Wpisz i kliknij enter

Eksperymentalne oblicze RPA – część #41

Jeszcze jeden powrót do roku 2019, ale w kierunku Czarnego Lądu, by obejrzeć kilka klipów. No to w drogę!

Thor Rixon feat. Mx BlouseKhahlela | 2019

Kapsztadzki producent Thor Rixon (pisałem o nim szerzej w trzydziestej dziewiątej części cyklu) zaprosił tu do współpracy bardzo ciekawego wokalistę (wokalistkę) z Johannesburga podpisującego się jako Mx Blouse. Domówka w oparach VHS-u! Tańczyłbym.

Seba KaapstadDon’t | 2019

To międzynarodowy kwartet składający się z artystów z RPA, Eswatini i Niemiec. Noe-soulowe granie podszyte jazzowym aksamitem.

Dada Shiva feat. Yangze WAYHF | 2019

Z kapsztadzkim raperem i producentem Dada Shivą eksplorujemy przestrzenie podziemnych garaży i parkingów. Dadaizm w południowoafrykańskich odcieniach.

DJ inviZAble feat. Yolanda FyrusiThongo Lam | 2019

Ten klip pojawił się na łamach Nowej Muzyki jeszcze przed jego oficjalną premierą (tutaj pisałem o nim), a także był wyświetlany na ubiegłorocznej i jednocześnie 10. edycji białostockiego Up To Date Festivalu (nasza relacja), w specjalnej przestrzeni kinowej przygotowanej przez ekipę MFFK Żubroffka.

– Koncepcja klipu krąży wokół dwóch ważnych kwestii społecznych. Po pierwsze, to jak konstrukcja tożsamościowa wpływa na tworzenie wnętrza dzisiejszego społeczeństwa, i jak wyobrażenie naszego własnego wizerunku staje się przyczyną powstawania izolacji w relacjach społecznych. Po drugie, obraz analizuje zgłębianie własnej tożsamości i przestrzeni oraz to, jak abstrakcja może stać się rzeczywistością poprzez wprowadzenie w życie własnych marzeń i pomysłów – wyjaśnia DJ InviZAble.

OkmalumkoolkatAmakamera Angshoote / Drip Siphi Iskorobho | 2019

 

Południowoafrykański raper, producent i projektant Smiso Zwane, znany lepiej jako Okmalumkoolkat, a także członek duetu Dirty Paraffin, rapuje w rodzimym języku i unosi go niezłe flow.

DJ LagSwitz | 2019

Jeden z pionierów durbańskiego gqomu w hipnotyzującym tańcu.

Stiff Pap ft. Simmysimmynya – Maradona | 2019

Ten duet w niebanalny sposób łączy kwaito, gqom, house i hip-hop.

Priddgy UglySmokolo | 2019

Ricardo Moloi (aka Priddgy Ugly) to południowoafrykański raper, ale urodzony w Angoli. Nie wszystko do mnie przemawia co stworzył Priddgy Ugly, to jednak Smokolo mnie wzięło!

Mx Blouse – No Match / Supernatural / Ukufa | 2019

 

 

Mx Blouse pojawił się na samym początku tego wpisu w towarzystwie Thora Rixona, a tutaj mamy jego solowe i znakomite nagrania. Miejcie go (ją) na oku!

Sho Madjozi – Idhom / Kona | 2019

Maya Christinah Xichavo Wegerif (aka Sho Madjozi) to młoda raperka (rocznik 1992), autorka tekstów, aktorka i poetka (pisze je pod pseudonimem MayaThePoet). Debiutowała w 2018 roku płytą Limpopo Champions League. Ma też na koncie współpracę z raperem Okmalumkoolkatem. W ubiegłym roku Sho Madjozi została wyróżniona na 19. BET Awards w Los Angeles. Ważne jest to, że artystka nie zrywa z rodzimą kulturą, bowiem z dumą przemyca do swojej twórczości styl tsonga czy taniec xibelani.

 Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy