industrial.

Nastya Muravyova – szybko zmieniła się z obsesyjnej miłośniczki muzyki i całonocnej tancerki – w międzynarodową artystkę. W dzień pracuje jako stewardessa, ale to w nocy jako didżejka naprawdę odlatuje! Po zdobyciu doświadczeń w legendarnym klubie nocnym Cxema i berlińskich klubach techno, na europejskiej scenie stała się żywiołem, z którym trzeba się liczyć. Czerpiąc inspirację z post-punku i coldwave, lubi łączyć klasycznie ciężkie techno 4/4 z odrobiną breakbeat, EBM i electro.

MKO – DJ, promotor, digger, miłośnik winylu, działający od kilku lat na warszawskiej scenie. Rezydent klubu Jasna 1 oraz współzałożyciel kolektywu dype. Swoją muzyczną wizję miał okazję prezentować we wszystkich najbardziej rozpoznawanych klubach w Polsce i kilku kultowych miejscach za granicą. W swoich setach stara się nie ograniczać do jednego gatunku oscylując gdzieś pomiędzy house i techno.
Deep / Dub / Detroit / Acid.

DTEKK / Jędrzej Dondziło (Up To Date Festival) – DJ, promotor i aktywista na rzecz kultury. Pomysłodawca, koordynator i dyrektor programowy Up To Date Festival. Współtwórca kolektywu i wytwórni płytowej Technosoul. Inicjator hasła Pozdro Techno oraz wydarzeń Salon Ambientu i Secret Location. Jeden z najbardziej konsekwentnych i doświadczonych polskich didżejów. Jego sety, grane wyłącznie z płyt winylowych, z jednej strony prezentują szeroki przekrój tego, co najlepsze w techno, z drugiej – bliski jest mu ambient i muzyka eksperymentalna. Specjalne miejsce w jego repertuarze mają takie gatunki jak electro czy italo disco. Występował w całej Polsce, grał na najważniejszych polskich festiwalach muzycznych i wielokrotnie za granicą.

ŻUBROFFKA party: Kelman Duran (USA), Coucou Chloe (FR), Fatima Ferrari (NL), Lua Preta (AO/PL), 7.12.2019, godz. 22:30, Klub FAMA, ul. Legionowa 5

Kelman Duran – dominikański muzyk, artysta i filmowiec z Los Angeles. Najbardziej interesują go i inspirują brzmienia wywodzące się z afrykańskich i afrokaraibskich diaspor – reggaeton, dancehall, gqom, kuduro i hip-hop. Jego koncerty regularnie przyciągają tłumy w Nowym Jorku, Europie i LA. Jest stałym DJ-em w RAILUP, tworzy oryginalne edycje i miksy dla NTS Radio w Londynie, gra w klubach i galeriach oraz na festiwalach. W 2017 roku wydał 1804 Kids (Hundebiss Records, Mediolan), a w grudniu 2018 swój pierwszy album 13th Month (Apocalipsis Records, Nowy Jork). Album zajął 28. pozycję na liście najlepszych albumów według magazynu „FACT” i 9. miejsce w Boomkat’s Top Releases w 2018 roku.

DJ COUCOU CHLOE – francuska producentka i wokalistka mieszkająca w Londynie. Swoją debiutancką płytę Halo wydała jesienią 2016 roku. Gdy jej utwór Doom pojawił się jako część ścieżki dźwiękowej pokazu Rihanny podczas Nowojorskiego Fashion Week (2017), świat był już gotowy na jej nowy album. Płyta Erika Jane została wydana w wytwórni NUXXE, którą prowadzi razem z Segą Bodegą i Shygirl. Zabawnie eksperymentalna, ale ze świetnym wyczuciem popu, Erika Jane była najlepszą realizacją Coucou Chloe, aż do pojawienia się w 2019 Naughty Dog, kolejnego dowodu na charyzmę artystki.

DJ Fatima Ferrari – didżejka z Hagi, łącząca bezpardonowe dźwięki ucieleśniające jej tożsamość kulturową z jednoczesnym szacunkiem dla muzyki klubowej. Za sprawą takich gatunków, jak baile funk, dancehall, vogue, czy klubowych brzmień rodem z Jersey i Baltimore, zmienia kontekst bliskowschodnich motywów. Jej „wysokoenergetyczne” sety umiejętnie łączą bliskowschodnie wokale i instrumenty z muzyką i bitami, powstającymi w otoczeniu tańczących ludzi, dla których Fatima Ferrari maluje muzyczną opowieść o poznawaniu siebie. Ostatnio można ją było usłyszeć m.in. na Atlas Electronic (Marrakesz), Mundi Festival (Bari), Hackney Wick (Londyn), Eurabia, Amsterdam Dance Event, Le Guess Who? Festiwal, De School, EKKO, MONO i Red Light Radio.

Lua Preta – polsko-angolański duet, który tworzą wokalistka Ms. Gia oraz polski DJ i producent Mentalcut. Razem prezentują ekstatyczną mieszankę współczesnej muzyki elektronicznej i gatunków z Afryki – m.in. kuduro, afrohouse, gqom. Dzięki ich świeżemu i unikalnemu brzmieniu 2018 rok był dla nich przełomowy – opublikowali największy jak do tej pory hit (singiel Quero Mais), nagrali pierwszy oficjalny teledysk w Lizbonie, sam Daniel Haaksman wydał ich utwory w legendarnej berlińskiej wytwórni Man Recordings, a ich kalendarz wypełnił się koncertami w całej Europie. W 2019 roku zdążyli zagrać w Hiszpanii, Niemczech, USA, Norwegii i Szwajcarii. W Polsce – w większości dużych miast, a także na festiwalach – Open’er i Unsound.Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy