The Primitive Painter – The Primitive Painter
Paweł Gzyl:

Dźwiękowy klejnot z dawnej epoki.

DIVVAS – Challenger Deep
Łukasz Komła:

W głębinach myśli.

The Exaltics & Heinrich Mueller – Dimensional Shifting
Paweł Gzyl:

Mistrzowska wersja detroitowego electro.

Julius Aglinskas – Daydreamer
Łukasz Komła:

W ambientowym zastygnięciu.

Soft Boi – So Nice
Paweł Gzyl:

O miłości w rytmie downtempo.

Ehh hahah – House ze skrzypcami w tle
Jarek Szczęsny:

Pod znakiem internetu.

Alva Noto – Xerrox Vol. 4
Mateusz Piżyński:

Czwarta odsłona cyklu Xerrox, na którą przyszło nam czekać pięć lat.

Various Artists – Kern Vol. 5 Mixed By Helena Hauff
Paweł Gzyl:

„For those who know”

Amnesia Scanner – Tearless
Paweł Gzyl:

Finowie serwują miłosne ballady.

Michael Lightborne – Ring Road Ring
Łukasz Komła:

Dźwiękowy świat obwodnicy w Coventry.

Christine Ott – Chimères (pour ondes Martenot)
Jarek Szczęsny:

Geometria dźwięków.

Deadbeat And Paul St. Hilaire – 4 Quarters Of Love And Modern Lash
Paweł Gzyl:

Scott i Paul medytują.

Vysoké Čelo – Űrkutatás
Jarek Szczęsny:

Grzechem byłoby nie skorzystać.

Ellen Allien – AurAA
Paweł Gzyl:

Hołd dla czasów, kiedy techno i trance były jednym.Stefan Węgłowski – To co ukryte

Puszczony zza mgły.

Z zaskoczeniem przyjąłem wiadomość, że Stefan Węgłowski urodził się w 1985 roku. Informację taką zamieścił wydawca jego najnowszej płyty – „To co ukryte” – w notce prasowej. Ku własnemu zdziwieniu musiałem stwierdzić, że przyjdzie mi opisywać, nie po raz pierwszy, a już z pewnością nie ostatni, album muzyka młodszego ode mnie. Niebezpiecznie często takie spostrzeżenia towarzyszą mi przy okazji pisania recenzji. Natomiast bez zaskoczenia było dla mnie, że masteringiem zajął się Michał Wolski, bo to dobry wybór.

Szczególnie jeśli w planach ma się wydanie muzyki składającej się w przeważającej części z ambientowych płaszczyzn. Stefana Węgłowskiego powinno się pamiętać m.in. za jego album „Contemporary Jewish Music”. Zawartość najnowszego krążka powstała jako oprawa muzyczna stworzona na potrzeby instalacji „What is hidden” Bartka „Arobala” Kociemby w Muzeum Śląskim w Katowicach. Węgłowski, jak wspomniałem wyżej, postanowił oprzeć swój album o ambient, ale dodał do tego również drony i kilka naprawdę interesujących rozwiązań.

Nim przejdę dalej chciałbym pochwalić głębię, którą udało się uzyskać na płycie. Dzięki temu mamy możliwość niemal namacalnego odczucia schodzenia w głąb ziemi. Okazałe przywitanie serwuje „A1”. Mocno osadzone drony tworzą dość teatralne niemal wrażenie. Mam wrażenie, że w dalszej części pojawia się fragment inspirowany muzyką klasyczną (wchodzenie i odchodzenie), ale puszczony zza mgły. Podobne uczucie towarzyszyło mi przy „A3”. Tu już „klasyka” przebija dosyć wyraźnie, ze smyczkami (jak zgaduję), a także z przerwami wypełnionymi niezmąconym ambientem.

„A4” przypomina sytuację, w której natrafiamy na pomieszczenie z dziwną maszynerią. Jest to najbardziej rytmiczny utwór na płycie, co nie znaczy, że jednostajny. Kompozytor zadbał o to, żeby majestatyczny początek znalazł godną siebie równowagę w postaci industrialnego noise`u. Najciekawszy pozostaje utwór „A2” z jego skraplającymi się dźwiękami, falami dronowymi, nasyconą aurą i tworzącym ciarki rozedrganiem. Udało mu się stworzyć w pełni autonomiczny album, który ucieka od bycia zwykłą muzyką ilustracyjną. Natomiast Muzeum Śląskie zasłużyło na aplauz za dobre spożytkowanie środków publicznych.

Muzeum Śląskie | 2020
Bandcamp
FB
FB MŚ

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze